Zelené oázy v srdci Prahy: Objevte nejkrásnější parky, které stojí za návštěvu!

Parky V Praze

Vítejte v článku o Parcích v Praze! Praha je městem plným zeleně a parků, které nabízejí útočiště a relaxaci od rušného života velkoměsta. Tento článek se zaměřuje na seznam těch nejkrásnějších parků v Praze, které stojí za návštěvu. Najdete zde informace o každém parku, jeho historii, lokalitě a zajímavostech. Ať už hledáte místo pro piknik s rodinou nebo jste prostě jen chtěli utéct do přírody, tento seznam parků vám pomůže najít to pravé místo pro vaše potřeby. Tak pojďme si prohlédnout ty nejkrásnější parky v Praze!

Historie parků v Praze

Historie parků v Praze sahá až do středověku, kdy byly založeny prvotní zahrady u královských hradů. V průběhu barokního období vznikaly elegantní zahrady v sousedství šlechtických paláců a klášterů. V 19. století se začaly budovat veřejné parky pro obyvatele města, jako například Stromovka nebo Riegrovy sady. Během 20. století přibývalo dalších parků, jako Letná, Havlíčkovy sady nebo Petřín, které jsou dodnes oblíbeným místem pro odpočinek a sportování Pražanů i turistů. Pestrá historie parků v Praze tvoří jedinečnou atmosféru tohoto města a dává nám možnost sledovat změny vkusu a potřeb obyvatel během staletí.

Význam parků pro město

Parky jsou pro město velmi důležité nejen kvůli estetickému vzhledu, ale také pro významné přínosy, které přinášejí obyvatelům. V Praze se nachází celá řada parků o různé velikosti a charakteru. Tyto zelené plochy nabízejí lidem možnost relaxace a odpočinku v přírodě, což je pro někoho nutnost a často i útěcha v hektickém životním stylu. Parky také pomáhají snižovat hlučnost a znečištění vzduchu v centru města a působí blahodárně na fyzickou i psychickou kondici lidí. Vedle toho jsou parky ideálním místem pro sportování, kulturní akce a setkání s přáteli. Mezi nejvýznamnější pražské parky patří např. Stromovka, Petřín, Riegrovy sady nebo Havlíčkovy sady. Každý z těchto parků má svůj unikátní charakter a nabídne návštěvníkovi jiný druh zážitku. Využívání parků by proto mělo být samozřejmostí pro každého obyvatele Prahy, aby si udržel kvalitu svého života a zlepšil svůj vztah k přírodě.

Letenské sady

Letenské sady jsou jedním z největších a nejkrásnějších parků v Praze. Nachází se na Letné, což je kopcovitá část města ležící nad řekou Vltavou. Park nabízí krásné výhledy na centrum Prahy a je oblíbeným místem pro pikniky, sportování nebo procházky se psy. Navíc zde najdete i mnoho památek, jako je například Metronom, který visí na místě bývalé sochy Stalina, nebo Hanavský pavilon s různými kulturními akcemi. Celkově jsou Letenské sady ideálním místem pro odpočinek a relaxaci v blízkosti centra velkoměsta.

Stromovka

Stromovka je jedním z největších a nejnavštěvovanějších parků v Praze. Nachází se v tradičním královském lovišti, které zde existovalo již od 13. století. Dnes je Stromovka oblíbeným místem pro relaxaci, sportování, procházky a pikniky. Park nabízí rozsáhlé travnaté plochy, cyklostezky, stezky pro inline bruslení, dětská hřiště a dokonce i minigolf. Pro milovníky historie jsou zde zajímavé památky – například Letohrádek královny Anny španělské nebo Křižovnický dvůr. Stromovka je tak ideálním místem pro strávení volného času jak s rodinou, tak s přáteli.

Riegrovy sady

Riegrovy sady jsou jedny z největších a nejoblíbenějších parků v Praze. Nacházejí se v centru města a nabízejí návštěvníkům spoustu zeleně, klidu a místa k odpočinku. Park je rozdělený na několik částí, mezi kterými se nachází sportovní areál s bazénem, tenisovými kurtami a hřišti na fotbal a volejbal. Pro ty, kteří si chtějí užít krásné výhledy na Prahu, doporučujeme vydat se na kopec Riegrovy sady, odkud se nabízí nádherný rozhled na panoramatu města. Večer pak navštívte Riegrovku - oblíbené místo pražských nočních životů - kde si můžete dát skvělou večeři nebo drink s přáteli.

Havlíčkovy sady

Havlíčkovy sady patří mezi nejoblíbenější parky v Praze, a to z mnoha důvodů. Tento krásný park se nachází ve čtvrti Vinohrady, přímo u stanice metra Jiřího z Poděbrad. Jeho rozloha dosahuje více než 30 hektarů a je rozdělen do tří částí: velké centrální louky, anglické parkové úpravy a vinohradskou část. Návštěvníci si zde mohou užít krásné procházky podél romantických cest, relaxovat na trávnících nebo navštívit některou ze sportovních areálů, např. tenisové kurty, hřiště na nohejbal či basketbal.

Jedním z nejvýznamnějších prvků Havlíčkových sadů je také jejich historie. V minulosti sloužily jako soukromé vinohrady rodiny Morzinů a později byly zakoupeny městem Prahou a proměnily se v nádherný park s unikátním charakterem. Park také nabízí jedinečný pohled na celou Prahu – z vyhlídka Krasohled si lze prohlédnout panoramatický výhled na celé město.

Havlíčkovy sady jsou proto ideálním místem pro relaxaci a odpočinek od rušného městského ruchu.

