Zámek Zábřeh: Tajemná krása šumperského okresu

Zámek Zábřeh

Historický zámek Zábřeh je krásnou památkou nacházející se v okrese Šumperk. Jeho původ sahá až do 17. století a dnes slouží jako kulturní centrum a turistická atrakce. Přečtěte si o jeho zajímavé historii, unikátní architektuře a mnoha aktivitách, které můžete na zámku zažít v průběhu vaší návštěvy. Vstupte do světa minulosti a užijte si nezapomenutelný zážitek na zámku Zábřeh!

Historie zámku Zábřeh

Historie zámku Zábřeh sahá až do 14. století, kdy byla v místě dnešního zámku postavena tvrz, která sloužila jako obranný hrad proti loupeživým výpravám okolních feudálů. V průběhu staletí prošel zámek několika přestavbami a rozšířeními, a to díky své strategické poloze na obchodní cestě mezi Olomoucí a Krnovem.

V 16. století se majitelé zámku stali vévodové z Pernštejna, kteří výrazně přestavěli původní tvrz na renesanční sídlo s bohatou výzdobou interiérů. Po následujícím stoletích převzali správu nad zámkem další šlechtické rody, jako například Trauttmansdorffové nebo Larischové.

Během 19. století byl zámek upraven v romantickém stylu podle návrhů vídeňských architektů, což dodalo celému objektu pohádkovou atmosféru. V roce 1945 byl zámek zabaven československým státem jako majetek německých kolonistů a po roce 1989 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a stal se opět symbolem města Zábřeh.

Dnes je zámek Zábřeh přístupný veřejnosti a nabízí turistům možnost návštěvy reprezentativních sálů, tradičního pivovaru a zámeckého parku. Je také využíván pro kulturní akce a slavnosti, které připomínají pestrou historii tohoto významného šumperského sídla.

Architektura zámku

Architektura zámku Zábřeh v okrese Šumperk

Zámek Zábřeh je historická rezidence nacházející se uprostřed malebného okresu Šumperk. Tento krásný zámek láká návštěvníky nejen svou impozantní velikostí a bohatou historií, ale také jedinečnou architekturou.

První zmínky o zámku pocházejí již z 15. století, kdy byl postaven jako tvrz. V průběhu staletí prošel několika přestavbami a úpravami, což se promítlo i do jeho architektonického stylu. Dnes můžeme najít prvky gotiky, renesance i baroka, které spolu umocňují celkový dojem impozantnosti a velkoleposti tohoto sídla.

Pro milovníky architektury je návštěva Zámku Zábřeh skutečným zážitkem. Můžete obdivovat rozmanitost různých slohů a motivů, které se prolínají v interiérech i exteriéru budovy. Každý kout zámku skrývá zajímavosti a překvapení, které Vás uchvátí svojí krásou.

Pokud máte chuť strávit den v krásném prostředí zámeckých zahrad a užít si romantickou procházku, Zámek Zábřeh je ideálním místem. Neochvějná krása jeho architektury a historický význam neopustí Vaši mysl ještě dlouho poté, co se vrátíte domů.

Interiér zámku

Interiér zámku Zábřeh: Prozkoumejte krásu historických pokojů

Zámek Zábřeh, nacházející se v okrese Šumperk, je považován za jednu z nejvýznamnějších památek tohoto regionu. Jeho interiéry dokonale odrážejí dobové módní trendy a přinášejí návštěvníkům úchvatné architektonické prvky.

Vstupujete-li do zámku, ihned pocítíte atmosféru minulých století. Každá místnost je laděna v jemných barvách a zdobena vzorovanými tapetami, které dokreslují celkový dojem dokonalosti. Nahlédnete-li do knihovny, oceníte krásné antické nábytek a kožené křesla vyrobené ručně.

Pokračujíc dál, projdete kolem prádelny, kde jsou na stěnách viset ručně malované tapiserie s motivy přírody a květin. V konferenční místnosti najdete velice originální obrazy od českých i zahraničních spisovatelů a umělců.

Poslední místnost, kterou určitě nemůžete nechat ujít jest bedernice. Za dvacet minut se zde může ubytovat celá královská rodina, takže nejednoho návštěvníka naprosto uchvátí.

Na zámku Zábřeh můžete strávit krásný a nezapomenutelný den. Povinně všichni turisté navštíví každou místnost a mdlounkem pochutnají si na lahodné květinové trubičce. Věřte nám, že interiér tohoto historického zámku vás dokonale okouzlí a dovolenou si budete pamatovat ještě dlouho poté.

Okolí zámku a zajímavosti v okolí

Okolí zámku Zábřeh nabízí mnoho zajímavostí, které stojí za návštěvu. Navštivte například nedaleký hrad Bouzov, romantickou zříceninu hradu Úsov nebo se projděte malebnou krajinou Jeseníků a Kralického Sněžníku. Milovníci kultury nevynechají navštívit expozice v místním muzeu nebo se zaposlouchat do koncertů v kostele sv. Ducha. Pro aktivnější je k dispozici cyklotrasa kolem řeky Desné či turistické stezky vedoucí přes blízké kopce a údolí. Ke skvělému kulturně-sportovnímu zážitku pak pozve přilehlý stadion s fotbalovým i atletickým oválem.

Pokud plánujete návštěvu Zámku Zábřeh v okrese Šumperk, níže najdete praktické informace, které vám pomohou se lépe připravit na vaši návštěvu.

Otevírací doba:

Zámek je otevřen po celý rok, s výjimkou pondělí a úterý. Vstupné je zpoplatněno.

Prohlídky:

Na zámku jsou k dispozici průvodcovské prohlídky v češtině a angličtině. Délka prohlídky je cca 60 minut.

Rezervace pro skupiny:

Pro skupiny nad deset osob doporučujeme rezervovat si prohlídku předem. Můžete to udělat telefonicky nebo e-mailem.

Parkování:

Před zámkem se nachází veřejné parkoviště s dostatkem míst pro osobní automobily i autobusy.

Bezbariérový přístup:

Zámek nabízí bezbariérový přístup pro handicapované osoby a rodiče s kočárky.

Občerstvení:

V areálu zámku se nachází kavárna, která nabízí široký sortiment nápojů, dezertů a drobných občerstvení.

Kontakt:

Pokud máte jakékoli dotazy ohledně vaší návštěvy Zámku Zábřeh, neváhejte kontaktovat naše informační centrum telefonicky nebo e-mailem. Naši zaměstnanci se vám rádi budou věnovat.

Závěr a doporučení pro návštěvníky

Závěr a doporučení pro návštěvníky

Pokud plánujete návštěvu okresu Šumperk, rozhodně nevynechejte zámek Zábřeh. Tento historický objekt nabízí mnoho zajímavostí a překvapení pro všechny věkové kategorie.

Prohlédnout si můžete bohatou sbírku uměleckých děl, historické interiéry a zahrady s výhledem na okolní krajinu. V letních měsících je pro návštěvníky připravena řada kulturních akcí, jako jsou koncerty, divadelní představení a tradiční slavnosti.

Pokud chcete být informování o aktuálním programu, navštivte oficiální webové stránky zámku Zábřeh. Taktéž se doporučuje kontaktovat turistické centrum v okrese Šumperk pro další informace o turistických trasách a aktivitách v regionu.

Zkrátka, návštěva zámku Zábřeh by neměla chybět na seznamu vašich plánů!

Publikováno: 15. 05. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Luciána Nováková

Tagy: zámek zábřeh | zámek v okrese šumperk