Montmartre: Tajemná čtvrť plná umění a romantiky v srdci Paříže

Montmartre

Montmartre je jednou z nejznámějších a nejromantičtějších čtvrtí v Paříži. Tato malebná čtvrť se nachází na kopci, který dříve sloužil jako místo poutníkům. Dnes se zde nachází mnoho uměleckých galerií, kaváren a restaurací, které přitahují turisty ze všech koutů světa. Montmartre je také domovem pro slavnou baziliku Sacré-Cœur, která se tyčí na vrcholu kopce a nabízí návštěvníkům úchvatný výhled na celou Paříž. Pro milovníky umění je Montmartre neuvěřitelným zdrojem inspirace s historickými kořeny v impresionismu a bohémstvím 19. století.

Historie čtvrti Montmartre

Montmartre je čtvrť v severní části Paříže s bohatou a pestrou historií. V minulosti byla Montmartre samostatným městem a stala se centrem uměleckého života ve Francii. Ve 20. letech 20. století zdejší umělci jako Picasso, Matisse nebo Toulouse-Lautrec tvořili a prezentovali svá díla ve slavné chatě Bateau-Lavoir. Kromě toho Montmartre proslula také místem vzniku kabaretu Moulin Rouge, který dodnes patří k nejznámějším pařížským atrakcím.

Historie Montmartru sahá až do 5. století, kdy zde bylo keltské oppidum (opevněné sídliště). V průběhu staletí se Montmartre stávala postupně důležitým poutním místem, neboť zde byla nalezena relikvie svatého Ondřeje. V roce 1871 se Montmartre stalo centrem povstání pařížských komunardů proti vládě Adolfa Thiersa.

Dnes je Montmartre především turistickou destinací, romantickou čtvrtí s krásnými uličkami, malebnými kavarnamezi a úchvatným výhledem na celou Paříž. Přesto však udržuje svou bohémskou a uměleckou atmosféru.

Geografická poloha a popis čtvrti

Montmartre je čtvrť nacházející se v severní části Paříže. Své jméno získala díky kopci, na kterém je postavena a který dosahuje výšky 130 metrů nad mořem. Tato vyvýšenina umožňuje návštěvníkům Montmartru nádherný výhled na celou pařížskou krajinu. Čtvrť je známá svými úzkými uličkami, kde se nachází mnoho kaváren, restaurací a galerií. Navzdory turistickému ruchu si Montmartre zachovává svou autenticitu a romantickou atmosféru, kterou přitahuje umělce již od počátku 20. století. Kromě toho zde najdete i nejstarší pražské vinice, kde si můžete vychutnat sklenku vína s nádherným panoramatem Paříže v pozadí.

Slavné pamětihodnosti v Montmartru

Montmartre je jednou z nejnavštěvovanějších čtvrtí v Paříži, která okouzluje návštěvníky svým kouzlem a krásou. Je to místo, kde se nacházejí mnohé slavné pamětihodnosti, které stojí za návštěvu.

Začněme bazilikou Sacré-Cœur, která dominuje horizontu Montmartru. Tato nádherná bazilika byla postavena ve 20. století a nabízí úchvatné výhledy na celé město. Uvnitř uvidíte velkolepé vitráže, sochy a malby.

Další slavnou pamětihodností je Moulin Rouge - nejslavnější kabaret na světě. Toto místo přitahuje tisíce turistů každý rok díky svému charismatickému stylu a mistrovským představením.

Nezapomeňme ani na Place du Tertre - malebné náměstí plné uměleckých ateliérů. Zde najdete tradiční pařížskou atmosféru a budete moci vidět umělce při práci a dokonce si nechat namalovat portrét.

V neposlední řadě tu máme i Cimetière de Montmartre - klidné místo plné historie. Tento hřbitov je domovem mnoha slavných osobností, jako je například Edgar Degas, Émile Zola nebo Jacques Offenbach.

Montmartre je bezpochyby jedním z nejzajímavějších a nejkrásnějších míst v Paříži. Pokud se chystáte navštívit tuto čtvrť, nezapomeňte navštívit tyto slavné pamětihodnosti, které jsou především skvělým zdrojem kulturního a historického dědictví.