Vojanovy sady

Vojanovy sady patří mezi nejvýznamnější parky v Praze, nacházejí se v historickém centru města v blízkosti Karlova mostu. Park byl založen v roce 1867 a dnes nabízí návštěvníkům zelenou oázu plnou klidu a relaxace. V parku se nachází velké množství vzrostlých stromů a keřů, které poskytují stín po celý den, což je ideální pro pikniky a odpočinek na lavičkách. Kromě toho jsou zde i různé sportovní aktivity, které lze provozovat, jako např. tenis, badminton nebo basketbal. Vojanovy sady také nabízejí krásné výhledy na okolní památky, jako např. Karlův most, Hradčany či Petřín. Díky tomu jsou Vojanovy sady oblíbeným místem nejen pro turisty, ale i pro Pražany samotné.

Petřínské sady

Petřínské sady jsou jedny z nejznámějších parků v Praze. Nacházejí se na kopci Petřín a nabízejí nádherný výhled na celé město. Park je oblíbeným cílem mnoha turistů a Pražanů, kteří sem chodí odpočinout si, projít se romantickými alejemi nebo navštívit speciální atrakce, jako je např. Petřínská rozhledna nebo labyrint zrcadel. V letních měsících se zde konají různé kulturní akce, koncerty a festivaly. Petřínské sady jsou tak ideálním místem pro piknik, sportování či relaxaci v překrásné přírodě uprostřed velkoměsta.

Park na Vítkově

Park na Vítkově je jedním z nejvíce vyhledávaných parků v Praze. Nachází se nedaleko centra města a nabízí nádherný výhled na historické centrum Prahy. Park se rozkládá na ploše více než 24 hektarů a je obklopen zelení a květinami. Navštěvníci zde mohou posedět na lavičkách, projet se na kole či si zahrát různé sporty, jako jsou například tenis, basketbal nebo fotbal. V parku také najdete dětská hřiště a cvičné prvky pro fitness nadšence. Park na Vítkově je ideálním místem pro pikniky, relaxaci i sportování v přírodě.

Divoká Šárka

Divoká Šárka je přírodní oáza uprostřed velkoměsta. Nachází se v Praze 6 a nabízí nejen nádhernou přírodu, ale i možnost sportování. Pro milovníky turistiky je zde k dispozici mnoho turistických stezek, které vedou kolem malebných potůčků a vodopádů. Pro odvážné jedince pak existuje i možnost vyzkoušet si skoky do vody ze skalnatých stěn. Divoká Šárka patří mezi nejkrásnější parky v Praze a rozhodně stojí za návštěvu.

Stromovka na Břevnově

Stromovka na Břevnově je jedním z největších a nejkrásnějších parků v Praze. Nachází se jen několik minut od historického centra města, a přesto poskytuje útočiště od ruchu velkoměsta. Rozsáhlý park nabízí mnoho aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií - sportovní hřiště, dětská hřiště, stezky pro pěší i cyklisty, přírodní terén s potůčky a rybníčky a mnoho dalších neodolatelných míst k relaxaci. Stromovka na Břevnově je ideálním místem pro rodinné výlety, pikniky s přáteli nebo pro klidné odpoledne s knihou pod stromem. Je to jeden z pokladů Prahy, který určitě stojí za návštěvu!

Park na Folimance

Jeden z nejoblíbenějších parků v Praze je Park na Folimance. Tento rozsáhlý zelený prostor se nachází v městské části Vinohrady a poskytuje návštěvníkům skvělou příležitost k relaxaci a rekreaci. Park nabízí krásné lesoparkové prostředí, které poskytuje útočiště pro různé druhy ptáků a dalších živočichů. Na okraji parku se nachází sportovní areál s fotbalovým hřištěm a tenisovými kurty, což umožňuje aktivní trávení času i pro sportovně založené návštěvníky. Park na Folimance je ideálním místem pro pikniky, procházky a relaxaci v příslovečné "zeleni" hlavního města.

Park Grébovka

Park Grébovka je krásný zelený park, který se nachází v pražské čtvrti Vinohrady. Tento park patří mezi největší a nejoblíbenější parky v Praze. Park Grébovka je ideálním místem pro pikniky, procházky a sportovní aktivity jako jsou například běhání, in-line bruslení nebo cyklistika. V parku se také nachází několik malých jezírek, fontány a altánů, kde si můžete odpočinout a relaxovat. Park Grébovka je jedním z nejkrásnějších míst v Praze a nabízí úžasné výhledy na město.

Park na Žižkově

Park na Žižkově je jedním z největších parků v Praze a nabízí nádherný výhled na celé město. Tento park se rozprostírá na ploše více než 15 hektarů a nabízí množství aktivit pro obyvatele i návštěvníky Prahy. V parku se nachází například rozsáhlé dětské hřiště, venkovní fitness centrum, ale také klidné zóny pro odpočinek a relaxaci s přáteli či rodinou. Kromě toho je zde i velké množství zelených ploch, které jsou ideálním místem pro pikniky a večerní grilování. Park na Žižkově je skvělým místem pro trávení volného času v přirozeném prostředí uprostřed rušné Prahy.

Celkově lze konstatovat, že v Praze se nachází mnoho nádherných parků, které nabízejí množství možností pro relaxaci, sportování a sledování přírodních krás. Každý z nich má svou nezaměnitelnou atmosféru a charakter, díky čemuž si může najít obdivovatele napříč různými generacemi a národnostmi. Bez ohledu na to, zda preferujete velké nebo malé parky, historické nebo moderní zelené plochy, určitě si v Praze najdete ten správný park pro vaše potřeby. Ať už navštívíte oblíbený Stromovku, romantický Kampa Park nebo netradiční Hergetova cihelna, každý z těchto parků dokáže nabídnout unikátní zážitek a zajímavou alternativu k centru města.

Publikováno: 19. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Monika Švábová

Tagy: parky v praze | seznam parků v praze