Prášilské jezero: Skvost Šumavského národního parku pro milovníky přírody a cestování mikrobusem

Prášilské Jezero

Prášilské jezero, nacházející se v Šumavském národním parku, je jedním z nejkrásnějších přírodních skvostů České republiky. Toto horské jezero o rozloze 16 hektarů láká každoročně tisíce milovníků přírody a cestování mikrobusem. Jeho malebné okolí a bohatá biodiverzita poskytují nezapomenutelný zážitek pro všechny návštěvníky. Prášilské jezero je bezpochyby jedním z hlavních taháků tohoto regionu a stojí za to ho navštívit.

Poloha a přístup k jezeru

Prášilské jezero se nachází v Šumavském národním parku, nedaleko obce Prášily. Jezerem protéká řeka Vydra, která přispívá k jeho malebnému a klidnému charakteru. Přístup k jezeru je možný po značených turistických stezkách, které vedou z okolních obcí nebo z přilehlých parkovišť. Jezera se dá také dostat mikrobusem, který zajišťuje dopravu pro turisty. Vzhledem ke své poloze v chráněné přírodní oblasti je nutné dodržovat pravidla ochrany přírody a dbát na čistotu prostředí během návštěvy jezera.

Přírodní krása a biodiverzita jezera

Prášilské jezero je jedním z nejkrásnějších přírodních skvostů Šumavského národního parku. Jezerem protéká řeka Vydra a nachází se v nadmořské výšce 1084 metrů, což ho činí nejvýše položeným jezerem v České republice. Jeho krása spočívá v jeho okolních horských vrcholech, které tvoří malebnou kulisu.

Jezero je také známé svou biodiverzitou. V jeho okolí se nachází bohatá fauna a flora, která láká milovníky přírody z celého světa. Zde můžete pozorovat vzácné druhy rostlin a živočichů, jako jsou orli skalní, kamzíci či různé druhy orchidejí.

Voda jezera má průzračně modrou barvu díky minerálům rozpuštěným ve vodě. Tento unikátní fenomén přitahuje fotografy a umělce, kteří sem míří za inspirací a krásnými pohledy na jezero obklopené lesy.

Při procházce kolem jezera si můžete vychutnat klid a ticho této odlehlé přírodní oázy. Můžete se také vydat na výlet lodí po jezeře a obdivovat jeho malebné pobřeží. Pro milovníky rybaření je zde také možnost chytání pstruhů, kterých je v jezeře hojnost.

Prášilské jezero je skutečným rájem pro přírodní nadšence a cestovatele, kteří ocení jeho krásu a biodiverzitu. Je to ideální místo pro relaxaci, fotografování, ale i pro aktivní odpočinek ve spojení s přírodou.

Aktivity a atrakce v okolí jezera

Prášilské jezero nabízí širokou škálu aktivit a atrakcí pro návštěvníky v okolí. Pro milovníky přírody je zde mnoho možností k turistice a pěšímu poznávání okolních hor. Můžete se vydat na některou z mnoha turistických tras, které vedou kolem jezera a nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajinu.

Pro ty, kteří preferují adrenalinové zážitky, je tu možnost vyzkoušet si horskou cyklistiku nebo jízdu na koni. V blízkosti jezera se nachází také lanový park, který poskytuje vzrušení a zábavu pro celou rodinu.

Milovníci vodních sportů si mohou užít plavbu na kajaku nebo paddleboardingu po hladině jezera. Jezerem také protéká řeka Vydra, která nabízí možnost raftingu či splouvání na kánoi.

V okolních lesích lze pozorovat bohatství fauny a flóry, včetně vzácných druhů rostlin a živočichů. Pravidelně se zde objevují například rysy, kamzici či tetřeva hlušce.

Pro ty, kteří mají zájem o historii, je v okolí jezera možnost navštívit Prášilskou nádrž, která sloužila jako zdroj energie pro bývalý elektrárnu. Zde se také nachází muzeum, které přibližuje historii a význam jezera pro region.

Aktivity v okolí jezera Prášilského jsou skutečně rozmanité a nabízejí zábavu a relaxaci pro každého návštěvníka.

Historie a zajímavosti o Prášilském jezeře

Prášilské jezero, nacházející se v Šumavském národním parku, má bohatou historii a je plné zajímavostí. Toto ledovcové jezero bylo vytvořeno během poslední doby ledové před více než 10 000 lety. Prášilské jezero je největším horským jezerem v České republice s rozlohou přes 19 hektarů a hloubkou až 8 metrů.

Jezero bylo dlouho využíváno jako zdroj dřeva pro místní obyvatele. V minulosti byly na jeho březích postaveny plovárny, které sloužily k těžbě dřeva z okolních lesů. Dnes jsou tyto plovárny turistickou atrakcí a připomínají historii tohoto místa.

Prášilské jezero se také stalo oblíbeným cílem pro rybáře. Voda jezera je bohatá na různé druhy ryb, jako jsou pstruzi, lipani nebo candáti. Rybolov zde provozuje místní rybářský spolek a turisté mají možnost si pronajmout loďku a vydat se na lov ryb sami.