1 Bazilika Sacré-Cœur

Montmartre je jednou z nejznámějších a nejromantičtějších čtvrtí v Paříži. Jedním z jejích nejvýznamnějších symbolů je nádherná Bazilika Sacré-Cœur, která se nachází na kopci uprostřed Montmartru. Tento pozoruhodný kostel byl postaven na památku francouzských obětí prusko-francouzské války v letech 1870-1871 a oficiálně otevřen v roce 1919. Jeho bílý kámen se snadno vynořuje nad pařížskou krajinou a nabízí dech beroucí panoramatické výhledy na město. Pokud navštívíte tuto krásnou baziliku, určitě nezapomeňte projít se po okolních ulicích Montmartru, které jsou plné útulných kaváren, uměleckých galerií a malebných obchodů.

2 Moulin Rouge

Jedním z nejznámějších míst v čtvrti Montmartre v Paříži je Moulin Rouge, což je slavný kabaret založený roku 1889. Ačkoli byl Moulin Rouge původně určen pro bohaté zákazníky, brzy se stal populárním místem pro všechny. Tento kabaret je známý svou extravagancí a dekadencí, stejně jako tanečnicemi oděnými do barevných kostýmů a s velkými klobouky na hlavách. V současné době Moulin Rouge stále zůstává turistickou atrakcí a přitahuje návštěvníky z celého světa, kteří chtějí vidět jedinečnou show plnou tance, písní a jejich proslulých kabaretnic.

3 Place du Tertre

3 Place du Tertre je náměstí v Montmartru, čtvrti v Paříži, která je známá pro své umělecké a kulturní dědictví. Na tomto náměstí se nachází spousta kaváren, restaurací a především ateliérů malířů. Návštěvníci si mohou prohlédnout jejich umělecká díla, ale také si mohou objednat portrét nebo obraz podle svých představ. 3 Place du Tertre je také oblíbeným místem turistů z celého světa, kteří sem přijíždějí za atmosférou romantismu a bohémského života na Montmartru.

4 Kabaret Le Lapin Agile

Montmartre je jednou z nejvýraznějších čtvrtí Paříže s bohatou historií a kulturním dědictvím. Jedním z nejoblíbenějších míst pro návštěvníky je kabaret Le Lapin Agile, který se nachází na Rue des Saules. Tento kabaret se stal velmi populárním v 20. století díky svému charakteristickému vzhledu a atmosféře, která dokonale odrážela umělecký duch Montmartru.

Kabaret Le Lapin Agile byl založen v roce 1860 a dodnes slouží jako místo pro prezentaci uměleckých talentů. Jeho název znamená "Rychlý králík" a v minulosti sem chodili především malíři, spisovatelé a hudebníci, kteří tvořili Montmartre takovým, jak ho známe dnes. V současné době můžete navštívit tento kabaret a užít si neuvěřitelnou atmosféru plnou hudby, tance a humoru.

V rámci kulturního dědictví Montmartru si nenechte ujít návštěvu tohoto typického pařížského kabaretu, který nabídne skutečně autentický zážitek ze života na této malebné čtvrti.

Umělecká scéna v Montmartru

Montmartre je dlouho známý jako kulturní centrum Paříže a východisko pro francouzské umění. Od konce 19. století se zde scházela řada významných umělců, jako například Henri de Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso nebo Vincent van Gogh. Tyto osobnosti přitáhly další umělce do této oblasti, což vedlo k vytvoření opravdového „uměleckého gheta“.

Umělecká scéna Montmartru nabídla skvělou příležitost pro spolupráci mezi umělci různých žánrů a stylů. V té době byl Montmartre plný kabaretů, klubů a kaváren, které se staly místem setkávání umělců i milovníků umění. Dnes mnoho těchto míst stále stojí a slouží jako kulturní památka i turistická atrakce.

Montmartre patřil k oblastem, které se snažily uniknout urbanizaci Paříže na počátku 20. století a zachovat si svou autenticitu. Ačkoli se čtvrt postupem času změnila, její duch je stále cítit – zvlášť v úzkých uličkách a náměstích plných uměleckých ateliérů, galerií a uměleckých předmětů na prodej.

