Šarmantní Graz: Skrytý klenot Rakouska

Graz

Šarmantní Graz

Graz, druhé největší město Rakouska, si vás získá svou jedinečnou atmosférou. Historické centrum, zapsané na seznamu UNESCO, vás okouzlí svými renesančními budovami a malebnými uličkami. Dominantou města je bezpochyby Schlossberg, kopec s hodinovou věží, ze kterého se vám naskytne úchvatný výhled na Graz a jeho okolí. Pro milovníky umění je tu Kunsthaus Graz, muzeum moderního umění s netradiční architekturou. Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako je dýňový olej nebo víno z okolních vinic. Graz je ideálním cílem pro víkendový výlet plný kultury, historie a gastronomie.

Historické centrum UNESCO

Praha se pyšní jedním z nejzachovalejších historických center v Evropě, které je od roku 1992 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto prestižní ocenění získalo centrum Prahy díky svému unikátnímu architektonickému a urbanistickému vývoji, který se odráží v harmonické směsici románských, gotických, renesančních, barokních a secesních staveb.

Mezi nejvýznamnější památky historického centra patří Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí s orlojem a Týnským chrámem, Židovské město a mnoho dalších. Návštěvníci Prahy se mohou těšit na procházky křivolakými uličkami lemovanými malebnými domy, tajemnými zákoutími a působivými kostely. Historické centrum Prahy je živoucím srdcem města, které láká k objevování jeho bohaté historie a kultury.

Moderní architektura Grazu

Graz, druhé největší město Rakouska, se může pochlubit nejen bohatou historií, ale i pulzující moderní architekturou. Odvážné stavby z oceli a skla kontrastují s historickým centrem zapsaným na seznamu UNESCO a vytváří tak fascinující dialog mezi starým a novým. Mezi ikonické příklady patří Kunsthaus Graz, přezdívaný "Přátelský mimozemšťan" pro svůj nekonvenční tvar, nebo MUMUTH, budova univerzity hudby a dramatického umění s fasádou z modrého skla. Milovníci architektury by si neměli nechat ujít ani Murinsel, uměle vytvořený ostrov na řece Muře, který slouží jako kavárna a amfiteátr. Moderní architektura v Grazu není jen pastvou pro oči, ale i důkazem inovativního ducha města a jeho otevřenosti novým myšlenkám.

Kulinářské zážitky

Při toulkách Českem nezapomeňte ochutnat tradiční speciality. Vychutnejte si svíčkovou na smetaně s houskovým knedlíkem, bramborový salát s řízkem nebo vepřo knedlo zelo. Milovníci polévek si přijdou na své s česnečkou, kulajdou či hovězím vývarem s játrovými knedlíčky. Na sladkou tečku si dopřejte nadýchané buchty, koláče s ovocem nebo třeba medovník. Nezapomeňte ani na osvěžující nápoje – pivo, víno z moravských nebo českých vinic a tradiční bylinné limonády. Dobrou chuť!

Ubytování v Grazu

Graz, druhé největší město Rakouska, nabízí širokou škálu ubytování pro turisty s různými rozpočty a preferencemi. V centru města najdete elegantní hotely jako Hotel Weitzer s výhledem na řeku Muru nebo moderní hotel Daniel s designovým interiérem. Pro ty, kteří hledají cenově dostupnější variantu, jsou k dispozici útulné penziony a hostely, například Pension Murhof s rodinnou atmosférou nebo hostel Yoho International s možností soukromých i sdílených pokojů. Mnoho ubytovacích zařízení se nachází v docházkové vzdálenosti od hlavních památek, jako je hrad Schlossberg, zbrojnice Landeszeughaus nebo Kunsthaus Graz. Pokud preferujete klidnější prostředí, můžete zvolit ubytování v některé z malebných okrajových čtvrtí s dobrou dostupností do centra.

Doprava po městě

Praha nabízí nepřeberné možnosti dopravy. Hromadná doprava je páteří a zahrnuje metro, tramvaje a autobusy. Jízdenky platí ve všech typech a dají se koupit v automatech i trafikách. Metro je nejrychlejší pro delší vzdálenosti, tramvaje pro kratší a střední. Autobusy pak obsluhují okrajové části a spojují centrum s předměstími. Pro turisty je tu lanovka na Petřín a přívozy přes Vltavu. Pro cyklisty se rozrůstá síť cyklostezek, ale pozor na dlažební kostky v centru! Autem je doprava komplikovanější kvůli zácpám a nedostatku parkovacích míst. Alternativou jsou sdílená kola a koloběžky, taxíky a alternativní služby přepravy.

Tipy na výlety

Máte rádi procházky přírodou, poznávání historických památek nebo raději aktivní odpočinek? Ať už preferujete cokoli, Česká republika nabízí nepřeberné množství tipů na výlety pro každého.

Vydejte se například do Českého Švýcarska a pokochejte se majestátností Pravčické brány, projděte se naučnou stezkou mezi skalními útvary v Adršpašsko-teplických skalách nebo se vydejte na kole po cyklostezce podél Baťova kanálu.

Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu hradu Karlštejn, prohlídku zámku Lednice s minaretem a skleníkem nebo procházku historickým centrem Telče s malebným náměstím zapsaným na seznamu UNESCO.

Pokud dáváte přednost aktivnímu odpočinku, vyzkoušejte sjezd Sázavy na kánoi, ferraty v Českém ráji nebo cyklovýlet po Krkonoších. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výlet, nezapomeňte si s sebou vzít dobrou náladu a fotoaparát, abyste si mohli uchovat vzpomínky na krásné chvíle strávené v České republice.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Luciána Nováková

Tagy: graz | město v rakousku