Tajemství jeskyně Na Turoldu: Co skrývá podzemní labyrint?
Tajemství Pálavy
Hluboko pod povrchem Pálavy, tam, kde se vinou spletité chodby a třpytí se jezírka, se skrývá fascinující svět jeskyní. Mezi nimi vynikají Jeskyně na Turoldu, labyrint chodeb a dómů utvářený po staletí vodou a časem. Tyto jeskyně, součást rozsáhlého systému Moravského krasu, nabízejí úchvatnou podívanou na krápníkovou výzdobu, která se v různých formách a barvách snoubí s tajemnými stíny. Návštěvníci se zde mohou kochat monumentální Turoldovou propastí, projít se Pohádkovým dómem s jeho třpytivými stalaktity a stalagmity, nebo se ponořit do hlubin jeskynního systému s průvodcem. Jeskyně na Turoldu jsou však jen jednou z mnoha perel, které se v podzemí České republiky ukrývají. Od majestátních Koněpruských jeskyní s jejich gotickou výzdobou, přes Chýnovské jeskyně s jejich barevnými sintrovými jezírky, až po tajemné Javoříčské jeskyně s jejich labyrintem chodeb a propastí, nabízejí jeskyně v ČR nezapomenutelný zážitek a fascinující pohled do nitra země.
Jeskyně na Turoldu
Jeskyně Na Turoldu patří mezi nejznámější jeskyně v České republice. Nachází se v chráněné krajinné oblasti Pálava a je součástí komplexu Turoldských jeskyní. Tyto jeskyně vznikly v druhohorních vápencích vlivem erozní činnosti Sloupského potoka. Jeskyně Na Turoldu je charakteristická svými úzkými chodbami a vysokými dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. Návštěvníci zde mohou obdivovat například stalaktity, stalagmity, sintrové náteky a další krasové útvary. Jeskyně je domovem mnoha druhů netopýrů a dalších živočichů. Prohlídková trasa je dlouhá přibližně 300 metrů a trvá zhruba 45 minut. Jeskyně Na Turoldu je významnou turistickou atrakcí a každoročně ji navštěvují tisíce turistů. Vstup do jeskyně je zpoplatněn a je nutné si předem rezervovat prohlídku. V blízkosti jeskyně se nachází také zřícenina hradu Turold, která nabízí krásný výhled na okolní krajinu. Návštěva jeskyně Na Turoldu je ideálním výletem pro rodiny s dětmi i pro milovníky přírody a historie.
Ticho v jeskyních na Turoldu je tak hluboké, že slyšíte ozvěnu vlastních myšlenek.
Zdeněk Dvořáček
Historie objevování
Jeskyně na Turoldu, součást systému Javoříčských jeskyní, patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy v České republice. Historie jejich objevování je spjata s těžbou vápence v oblasti. První písemná zmínka o existenci jeskyní pochází z roku 1878, kdy se o nich zmiňuje místní učitel. Skutečný průlom v jejich poznání však nastal až na počátku 20. století, kdy se do jejich průzkumu pustili členové Speleologického klubu v Brně. V roce 1914 objevili rozsáhlé prostory s bohatou krápníkovou výzdobou, které dnes tvoří jádro zpřístupněné trasy. V následujících desetiletích pokračoval průzkum dalších částí jeskynního systému. Objeveny byly například tzv. Nové jeskyně s unikátní krápníkovou výzdobou. V 60. letech 20. století proběhly v jeskyních na Turoldu rozsáhlé úpravy, které umožnily jejich zpřístupnění veřejnosti. Dnes patří mezi nejnavštěvovanější jeskyně v České republice a lákají turisty z celého světa. Objevování jeskyní v České republice má dlouhou tradici a je spojeno s mnoha významnými osobnostmi. Vedle jeskyní na Turoldu se můžeme pochlubit i dalšími unikátními jeskynními systémy, jako jsou například Punkevní jeskyně s propastí Macocha, Koněpruské jeskyně s nálezy kostí pravěkých zvířat nebo Chýnovské jeskyně s barevnými krápníky.
Geologická minulost
Jeskyně na Turoldu, stejně jako ostatní jeskyně v ČR, jsou výsledkem dlouhého a fascinujícího geologického vývoje. Turold, vápencový vrch tyčící se nad Mikulovem, je tvořen jurskými vápenci, které vznikaly v mělkém moři před více než 150 miliony let. Voda, obohacená o oxid uhličitý z atmosféry a půdy, postupně rozpouštěla vápenec a vytvářela v něm pukliny a dutiny. Tento proces, zvaný krasovění, probíhal miliony let a dal vzniknout složitému systému jeskyní, propastí a chodeb.
Jeskyně na Turoldu jsou charakteristické svými úzkými chodbami a menšími dómy. Najdeme zde i krápníkovou výzdobu, i když ne tak bohatou jako v některých jiných jeskyních v ČR. Typické jsou pro ně spíše tzv. "turoldské růže", krystalické útvary připomínající svým tvarem květy.
Krasové procesy v oblasti Turoldu a v celé České republice probíhají dodnes. Déšť a tající sníh se vsakují do podzemí, rozpouštějí vápenec a dále tak modelují podzemní prostory. Jeskyně jsou tak živým organismem, který se neustále vyvíjí a mění.
Unikátní krápníková výzdoba
Jeskyně na Turoldu se sice nemůže pochlubit takovou bohatostí krápníkové výzdoby jako některé jiné jeskyně v ČR, například Punkevní jeskyně s proslulým Macochou, přesto se i zde najdou pozoruhodné útvary. Návštěvníky zaujmou zejména tzv. Turoldovy vousy, tenké krápníky připomínající vlasy, a dále sintrové polevy na stěnách, které vytvářejí dojem zmrzlého vodopádu. Zajímavostí je, že krápníková výzdoba v jeskyni na Turoldu je poměrně mladá, její vznik se datuje do období čtvrtohor.
