Zoopark Karlštejn: Kde se setkáte s ohromujícími tvory na cestách

Zoopark Karlštejn

Vítáme vás u článku o Zooparku Karlštejn! Tento zajímavý zvířecí park se nachází nedaleko malebného města Karlštejn, které je známé svou krásnou hradní pevností. V zooparku se setkáte s mnoha druhy zvířat, od domácích krokodýlů až po exotická zvířata jako jsou lvy a tygři. Tento park navštěvuje každoročně tisíce turistů všech věkových kategorií, protože nabídka zábavy a poznání je naprosto jedinečná. Pokud se tedy chystáte na rodinný výlet nebo si prostě potřebujete odpočinout od běžného shonu, určitě byste neměli minout příležitost navštívit Zoopark Karlštejn!

Historie zooparku Karlštejn

Zoopark Karlštejn se nachází v malebném prostředí nedaleko historického hradu Karlštejn. Jeho kořeny sahají až do roku 1964, kdy zde byla založena první část parku s chovem různých druhů zvířat. V průběhu let se zoopark stále rozšiřoval a dnes nabízí návštěvníkům možnost vidět přes 100 druhů zvířat.

Historie zooparku Karlštejn je spojena také s péčí o ohrožené druhy zvířat. Zoopark je aktivním účastníkem mezinárodních programů na ochranu vyhynulých a ohrožených druhů, jako jsou např. nosorožci, gepardi nebo levharti.

Dnes patří zoopark mezi oblíbené turistické cíle v okolí Prahy a jeho návštěva nabídne zajímavou procházku mezi exotickými i místními druhy zvířat a možnost podpořit péči o ohrožené živočichy.

Umístění a přístupnost

Zoopark Karlštejn se nachází v krásné přírodě nedaleko hradu Karlštejn. Pro návštěvníky je velmi dobře přístupný jak automobilem, tak vlakem. Z vlakového nádraží je to pouze krátká procházka do zooparku, což je ideální pro rodiny s malými dětmi nebo pro ty, kteří si chtějí užít celodenní výlet. Zoopark nabízí mnoho možností aktivit a zábavy a jeho umístění uprostřed přírody nabízí skvělé možnosti pro odpočinek a relaxaci.

Zvířata v zooparku

Zoopark Karlštejn nabízí širokou škálu zvířat z celého světa. Navštivitelé se mohou potkat s hladovými tygry, lenochody odpočívajícími v korunách stromů nebo dokonce s lachtany u vodní laguny. Pro milovníky plazů je tu expozice hadů a krokodýlů, zatímco pro fanoušky africké savany jsou k dispozici sloni, žirafy a opice. Zoopark Karlštejn není jen prostředím pro obdivování krásy přírody, ale také umožňuje návštěvníkům lépe pochopit důležitost ochrany ohrožených druhů a udržitelnosti ekosystémů po celém světě.

1. Savci

Savci jsou nejrozmanitější a nejpočetnější skupinou živočichů v Zooparku Karlštejn. Mezi nimi se nachází mnoho populárních druhů, jako jsou lvi, tygři, sloni, gepardi a pandy. Návštěvníci mají možnost pozorovat tyto impozantní tvory v přirozeném prostředí, které se snaží co nejvěrněji napodobit jejich domovské biotopy. Při prohlídce savců se návštěvníci dozvídají zajímavosti o jejich životních podmínkách, stravování a chování. V Zooparku Karlštejn se rovněž úspěšně daří rozmnožovat ohrožené druhy savců a tím přispívají k udržení biodiverzity naší planety.

1.1. Kočkovité šelmy

V zoo Karlštejn najdete celou řadu kočkovitých šelem, které patří mezi nejoblíbenější a nejzajímavější zvířata v parku. Mezi nimi se nacházejí například tygři, levharti, rysy či pumy. Tygři jsou velmi vzácná a hrozivá zvířata s velkým loveckým instinktem a mají charakteristický pruhovaný kožich. Levharti jsou menší kočkovitou šelmou s krásným mramorováním na srsti a mají vynikající lovecké schopnosti. Rysy jsou další kočkovitou šelmou, která je přizpůsobena životu na horských vrcholcích, kde loví malé savce. A nakonec pumy – tato šelma je známá svou mrštností a schopnostmi chytat dravce i ve vysokých korunách stromů. V zoo Karlštejn si můžete prohlédnout tyto úžasné kočkovité šelmy blíže a dozvědět se více o jejich životě v divočině.