1 Bohemští umělci a jejich ateliéry

Na Montmartru se nacházela jedna z nejvýznamnějších komunit umělců v Evropě. V této čtvrti žili a pracovali mnozí slavní bohemští malíři, jako Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent van Gogh, Pablo Picasso a další. Ateliéry, kde tito umělci žili a tvořili, jsou dnes turistickou atrakcí pro návštěvníky Paříže. Tyto ateliéry nabízejí návštěvníkům jedinečnou možnost vidět původní umělecké studie a díla těchto velikánů z první ruky.

2 Význam Montmartru pro uměleckou avantgardu

Montmartre, čtvrť v Paříži, získal v 19. a 20. století pro uměleckou avantgardu velký význam. Nejenže se zde nacházel Boulevar umění, kde se konaly slavné výstavy impresionistů a dalších modernistů, ale Montmartre byl také místem, kde se scházeli umělci a intelektuálové ze celého světa. Tato kosmopolitní atmosféra vedla ke vzájemnému ovlivňování umělců a k vzniku nových směrů jako například fauvismu a kubismu. Dnes je Montmartre stále centrem pařížského uměleckého života, který navazuje na jeho slavnou minulost.

Atmosféra a životní styl v čtvrti

Montmartre je jednou z nejikoničtějších čtvrtí v Paříži, která nabízí jedinečné spojení atmosféry a životního stylu. Tato bohémská oblast je plná malebných uliček, historických kaváren a uměleckých galerií, což přináší neopakovatelnou atmosféru pro každodenní život místních i návštěvníků.

Životní styl Montmartru se odlišuje od jiných pařížských čtvrtí tím, že zde najdete více nezávislých podniků a méně velkých řetězců. Místní obchody s potravinami, butiky a malé kavárny jsou samozřejmě částí této unikátnosti. Protože zde žije mnoho umělců a intelektuálů, nabídka kulturních akcí je skvělá. Každý večer si můžete užít jazzový koncert v některém ze sousedských podniků nebo navštivit divadelní představení na Place du Tertre.

Vzhledem ke svému umístění na kopci nabízí Montmartre také úchvatné výhledy na centrum Paříže. Pro ty kdo hledají relaxaci od rušného ruchu velkoměsta je Montmartre oázou klidu díky přítomnosti parků a zahrad.

Tyto faktory udělaly z Montmartru jednu z nejžádanějších čtvrtí pro turisty i místní obyvatele.

1 Kavárny a restaurace

Montmartre je jedna z nejvýznamnějších čtvrtí v Paříži, která je světoznámá díky svému kulturnímu bohatství. Tato romantická čtvrť nabízí mnoho kaváren a restaurací, které jsou oblíbenými místy návštěvníků z celého světa. Můžete si tu vychutnat tradiční francouzskou kuchyni s výhledem na krásné pařížské panorama, nebo si zajít na šálku kávy do malých bistropů s autentickou atmosférou. Montmartre je skvělým místem pro ty, kteří rádi objevují nové chutě a zároveň se chtějí ponořit do jedinečné pařížské atmosféry.

2 Trhy a obchody

Montmartre, jedna z nejcharakterističtějších čtvrtí Paříže, nabízí svým návštěvníkům mimo jiné také bohatý výběr trhů a obchodů. Na hlavním náměstí Place du Tertre se nachází malé stánky s uměleckými díly a suvenýry, které jsou oblíbené u turistů. Kromě toho je tu i známý trh Marché Saint-Pierre, který nabízí širokou škálu látek pro módní tvorbu. Pro milovníky vintage módy je ideálním cílem prohlídka obchodní ulice Rue des Abbesses, kde se nalézají butiky nabízející retro odívání a doplňky. Celkově lze říci, že Montmartre je místem, kde si každý najde to své – ať už hledáte originální suvenýry, módu nebo třeba jen inspiraci pro vaši kreativní práci.

3 Noční život v Montmartru

Montmartre je čtvrť v Paříži, která je známá především svou noční atmosférou. Noční život zde pulzuje a nabízí nekonečné možnosti pro zábavu a relaxaci po dlouhém dni plném prohlídek.

V Montmartru najdete mnoho kaváren, barů a klubů s živou hudbou, ale také tradiční kabarety. Jedním z nejznámějších je Moulin Rouge s jeho slavnými cancan tanečnicemi, kde můžete zažít jedinečný zážitek na jihu Paříže.

Další možností je navštívit kulturní center La Machine du Moulin Rouge, kde se odehrávají různé divadelní představení a koncerty. Zde se setkáte s mladými lidmi a ochutnáte více současného umění.