Další zajímavostí o Prášilském jezeře je jeho výskyt vzácných rostlin a živočichů. V okolí jezera se nachází rašeliniště, které je domovem mnoha vzácných druhů rostlin, jako jsou masožravé rostliny nebo orchideje. Zvířecí říše jezera zahrnuje například různé druhy obojživelníků a ptáků.

Prášilské jezero je také součástí naučné stezky, která návštěvníkům přibližuje zajímavosti tohoto místa. Na stezce se dozvíte více o historii těžby dřeva, biodiverzitě jezera a místních živočiších a rostlinách.

Historie Prášilského jezera a jeho unikátní přírodní krása ho činí skutečným pokladem Šumavského národního parku.

Ubytování a stravování v blízkosti jezera

V blízkosti Prášilského jezera se nachází několik možností ubytování pro návštěvníky. V samotném parku je k dispozici chatová osada, která nabízí jednoduché chatky s možností vlastního stravování. Pro ty, kteří preferují pohodlí hotelu, je ve vesnici Prášily dostupné rodinné ubytování a penziony s pokoji různých velikostí.

Co se týče stravování, místní restaurace a kavárny nabízejí širokou škálu tradičních českých jídel i mezinárodních specialit. Navíc je zde možnost zakoupit si občerstvení nebo piknikový koš na cesty při výletech do okolní překrásné přírody Šumavy.

Je však důležité si rezervovat ubytování a stůl v restauraci dopředu, zejména během letní sezóny a o víkendech, protože Prášilské jezero je oblíbenou destinací pro turisty z celého světa.

Praktické informace pro návštěvníky jezera

Prášilské jezero se nachází v Šumavském národním parku nedaleko obce Prášily. Pro návštěvníky jezera je důležité si uvědomit, že se jedná o chráněnou oblast s přísnými pravidly ochrany přírody. Při návštěvě jezera je nutné dodržovat zákaz koupání a rybaření, aby nedošlo k poškození citlivého ekosystému.

Pro pohodlný přístup k jezeru doporučujeme využít mikrobusovou dopravu, která je nejvhodnější pro cestování po úzkých silničkách v okolí. Parkoviště pro mikrobusy jsou k dispozici ve vesnici Prášily, odkud je možné pokračovat pěšky po turistických stezkách ke břehu jezera.

Při návštěvě jezera si vezměte dostatek pitné vody a oblékněte si vhodné turistické oblečení a boty. Je také vhodné mít s sebou repelent proti komárům, zejména v letních měsících. Vzhledem k tomu, že na břehu jezera nenajdete žádné občerstvení ani toalety, doporučujeme si přibalit svačinu a vyřídit potřeby před návštěvou jezera.

Pamatujte také na to, že je zakázáno táboření a rozdělávání ohně v okolí jezera. Je důležité respektovat přírodní prostředí a nezanechávat žádný odpad po sobě. Všechny aktivity v okolí jezera by měly být prováděny s ohledem na ochranu přírody.

Prášilské jezero je oázou klidu a krásy, kterou si můžete užít při procházce po turistických stezkách kolem jezera. Pamatujte však, že jste hosty v této chráněné oblasti a vaše chování by mělo být zodpovědné a ohleduplné k přírodě.

Prášilské jezero je skutečným skvostem Šumavského národního parku a ideálním místem pro milovníky přírody a cestování mikrobusem. Jeho poloha v srdci parku nabízí úchvatné scenérie a bohatou biodiverzitu, kterou stojí za to objevit.

Při návštěvě jezera nezapomeňte využít přístupové stezky, která vás zavede na jeho břehy. Zde si můžete užít klidné chvíle strávené obdivováním okolní přírody nebo se vydat na pěší túru po okolních stezkách.

Pokud máte rádi adrenalinové aktivity, můžete se vydat na cyklistický výlet po značených trasách nebo si pronajmout kajak či paddleboard a prozkoumat jezero z vody. V blízkosti jezera také najdete možnosti rybaření či jízdy na koni.

Historie Prášilského jezera sahá až do doby ledové, což dává tomuto místu jedinečný historický rozměr. Zajímavostí je, že pod hladinou jezera se nachází potopená osada, která byla zatopena při výstavbě přehrady.

Pro ubytování a stravování v blízkosti jezera si můžete vybrat z nabídky hotelů, penzionů nebo chat. V okolí najdete také restaurace, které nabízejí tradiční českou kuchyni i regionální speciality.

Před návštěvou jezera doporučujeme se informovat o aktuálním stavu cest a možných omezeních v parku. Je také vhodné si vzít s sebou dostatek pitné vody a vhodného oblečení pro pohyb v přírodě.

Prášilské jezero je skutečným rájem pro milovníky přírody a cestování mikrobusem. Přijďte objevit jeho krásy a nezapomenutelné zážitky, které vám tato malebná lokalita na Šumavě nabídne.

Publikováno: 11. 02. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Olda Záruba

Tagy: prášilské jezero | jezero v šumavském národním parku