1.2. Hlodavci

V Zooparku Karlštejn můžete potkat i velkou řadu různých druhů hlodavců. Tyto malé zvířátka jsou velmi zajímavá svým chováním a vzhledem. Mezi nejznámější druhy patří křečci, morčata, myši nebo potkani. Návštěvníci mohou pozorovat jejich aktivitu a způsob života v několika speciálních expozicích, které jsou v zooparku k dispozici. Všechny expozice jsou podrobně popsané a návštěvníci se tak dozvídají mnoho informací o jednotlivých druzích hlodavců.

2. Ptáci

V Zooparku Karlštejn můžeme najít širokou škálu ptáků z různých částí světa. Uvidíte zde krásné druhy papoušků, jako jsou ara nebo kakadu, ale i menší druhy jako andulky a kolibříci. Mezi další ptáky patří například krocan africký, jeřábek africký, moták pochop nebo sojka černoocasá. Sledování těchto fascinujících tvorů v jejich přirozeném prostředí nabídne návštěvníkům nezapomenutelný zážitek.

2.1. Dravci

V zooparku Karlštejn se můžete setkat s mnoha druhy dravců. Mezi nejvýraznější patří například orel volavý, sokol stěhovavý či jestřáb lesní. Tyto fascinující tvory jsou úžasnou ukázkou síly a elegance přírody. V zooparku můžete pozorovat jejich chování a naučit se více o jejich životním stylu. Návštěva zooparku Karlštejn je tedy skvělou příležitostí pro ty, kteří chtějí prohloubit své znalosti o dravcích a zároveň si užít krásný zážitek v příjemné atmosféře parku.

2.2. Volně žijící ptáci

Zoopark Karlštejn se může pochlubit nejen množstvím zvířat, která návštěvníkům nabízí ke shlédnutí, ale také bohatou faunou volně žijících ptáků. V areálu parku je možné spatřit různé druhy dravců, jako jsou například orli a jestřábi, ale i hejna papoušků všech barev a velikostí. Kromě toho jsou zde i hřebci divokých koní, kteří sice nejsou přesně ptáky, avšak patří mezi další zajímavosti zooparku. Pro milovníky přírody a zejména pro nadšence do tématu volně žijících ptáků je Zoopark Karlštejn skutečným rájem na zemi.

3. Plazi

V Zooparku Karlštejn můžete vidět řadu fascinujících plazů. Mezi nejzajímavější patří například krokodýli, hadi a želvy. Krokodýli jsou v parku zastoupeni několika druhy, jako je například krokodýl nilský či aligátor americký. Ti se snadno poznají díky svému krokodýlímu vzhledu a velké síle. Hadové jsou také velmi zajímavou skupinou plazů, kterých je v zooparku mnoho druhů – od malých zmijí až po velké hroznýše, kteří dokážou dorůst délky i přes 3 metry. Želvy jsou pak společně s brouky asi nejpomalejšími tvory v zooparku, avšak rozhodně stojí za pozornost díky svému zajímavému tvaru krunýře a různorodosti barev a vzorů na něm.

3.1. Ještěři

Ještěři jsou neuvěřitelnou a fascinující skupinou zvířat, která patří do řádu šupinatých. V Zooparku Karlštejn je možné spatřit mnoho druhů těchto plazů v různých velikostech a barevných provedeních. Mezi nejzajímavější patří například varan komodský, jenž je největším ještěrem na světě, anebo krokodýl nilský, jehož zuby dorůstají délky až 6 cm. Pro milovníky exotických zvířat jsou ještěři ve Zooparku Karlštejn skutečnou lahůdkou.

3.2. Hadi

V zooparku Karlštejn můžete vidět nejenom klasická čtyřnohá zvířata, ale také zajímavé plazy. Mezi nejzajímavější patří bezesporu hadi. Najdete zde různé druhy hadů od malých želviček až po velké anakondy. Pokud jste nadšeným obdivovatelem těchto fascinujících tvorů, určitě si přijeďte prohlédnout jejich krásu a naučit se něco nového o jejich životních zvyklostech. Pokud vás hadi spíše děsí, nemusíte se bát - jsou důkladně zabezpečeni a profesionální chovatelé vám rádi odpoví na jakékoli otázky ohledně nich.

