Královský skvost v srdci Čech: Zámek Průhonice jako nepřehlédnutelná historická památka

Zámek Průhonice

Úvod do historie zámku Průhonice

Úvod do historie zámku Průhonice

Zámek Průhonice je jednou z nejvýznamnějších historických památek v České republice. Tento nádherný zámek se nachází nedaleko Prahy, v obci Průhonice. Jeho stavební historie sahá až do 14. století, kdy byl na tomto místě postaven první dřevěný hrad.

Od té doby prošel zámek Průhonice mnoha změnami a přestavbami, které mu nadaly jeho současnou podobu. Dnes je tento zámek považován za skvost barokní architektury, který přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa.

Při prohlídce tohoto krásného zámku se návštěvníci mohou seznámit s jeho historií, architektonickými prvky a bohatou uměleckou sbírkou. Zajímavosti o zdejších majitelích a jejich životním stylu jsou také neodmyslitelnou součástí této prohlídky.

Vstupte do světa krásy a exkluzivity - navštivte zámek Průhonice!

Architektonické prvky zámku

Architektonické prvky zámku Průhonice jsou důležitou součástí této historické památky. Tento nádherný zámek, postavený v romantickém stylu, je plný zajímavých architektonických prvků, které jeho krásu umocňují. Mezi nejvýraznější patří elegantní arkády a balkony, kamenné schodiště zdobené sochami, mohutné sloupy a polokruhově zaklenuté vstupy. Navštivte zámek Průhonice a užijte si pohled na jeho jedinečné architektonické prvky!

Park Průhonice a jeho historie

Park Průhonice je nejen krásným a historickým místem na vycházky, ale také se pyšní velmi zajímavou historií. Od svých počátků byl park neodmyslitelně spjat s nedalekým zámkem Průhonice, který patří k významným historickým památkám naší země. Není divu, že právě park a zámek tvoří nedílnou součást celého areálu a jejich vzájemná propojenost dnes tvoří jedinečné místo, kam se rádi vrací jak místní obyvatelé, tak i turisté. Při procházce parkem se setkáte s mnoha historickými prvky, jako jsou například starobylé kašny, sochy a romantické pavilony. Ať už jste milovníkem přírody či historie, Park Průhonice vám určitě nabídne mnoho zajímavých zážitků.

Význam zámku Průhonice pro českou kulturu

Zámek Průhonice patří mezi nejvýznamnější historické památky v České republice. Jeho význam pro českou kulturu je nezpochybnitelný, neboť se jedná o unikátní ukázku evropského romantismu a architektury 19. století.

Průhonický zámek byl postaven v roce 1885 na pozemcích bývalého loveckého zámečku. Jako autor projektu byl vybrán známý architekt Antonín Turek, který jej navrhl v romantickém stylu s prvky novogotiky a maurských motivů.

Zámek Průhonice se postupem doby stal střediskem umění, vzdělání a společenského života. Zde se scházela šlechta, ale také umělci a kulturní pracovníci. Dnes slouží jako galerie moderního umění, konají se zde koncerty, divadelní představení i různé společenské akce.

Vzhledem k jeho kulturnímu významu byl zámek Průhonice roku 1995 zařazen na seznam národních kulturních památek. Je to nepochybně důležité místo pro českou kulturu a historii, které si zaslouží udržení a ochranu pro budoucí generace.

Prohlídka zámku a parku

Prohlídka zámku a parku v Průhonicích je nezapomenutelným zážitkem plným historie a nádherné přírody. Tento impozantní zámek, který se nachází v klidné části města, je považován za jeden z nejvýznamnějších památek České republiky. Prohlédnout si ho během prohlídky s průvodcem není pouze fascinujícím způsobem, jak proniknout do jeho tajů a života dřívějších majitelů, ale také skvělou til pro relaxaci a užívání si romantiky starých časů. Park kolem zámku nabízí možnost kochat se krásou přírody, pozorovat vzácné rostlinné druhy a uprostřed toho očarovat svou mysl klidem a krásou okolního prostředí. Navštivte Průhonice a užijte si tento jedinečný zážitek!