Možností nočního života v této čtvrti je nespočet. Pokud máte rádi více klidnější prostředí, projděte se krásnými uličkami osvětlenými pouličními lampami a objevujte romantické balkóny plné květin.

Bez ohledu na to, jak si chcete užít noční život v Montmartru, určitě si užijete jedinečnou atmosféru této nezapomenutelné čtvrti.

Tipy na prohlídku Montmartru

Montmartre je jednou z nejkrásnějších a nejromantičtějších čtvrtí Paříže. Pokud se rozhodnete pro prohlídku této části města, určitě byste neměli vynechat návštěvu Baziliky Sacré-Cœur, která se nachází na vrcholu kopce a nabízí nádherný výhled na Paříž. Pokud máte rádi umění, navštivte Muzeum Montmartru s galeriemi věnovanými umělcům, kteří zde pobývali v minulosti, jako Toulouse-Lautrec nebo Renoir. Pro milovníky filmu pak doporučujeme procházku kolem Kabaretu Moulin Rouge a dalších míst spojených s historií filmového průmyslu. Ať už jste přišli za romantikou, uměním nebo historií, Montmartre nabídne pro každého něco zajímavého.

1 Procházka po ulicích a náměstích

Montmartre je jednou z nejzajímavějších čtvrtí, které můžete navštívit v Paříži. Procházka uličkami a náměstími této čtvrti je jako cesta do minulosti. Začínáme na Place du Tertre, kde se nacházejí malíři a umělci se svými stánky. Dále pokračujeme přes úzké uličky s kamenitými schody, kolem malých obchodů s suvenýry a vintage butiků. Naše cesta nás zavede i před baziliku Sacré-Coeur, jejíž bílá stavba dominuje nad celou čtvrtí. S krásným výhledem na celou Paříž si můžete odpočinout na schodech před bazilikou nebo si dopřát odpočinek v jedné z malých kaváren, které jsou rozesety po celé Montmartru.

2 Návštěva muzeí a galerií

Montmartre je nejenom kouzelná čtvrť v Paříži, ale také místo, které nabízí mnoho kulturních zážitků. Mezi tyto zážitky patří i návštěvy místních muzeí a galerií. Když se vydáte na procházku po kopci Montmartre, narazíte na několik uměleckých center, jako je například Muzeum Salvador Daliho nebo Galerie Naïve. Tyto instituce nabízejí úžasný pohled do světa umění a historie, a to navíc s ohromujícím výhledem na panoramatickou Paříž. Takže pokud hledáte způsob, jak trávit den v této krásné čtvrti, nezapomeňte navštívit jedno z tamních muzeí či galerií!

3 Výhledy z Montmartru

Montmartre je jedna z nejpopulárnějších čtvrtí v Paříži a nabízí návštěvníkům mnoho krásných výhledů. Za zmínku stojí například:

1. Bazilika Sacré-Cœur - z vrcholu této neogotické baziliky, která se nachází na nejvyšším bodě Montmartru, se otevírá panoramatický výhled na celou Paříž. Kromě toho je samotná bazilika impozantní stavbou s nádhernými mozaikami a sochami.

2. Place du Tertre - tento malebný náměstíček plné umělců a kaváren nabízí další skvělý výhled na Paříž. Navíc si zde lze užít příjemnou atmosféru bohémské části města a nakoupit si od místních umělců různé suvenýry.

3. Moulin Rouge - slavné cabaretové divadlo Montmartru má své místo mezi nejlepšími výhledy na tuto parť Paříže. Po večerech se zde rozsvítí velkolepá neonová reklama, kterou nelze přehlédnout.

Celkově platí, že co se týče krásných výhledů na Paříž, Montmartre má co nabídnout. Stačí se vypravit na některý z výše zmíněných míst a nechat se okouzlit atmosférou této romantické čtvrti.

V návaznosti na všechny informace, které jsme získali o čtvrti Montmartre, můžeme jednoznačně konstatovat, že se jedná o jedno z nejkrásnějších a nejslavnějších míst v Paříži. Nejenže se zde nachází nespočet kulturních i historických památek a atrakcí, ale také se zde udržuje bohémská atmosféra a specifický charakter tohoto místa. Navíc je Montmartre obklopen krásnými parky, vycházkami a úchvatnými výhledy na město. Zkrátka stojí za to si tuto čtvrť při návštěvě Paříže nechat nevynechat!