Zábavní programy a aktivity pro návštěvníky

Zoopark Karlštejn nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých a zábavných aktivit, které si mohou užít během svého pobytu. Naše oblíbená akce je určitě krmění zvířat, kde návštěvníci dostávají možnost nakrmit slony, opice, medvědy a další zvířata. Pro ty nejodvážnější pak máme připravenou možnost projít se s lvem po speciálním mostě. Krom toho se dají v Zooparku Karlštejn vidět i různé šou s ptáky dravými a papoušky. K dispozici jsou také jiné aktivity např. vyhlídka na vrcholku kopce, která nabídne krásný výhled na okolní krajinu nebo potulování se po naučné stezce s informacemi o jednotlivých druzích zvířat v parku. Dovolujeme si tedy tvrdit, že každý nálezne tu správnou aktivitu pro sebe ve Zooparku Karlštejn!

1. Krmění zvířat

Krmění zvířat je jednou z důležitých činností ve zooparku Karlštejn. Správné stravování zvířat je klíčové pro jejich zdraví a vitálnost. V zooparku Karlštejn se krmí mnoho různých druhů zvířat, jako jsou lvi, sloni, opice a dravci. Každý druh má své specifické potřeby v oblasti výživy, takže pečlivě vybíraná strava je pro každé zvíře připravena individuálně. Návštěvníci mohou být svědky tohoto procesu a dokonce se mohou dozvědět o jednotlivých typech potravy a jejich významu pro zdravotní stav daného živočicha. Krmění zvířat je tedy nejenom nutností, ale i zajímavou součásti návštěvy v zooparku Karlštejn.

2. Ukázky tréninku zvířat

Ve ZOOparku Karlštejn mohou návštěvníci každý den pozorovat trénink zvířat, který je jedním z nejdůležitějších prvků péče o zvířecí obyvatele. Při tréninku se zvířata učí různé dovednosti, jako je interakce s lidmi, spolupráce při veterinárním vyšetření nebo jednoduché triky. Návštěvníci mohou sledovat například trénink slonů, kdy velcí savci musí vystoupit na stoličku a podél cesty sbírat ovoce. Velkým atrakcím pro děti i dospělé jsou také tréninky lachtanů, při kterých tito šikovní tvorové plavou a skáčou přes překážky a odměnou jim je ryba. Tréninky jsou pro návštěvníky velmi zajímavým pohledem do každodenního života zvířat v ZOO a ukazují, jak tato zařízeni pečují o své obyvatele.

3. Dětské atrakce

V zooparku Karlštejn najdete mnoho zajímavých a zábavných aktivit pro děti. Začněme třeba návštěvou Dětské zoo, kde si malí návštěvníci mohou hrát s kozičkami, králíky a dalšími domácími zvířátky. Neodolatelnou atrakcí jsou také jízdy na ponících, které potěší každého malého jezdce. Pro odvážnější děti a jejich rodiče je tu lanový park s různými překážkami a lanovými mosty. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, v zooparku Karlštejn si vaše dítě určitě užije nezapomenutelný den plný zábavy a dobrodružství.

Ochrana a vzdělávání

Ochrana a vzdělávání jsou klíčové prvky, které se mohou stát základem pro úspěšnou existenci jakéhokoliv zvířecího parku. Zoopark Karlštejn to ví a snaží se o to, aby jeho návštěvníci nejenže mohli vidět různé druhy živočichů, ale také se dozvědět něco nového o jejich biologii, chování a ochraně. Díky propojení vzdělání a ochrany přirozených ekosystémů si lze udržet pestrý ekosystém planety Země pro budoucí generace.

V zooparku Karlštejn mají tedy návštěvníci jedinečnou příležitost naučit se více o fauně a florách různých kontinentů. Park tak nabízí nejen zábavu, ale také možnost rozšířit své znalosti o tom, jak chránit životní prostředí a zachraňovat ohrožené druhy. V neposlední řadě přístup zooparku k této problematice pomáhá formovat osvícený postoj všech svých návštěvníků ke spolurozhodnutím o naší planetobylém osudu.

