Torino: Perla Itálie, kterou stojí za to objevit

Torino

Torino je italské město, které se nachází v regionu Piemonte. Má bohatou historii a kulturu, což ho činí jedním z nejzajímavějších míst na severu Itálie. Torino je také známé pro svůj průmysl a technologický vývoj, ale turisté sem přicházejí především kvůli nádherným památkám, jako je královský palác a muzeum egypstkých antikvít. Pokud hledáte místo s atmosférou starého světa a zároveň s moderním způsobem života, Torino je ideální volbou.

Historie Torina

Torino, italské město ležící v severozápadním Piemontu, má bohatou historii sahající až do římského období. Ve středověku se Torino stalo významným obchodním centrem a sídlem Savojského vévodství. Na konci 19. století se Torino stalo průmyslovým centrem Itálie s výrobou textilu, strojů a automobilů.

V roce 1861 se Torino stalo součástí sjednocené Itálie a během 20. století prošlo velkou transformací, kdy se téměř zničené město po druhé světové válce postavilo na nohy a dnes patří mezi nejvýznamnější kulturní, turistické a hospodářské centra země.

Torino je také známé jako královské město díky tomu, že bylo dlouhou dobu sídlem italských králů. V historických památkách města lze nalézt doklady této éry jako například Královský palác nebo Kapucínskou galerii.

Torino má také bohatou sportovní historii. Bylo hostitelem Zimních olympijských her v roce 2006 a je domovem fotbalových týmu Juventus FC.

Geografická poloha

Turín, nebo také Torino, je italské město nacházející se v severozápadní části země. Leží přibližně 150 km na západ od Milána a 80 km na východ od francouzských Alp. Geografickou polohu Turína určuje řeka Pád, která protéká jeho středem. Díky své poloze uprostřed údolí mezi Alpami a Apeninami byl Turín v minulosti strategickým místem pro obchodní cesty mezi Itálií a Francií, což pozitivně ovlivnilo jeho hospodářský rozvoj.

Architektura a památky

Turín je italské město s bohatou historií, která je viditelná v jeho architektuře a památkách. Jako bývalé hlavní město Savojska má Turín mnoho krásných paláců a muzeí, které dokazují hodnotu tohoto regionu pro italskou kulturu. Mezi nejvýznamnější památky patří královský palác (Palazzo Reale), Mole Antonelliana, katedrála San Giovanni Battista a kostel Superga. Tyto budovy jsou fascinujícím příkladem barokního stylu, který se objevuje po celém městě. Kromě historických budov tu najdete i modernistickou architekturu, jako například budova Lingotto – bývalé tévée továrny, přestavěné na luxusní nákupní centrum s muzeem automobilového průmyslu v horní části. Pokud hledáte kombinaci nových a starých staveb plných dějin a kulturních zdrojů, Turín určitě stojí za návštěvu.

Kultura a umění

Torino je italské město, které se může pochlubit výjimečným kulturním dědictvím. V centru města se nachází řada historických budov, jako je například královský palác a katedrála San Giovanni Battista. Kromě toho Torino nabízí také širokou škálu muzeí a galerií umění, které lákají návštěvníky z celého světa. Mezi nejznámější patří například Egyptské muzeum, Muzeum automobilů nebo Galerie Civica d'Arte Moderna e Contemporanea, která nabízí skvělou sbírku moderního umění. Mnoho kulturních akcí se koná také při příležitosti letních festivalů a tradičních slavnostech, jako jsou třeba Karnevál v Torinu či slavnosti čokolády. Torino je bezpochyby ideálním cílem pro milovníky kultury a umění.

Gastronomie

Torino, italské město s bohatou gastronomickou tradicí, nabízí návštěvníkům nejen krásné památky a kulturní zážitky, ale také lahodné speciality regionální kuchyně. Mezi nejznámější patří například plněné ravioli al burro e salvia (ravioli s máslem a šalvějí), šťavnaté steak tartare piemontese nebo sladký dezert gianduiotto, který se vyrábí z čokolády a lískových ořechů. Nezapomeňme také na tradiční italskou předkrm bruschetta s rajčaty a bazalkou, která se podává téměř v každé restauraci. V Torinu tedy určitě nezůstanete hladoví a budete si moci vychutnat chuť italské kuchyně na vlastní kůži.