Ubytování a stravování v okolí zámku

Pokud se chystáte navštívit historickou památku zámek Průhonice, můžete se těšit na pestré možnosti ubytování a stravování v okolí. Vyberte si z široké nabídky hotelů, penzionů, apartmánů či ubytování typu bed and breakfast. Okolní restaurace a kavárny Vás potěší svým bohatým jídelním lístkem a příjemnou atmosférou. Po prohlídce památky si můžete dopřát relaxaci v jednom z wellness center či odpočinku u rybníka nebo v parku. Vychutnejte si krásy Průhonického parku a okolní přírody!

Zajímavosti v okolí zámku Průhonice

Za zámek Průhonice se skrývá nejen historická památka, ale i mnoho zajímavostí v okolí. Pokud se rozhodnete navštívit tento klenot středních Čech, určitě si nenechte ujít procházku Průhonickým parkem s unikátní flórou a faunou. Nedaleko zámku také najdete archeopark, kde se můžete dozvědět více o životě našich předků. Pro milovníky architektury pak doporučujeme navštívit barokní kostel Nejsvětější Trojice či zámek Jemniště nedaleko Benešova.

Jak se dostat k zámku Průhonice

Pokud máte zájem navštívit historickou památku, zámek Průhonice je určitě skvělou volbou. A jak se k němu dostat? V tom vám ráda pomohu.

Pokud cestujete autem, doporučuji vyjet z Prahy po dálnici D1 směrem na Brno a poté sjet na exit 6 - Říčany. Zde následujte směrovky na Průhonice a pokračujte přibližně 3 km. Po příjezdu do obce Průhonice uvidíte již odbočku k zámku.

Pro ty, kdo preferují hromadnou dopravu, mohou využít autobusovou linku číslo 385 nebo 385A ze stanice metra Opatov nebo Kačerov směrem na Jesenice. Zde vystupte na zastávce Průhonice - Obecnice, odkud je to již pouhých pár minut chůze ke zámku.

Doufám, že jsem vás přesvědčila o kráse tohoto místa a tuto informaci oceníte. Těším se na vaší návštěvu!

Praktické informace pro návštěvníky zámku Průhonice

Praktické informace pro návštěvníky zámku Průhonice

Pokud se chystáte navštívit historickou památku zámek Průhonice, rádi bychom vám poskytli praktické informace, které vám usnadní návštěvu:

- Otevírací doba: Zámek je otevřen denně od 9:00 do 17:00 hodin.

- Vstupné: Dospělí platí vstupné ve výši 120 Kč, snížené vstupné pro děti, studenty a seniory je 60 Kč.

- Prohlídka: Prohlídka zahrnuje interiér zámku i rozsáhlý park. Na prohlídku se doporučuje dostavit přibližně 30 minut před konáním.

- Parkování: Na návštěvníky čekají parkovací místa před branou areálu.

- Dostupnost: Zámek a park jsou dobře dostupné místními i dálkovými autobusovými linkami.

Přejeme vám příjemnou návštěvu historického zámku Průhonice!

Závěr a doporučení pro návštěvu zámku Průhonice.

Závěr a doporučení pro návštěvu zámku Průhonice:

Pokud hledáte historickou památku plnou krásy a pohody, nemůžete si nechat ujít zámek Průhonice. Tento impozantní objekt se nachází jen pár kilometrů od Prahy a je okouzlujícím připomínkou minulosti.

Po projití kulis parku se dostanete k samotnému zámku, který vás okouzlí svými elegantními detaily a architekturou. V interiéru najdete bohaté vybavení, nádherné malby na stěnách a jedinečné dekorativní prvky.

Doporučujeme navštívit také zahradu u zámku, která je unikátním spojením francouzských i anglických stylů. Uvidíte kvetoucí kytky a rostliny, jezírko s rybkami, ale také mnoho soch a laviček pro klidné posezení.

Aby vaše návštěva byla co nejpříjemnější, doporučujeme si zarezervovat vstupenky předem a využít i audio průvodce.

Vyzvídání o historii Česka skrze návštěvu této krásné památky bude určitě stát za to!

Publikováno: 11. 06. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Monika Švábová

Tagy: zámek průhonice | historická památka