1. Programy pro školy a děti

V Zooparku Karlštejn se nabízejí různé programy pro školy a děti, které jsou zaměřené na vzdělávání a zábavu. Například školní exkurze, kde si děti mohou prohlédnout nejen zvířata, ale také se dozví o jejich životě a biologii. Pro dětské skupiny jsou k dispozici speciální edukační programy, jako např. "Zvířecí detektiv", který naučí děti rozlišovat jednotlivá zvířata nebo "Kdo má rád medvídka Pú?", který je inspirován slavným knihovním medvídrem.

Pro mladší návštěvníky je určen tematický okruh s názvem "Zabavme se s hlodavci". Zde si mohou hravou formou osvojit informace o hlodavcích a vyslechnout si zajímavosti ze života těchto malých tvorů.

Programy v Zooparku Karlštejn mají za cíl nejen bavit, ale především učit a motivovat děti k poznávání přirozeného prostředí kolem nich.

2. Zapojení do ochrany ohrožených druhů

Zoopark Karlštejn se aktivně zapojuje do ochrany ohrožených druhů a jejich přírodního prostředí. Spolupracuje s různými organizacemi a vzdělávacími programy, které mají za cíl zvyšovat povědomí o důležitosti ochrany biodiverzity. V zooparku najdete mnoho exotických druhů, u kterých se zoologové snaží zachovat přirozené prostředí co nejvěrněji. Díky těmto snahám může publikum vidět vzácné druhy zvířat, jako jsou například berberský pes, gepard nebo orangutan Sumaterský. Zoopark Karlštejn je tak nejen místem zábavy a odpočinku, ale také ukázkou správného přístupu k péči o ohrožené druhy a přirozené prostředí.

Stravování a občerstvení

Zoopark Karlštejn nabízí návštěvníkům širokou nabídku stravování a občerstvení. V areálu najdete několik restaurací a kaváren, které nabízejí různé druhy jídel, od tradiční české kuchyně po mezinárodní speciality. Pro ty, kteří preferují rychlé a malé občerstvení, jsou k dispozici stánky s pizzy, hamburgery nebo sladkými pochoutkami. Samozřejmostí jsou také prodejny s pitím a ovocem. Ostrůvkům s lavicemi v areálu se pak ideálně hodí pro piknik nebo odpočinek při sledování krásných zvířat v zooparku.

Otevírací doba a vstupné

Zoopark Karlštejn je oblíbeným místem pro rodinné výlety a obdivování zvířat. Pro návštěvníky je důležité vědět, že otevírací doba zooparku se liší podle ročního období. V letních měsících bývá zoopark otevřen déle než v zimních měsících. Vstupné zahrnuje nejenom vstup do zoo, ale také další aktivity pro návštěvníky, jako jsou např. krmení zvířat nebo projížďka na ponících. Rodiny s dětmi ocení i různé edukativní programy a akce pořádané zoo, které jsou součástí vstupného. Je tedy důležité si před plánovanou návštěvou zooparku ověřit aktuální otevírací dobu a ceny vstupného, aby bylo možné naplánovat den co nejefektivněji a užít si ho naplno.

Celkově lze říci, že návštěva Zooparku Karlštejn může být velmi zábavnou a poučnou záležitostí pro celou rodinu. Díky širokému sortimentu zvířat všech druhů a zajímavým akcím, které se zde pravidelně konají, si každý najde to své. Všechny expozice jsou pečlivě navržené a udržované, což umožňuje návštěvníkům vidět zvířata v přirozeném prostředí. Jistě stojí za to tuto atrakci navštívit a vlastní oči se na tato úchvatná zvířata podívat.

Kontaktní informace

Pokud hledáte kontaktní informace k zooparku Karlštejn, zde je několik užitečných kontaktů:

- Adresa: Zoopark Karlštejn, Karlštejnská 170, 267 18 Karlštejn

- Telefon: +420 311 681 296

- E-mail: info@zooparkkarlstejn.cz

- Webové stránky: www.zooparkkarlstejn.cz

Pro další informace ohledně otevíracích hodin, cen vstupného či programů pro návštěvníky neváhejte kontaktovat zoopark Karlštejn přes výše uvedené kontakty.

Publikováno: 01. 09. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Dědková

Tagy: zoopark karlštejn | zvířecí park