Zábava a noční život

Torino je městem plným zábavy a nočního života. Místní bary a klubové scény nabízejí rozmanitou škálu zábavy pro každého, od hipsterů po fanoušky elektronické hudby. Toto italské město je rovněž domovem mnoha kulturních akcí a festivalů, které se konají převážně v letních měsících. Navštívte Torino a užijte si jedinečné zážitky v kruhu přátel nebo rodiny, které Vám zaručeně zůstanou dlouho v paměti.

Přírodní krásy okolí

Torino je nejen městem s bohatou historií a významnými kulturními památkami, ale také se může pochlubit překrásnou přírodou okolních krajů. V oblasti Piemontu se nachází mnoho malebných vesnic a horských masivů, které lákají turisty z celého světa. Nejvyšší horou této oblasti je Gran Paradiso, která se tyčí do výše 4061 metrů nad mořskou hladinou. Kromě nádherných výhledů na okolní krajinu nabízí i pestrý život zvířat a rostlin. Okolo Torina lze navštívit i krásné parky, jako například Parco del Valentino nebo Parco della Collina di Superga, které jsou ideálním místem pro odpočinek od rušného města. Přijďte si užít klidnou atmosféru a pozorovat úchvatné přírodní scenérie v blízkosti města Torino!

Doporučené aktivity a atrakce

Turín je městem plným zajímavých aktivit a atrakcí, které stojí za návštěvu. Milovníci architektury by určitě neměli vynechat prohlídku krásného barokního zámku Reggia di Venaria nebo slavné Mole Antonelliana, symbolu města a důležitého muzea kino umění. Pokud máte rádi historii, navštivte krásnou piazza Castello s jejím impozantním královským palácem nebo historické centrum města s katedrálou a Palazzo Madama.

Pro milovníky jídla je Turín rovněž ideálním cílem. Vyzkoušejte typické piemontské speciality jako jsou tajarin, agnolotti nebo bagna cauda. Po jídle si také určitě dopřejte slavný italský dezert – gelato.

Nezapomeňte také na nákupy. Turín nabízí mnoho možností pro nakupování po celém městě, ale hlavním obchodním centrem je Via Garibaldi v centro storico.

Praktické informace pro návštěvníky

Pokud se chystáte navštívit Turín, můžeme vám přinést několik praktických informací, které vám pomohou lépe se orientovat.

- Měna: Italskou měnou je euro. Většina obchodů a restaurací akceptuje platební karty, ale na určitých místech může být pouze hotovost. Doporučujeme si také zkontrolovat kurzovní lístek před odjezdem.

- Doprava: Veřejná doprava v Turíně je dobře fungující sítí tramvají, autobusů a metra. Určitě stojí za to zakoupit si turistickou jízdenku nebo pass pro celodenní cestování. Pokud nemáte rádi hromadnou dopravu, můžete také pronajmout kolo a projet se po krásných ulicích Turína.

- Jazyk: Oficiálním jazykem v Itálii je italština. V turistických oblastech se ale můžete setkat i s anglicky mluvícím personálem. Pokud máte zájem se naučit něco nového, zkuste si aspoň několik základních frází ve italštině.

- Klima: Počasí v Turíně je typicky kontinentální s horkými léty a studenými zimami. Pokud se chystáte v létě, nezapomeňte si s sebou vzít lehčí oblečení a sluneční brýle. V zimě naopak počítejte s teplejšími vrstvami a podzimním deštěm.

- Památky: Turín je bohatý na historické památky, například krásnou katedrálu Duomo di Torino, Mole Antonellianu - vysokou budovu nabízející skvělý výhled na město nebo královský palác Palazzo Reale. Doporučujeme si předem prohlédnout otevírací dobu a možnosti nákupu vstupenek online.

Doufáme, že tyto informace vám pomohou lépe plánovat vaši cestu do Turína!

V závěru lze konstatovat, že Turín je fascinujícím italským městem, které nabízí návštěvníkům mnoho historických památek, kulturních akcí a gastronomických zážitků. Přestože není tak populárním turistickým cílem jako Florencie či Řím, stojí za to se sem vydat a prozkoumat jeho krásy. Město je důležitým průmyslovým centrem, což mu dodalo určité úderné punc - i když tato industrializace dala vzniknout několika nefalšovaným především devatenáctého století stojícím palácům. Pro milovníky automobilismu pak Turín připravuje nejednu lahůdku v podobě muzea Fiat.

Celkově lze tedy říci, že Turín si zaslouží pozornost a navštívivší ho turisté rozhodně neprohloupili.

Publikováno: 31. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Stanovská

Tagy: torino | italské město