Zázračný Brněnský orloj: Tajemství historických hodin, které vás uchvátí při návštěvě města!

Brněnský Orloj

Úvodní informace o Brněnském orloji

Úvodní informace o Brněnském orloji

Brněnský orloj je historický hodinový stroj, který se nachází v centru města Brna. Byl postaven v první polovině 15. století a dodnes patří mezi nejdůležitější symboly tohoto krajského města. Orloj se nachází na jižní fasádě radnice a každou celou hodinu zaznamenává pohyb figur, které představují alegorie vážnosti (zobrazena jako muž s halapartnou), vanitasy (mladá žena s drakem) a smrti (skelet). K tomu je doprovázen zvuky trumpet, bubnů a zvonů.

Brněnský orloj byl v roce 2010 po čtyřleté rekonstrukci opět spuštěn do provozu. Tento unikátní stroj je přes 600 let starý a jeho krása i funkčnost jsou stále ohromující. Pokud plánujete návštěvu Brna, nenechte si ujít jednu z nejobdivovanějších památek města - Brněnský orloj!

Historie Brněnského orloje

Historie Brněnského orloje se začala psát v roce 1410, kdy byl na radnici v Brně instalován první mechanický hodinový stroj. Ten byl ale nahrazen novým orlojem až v roce 1693. Tento nový orloj postavil brněnský hodinář Jan Jiří Jelínek a stal se rychle velmi populárním díky svému neuvěřitelnému mechanismu a zvláštním funkcím.

Brněnský orloj se skládá ze tří hlavních částí - nahoře je umístěna sochaledne (personifikace Chrudimi), pod ní jsou čtyři ciferníky a pod nimi je pak hlavní ukazatel - orloj samotný. Orloj má celkem osm pohyblivých figur, které se každou hodinu objevují ve specifickém pořadí - např. moudrý soudce, smrť nebo turci.

V průběhu let prošel Brněnský orloj mnoha opravami i modernizacemi, ale stále zůstává jedním z nejznámějších symbolů města Brna a turistickou atrakcí pro návštěvníky z celého světa.

Popis Brněnského orloje a jeho funkcí

Brněnský orloj, který je umístěn na věži starobylé radnice v Brně, patří mezi nejvýznamnější technické památky města a celého regionu. Jeho vznik se datuje do 15. století a od té doby slouží jako ukazatel času i astronomických údajů.

Brněnský orloj může být nazván jako unikát svého druhu, jelikož existuje pouze několik podobných strojů v celém světě. Vykazuje středoevropskou gotickou architekturu a je zdoben řadou sochařských prvků.

Funkce brněnského orloje jsou rozmanité. Kromě zobrazení aktuálního času s pohybem astronomických těles mohou návštěvníci sledovat i kalendárium, polohu Slunce a Měsíce na obloze, souhvězdí nebo vliv Jupitera na přílivy moře. Orloj vybavují také figurky zobrazující dvanáct apoštolů nebo kohouta s křídly.

Pro turisty i Brňany je brněnský orloj nedílnou součásti procházky po centru města a ukrut umocňuje jeho jedinečnost více než 600 let historie.

Proč je Brněnský orloj zajímavý pro turisty

Brněnský orloj, jedna z nejkrásnějších historických hodin v Evropě, je pro turisty nesmírně zajímavou atrakcí. Zde je několik důvodů, proč byste si neměli nechat ujít tuto unikátní památku:

- Historie: Brněnský orloj byl postaven v roce 1410 a je tak jedním z nejstarších orlojů na světě. Navíc se mu podařilo přežít jak husitské války, tak i druhou světovou válku.

- Technická krása: Orloj má mnoho různých ukazatelů a figury, které se každou hodinu pohybují a provádí velmi složité mechanické kroky. Krom toho je orloj opatřen astronomickým ciferníkem a kalendáriem.

- Místní legenda: Podle legendy bude mít ten, kdo se dotkne sochy sv. Jana Nepomuckého pod orlojem, štěstí po celý rok. Tato tradice láká mnoho návštěvníků.

- Nenucenost: Orloj není přeplněn turisty jako např. pražský orloj. Proto si mohou lidé dovolit relaxovat a užít si atmosféru bez dlouhých front.

Brněnský orloj je tedy jedinečnou historickou památkou, kterou by si žádný turista neměl nechat ujít.

Jak se dostat k Brněnskému orloji a vstupné

Pokud plánujete navštívit Brněnský orloj, je důležité vědět, jak se k němu dostat a kolik stojí vstupné. Tento historický památník se nachází na náměstí Svobody v centru Brna a je snadno dostupný tramvají nebo autobusem. Pokud preferujete cestu pěšky, můžete si prohlédnout okolní památky a dojít k orloji za zhruba 15 minut. Vstupné na Brněnský orloj zahrnuje přístup na vyhlídkovou plošinu s unikátním výhledem na město a samotné hodiny, které jsou velmi oblíbené u turistů i místních obyvatel. Pro více informací o otevírací době a aktuálním vstupném navštivte webové stránky Brněnského orloje.

Ostatní zajímavá místa v okolí Brněnského orloje

Pokud se chystáte navštívit Brněnský orloj, rozhodně nezapomeňte prozkoumat i další zajímavá místa v okolí. Kousek od orloje se nachází Moravské zemské muzeum, které nabízí bohatou sbírku archeologických a historických exponátů. Pokud máte rádi umění, určitě byste neměli minout Galerii výtvarného umění v Brně s mnoha fascinujícími obrazy a sochami. Pro milovníky přírody je pak ideálním místem park Lužánky s krásnými alejemi a rybníky. A pokud máte chuť na nákupy či zábavu, nedaleko najdete velké nákupní centrum Vankovka s mnoha obchody a restauracemi. Brno je plné skvělých míst k objevení, takže si rozhodně užijete nejenom návštěvu brněnského orloje, ale i celkový pobyt v tomto krásném městě.

Závěr a doporučení pro návštěvníky

Závěr a doporučení pro návštěvníky

Pokud se chystáte navštívit Brno, nezapomeňte si na svůj seznam míst k vidění připsat i brněnský orloj. Historické hodiny se nacházejí v centru města na Náměstí Svobody a patří mezi nejvýznamnější kulturní památky Brna.

Při návštěvě orloje určitě nevynechte okamžik, kdy zazní tradiční melodii a rozezní se zvonky. Orloj je totiž nejen krásným dílem uměleckého řemesla, ale také funkční technickou památkou. Proto vám doporučujeme sledovat celou proceduru, jak orloj ukazuje čas a vejce se otvírají.

Kromě samotného orloje stojí za návštěvu i muzeum hodin, které se nachází v přilehlých prostorách budovy radnice. Zde můžete shlédnout vzácné historické hodinky od různých výrobců a dozvědět se více o tomto fascinujícím seznamu.

Vstup na Náměstí Svobody je zdarma, avšak procházka muzeem hodin už po sobě vyžaduje vstupenku s malým poplatkem. Výstava hodin a orloje se každoročně mění, takže pokud jste již návštěvníkem Brna, určitě se nebojte orloj navštívit znovu.

Celkově bychom vám doporučili spojit návštěvu brněnského Orloje s procházkou po krásném historickém centru Brna. Nedaleko se nachází například Špilberk a katedrála sv. Petra a Pavla. Brno je plné skvostů, které stojí za to objevit.

Publikováno: 27. 04. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Luciána Nováková

Tagy: brněnský orloj | historické hodiny v brně