Praktické informace pro návštěvníky Montmartru

Montmartre je jednou z nejkrásnějších a nejoblíbenějších čtvrtí v Paříži. Pokud plánujete navštívit tuto čtvrť, může se vám hodit několik praktických informací.

Nejlepší způsob, jak se dostat do Montmartru, je metrem. Zastavka Abbesses (linka 12) nebo Anvers (linka 2) jsou ideální pro návštěvníky, kteří chtějí vidět Sacré-Cœur. Pokud chcete zažít překrásný výhled na Paříž, doporučujeme vám vyrazit nahoru pěšky a užít si atmosféru této čtvrti.

Montmartre je také oblast s mnoha uměleckými dílnami a galeriemi. Můžete si prohlédnout klasické umělecké díla ve slavném muzeu Montmartre nebo zhlédnout moderní umění na Place du Tertre.

Zajímavost pro milovníky filmu: Montmartre bylo natáčištěm mnoha slavných filmů, jako např. Amelie z Montmartru nebo Moulin Rouge!

A nakonec – pokud hledáte skvělé jídlo a pití, Montmartre má spoustu nabídek: od tradiční francouzské kuchyně po moderní bistra a kavárny. Doporučujeme ochutnat slavnou francouzskou bagetu a vyzkoušet některé z místních klasických jídel.

Montmartre je bezpochyby jednou z nejpůsobivějších čtvrtí v Paříži, plná historie, umění a skvělého jídla. Pokud se chystáte na návštěvu této čtvrti, určitě si ji užijete!

1 Doprava a přístupnost

Montmartre je jednou z nejkrásnějších a nejbohatsích čtvrtí Paříže, která láká turisty z celého světa. Tato čtvrť nabízí nejen nádherné výhledy na město, ale také skvělou dopravní dostupnost. Montmartre je snadno přístupné metrem, autobusem nebo taxíkem. Dopravu zajišťuje několik linek metra (2, 4,12) a mnoho autobusových spojů. V blízkosti čtvrti se nachází také hlavní nádraží Gare du Nord, odkud se lze dostat do dalších částí Francie i Evropy. Díky dobré dopravní dostupnosti je Montmartre ideálním místem pro turisty, kteří chtějí objevovat krásy Paříže a okolní oblasti.

2 Ubytování v okolí

Pokud hledáte ubytování v okolí Montmartru, máte na výběr z mnoha možností. Tato čtvrť je oblíbenou turistickou destinací a můžete si zde vybrat mezi luxusními hotely, butikovými pensiony nebo levnými hostely. Pokud hledáte něco romantického, doporučuji se podívat na nabídku malých hotelů s výhledem na Sacré-Cœur. Pro ty, kteří chtějí ušetřit peníze na ubytování, jsou ideálním řešením hostely, které najdete v této oblasti v hojném počtu. Bez ohledu na to, jak velký rozpočet máte, určitě si najdete ubytování v okolí Montmartru, které splní vaše potřeby a představy.

3 Bezpečnostní rady a doporučení

Pokud se chystáte navštívit montmartre, je důležité pamatovat na několik bezpečnostních rad a doporučení.

1) Jako v každé turisticky atraktivní čtvrti, i zde je třeba být obezřetný a dávat si pozor na své cennosti a osobní bezpečnost. Zejména ve večerních hodinách byste neměli chodit sami po méně osvětlených ulicích.

2) Montmartre je známý svými kopeci a procházky po úzkých uličkách, proto buďte opatrní při vstupu na schody nebo skalnaté cesty, kde může být kluzko.

3) Dávejte si pozor také na lidi nabízející nefunkční zboží nebo žebrající. Bohužel se zde vyskytuje několik podvodníků, kteří by mohli snadno odcizit vaše cennosti nebo peněženku.

Celkově platí, že pokud budete dodržovat obecná pravidla bezpečnosti a nebudete brát s sebou příliš velkou hotovost, váš pobyt v montmartru by mohl být nejen nezapomenutelným zážitkem ale i bezpečným.

Publikováno: 30. 09. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Dědková

Tagy: montmartre | čtvrť v paříži