Vlastnost | Jeskyně na Turoldu | Punkevní jeskyně |
---|---|---|
Délka prohlídkové trasy | 300 metrů | 1200 metrů |
Přístupnost pro vozíčkáře | Ne | Částečně |
V porovnání s jinými jeskyněmi v ČR, jako jsou Koněpruské jeskyně s unikátními Koněpruskými růžicemi, nebo Chýnovská jeskyně s barevnými krápníky, je výzdoba v jeskyni na Turoldu spíše skromnější. To však neubírá na její kráse a zajímavosti. Právě kombinace mohutných prostor a jemné krápníkové výzdoby činí z jeskyně na Turoldu unikátní přírodní památku.
Život v podzemí
Turoldovy jeskyně, labyrint chodeb a dómů vytesaných do bílého vápence, skrývají víc než jen krásu krápníků. Jsou důkazem, že život v podzemí může být překvapivě bohatý. Zatímco v hlubších patrech panuje věčná tma a chlad, a tak se zde daří jen specifickým druhům živočichů, jako jsou netopýři a bezobratlí, horní patra jeskyní, ovlivněná denním světlem a teplem, hostí rozmanitější škálu živočichů.
Jeskyně v České republice, a Turoldovy jeskyně nejsou výjimkou, představují unikátní ekosystémy. Tyto podzemní prostory slouží jako zimoviště pro netopýry, jejichž populace jsou v posledních desetiletích ohroženy. Vlhké stěny jeskyní pokrývají mechy, lišejníky a řasy, které tvoří základ potravního řetězce pro drobné bezobratlé. Ti se pak stávají potravou pro pavouky, stonožky a další predátory.
Pro studium života v podzemí jsou jeskyně nenahraditelným zdrojem informací. Vědci zde zkoumají adaptace organismů na extrémní podmínky, sledují potravní řetězce a snaží se pochopit, jak fungují tyto křehké ekosystémy. Ochrana jeskyní a jejich obyvatel je proto klíčová pro zachování biodiverzity.
Prohlídková trasa
Turoldovy jeskyně se nachází v severní části CHKO Pálava a patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy v České republice. Prohlídková trasa, dlouhá přibližně 300 metrů, provede návštěvníky nejzajímavějšími částmi jeskynního komplexu. Během prohlídky, která trvá zhruba 40 minut, se seznámíte s historií objevování jeskyní a dozvíte se o jejich vzniku v druhohorních vápencích. Průvodci vám přiblíží také specifické mikroklima jeskyní, které má blahodárné účinky na dýchací cesty.
V rámci prohlídky uvidíte rozmanité krasové útvary, jako jsou krápníky, stalagmity, stalaktity a sintropády. Zvláštní pozornost si zaslouží Jezerní dóm s největším podzemním jezerem v Moravském krasu. Jeho hladina kolísá v závislosti na ročním období a srážkách. V Turoldových jeskyních se vyskytují i vzáácné druhy netopýrů, kteří zde nacházejí ideální podmínky pro hibernaci. Prohlídka je nenáročná a vhodná pro všechny věkové kategorie.
Tipy pro návštěvníky
Jeskyně Na Turoldu patří mezi nejnavštěvovanější jeskyně v České republice a právem. Než se ale na výlet vydáte, pár tipů se vám bude hodit. Oblečte se teple, teplota v jeskyni se pohybuje okolo 7 °C. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, trasa je dlouhá přibližně 400 metrů a místy vede po schodech. Prohlídky probíhají s průvodcem a trvají přibližně hodinu. Fotografování je povoleno, ale bez blesku, abyste nerušili ostatní návštěvníky a nepoškozovali krápníkovou výzdobu. Vstupenky si můžete zakoupit online nebo na místě, doporučujeme ale rezervaci předem, zvláště v hlavní sezóně. Pokud vás zajímají i další jeskyně v ČR, nenechte si ujít například Punkevní jeskyně s propastí Macocha, Koněpruské jeskyně s unikátní krápníkovou výzdobou nebo Chýnovské jeskyně s barevnými stěnami. Pro milovníky adrenalinu jsou pak výzvou jeskyně Na Špičáku, kde se budete plazit úzkými chodbami. Ať už si vyberete jakoukoli jeskyni, nezapomeňte, že se jedná o vzácné přírodní útvary, které je potřeba chránit.
Ochrana jeskyní
Jeskyně na Turoldu, stejně jako všechny jeskyně v ČR, jsou vzácným přírodním dědictvím, které vyžaduje naši ochranu. Kras je velmi citlivý ekosystém, náchylný k poškození lidskou činností. I zdánlivě neškodné chování, jako je dotýkání se krápníků, může mít negativní dopad na jejich růst a zachování. Proto je důležité dodržovat pravidla stanovená pro pohyb v jeskyních. Vstupujte pouze s průvodcem a po vyznačených trasách. Nevstupujte do jeskyní s jídlem a pitím, abyste zabránili znečištění. Důležitá je také ochrana netopýrů, kteří v jeskyních často nacházejí útočiště. Hluk a světlo je ruší, proto je nutné v jeskyních dodržovat klid a používat pouze tlumené osvětlení. Jeskyně jsou fascinující svět, který nám umožňuje nahlédnout do historie Země a obdivovat krásu přírody. Dodržováním pravidel a ohleduplným chováním můžeme přispět k jejich ochraně pro budoucí generace.
Okolí Turoldu
Jeskyně Na Turoldu leží v chráněné krajinné oblasti Pálava a je součástí národní přírodní rezervace Turold. Oblast je protkána sítí značených turistických tras, které vás zavedou nejen k jeskyni, ale i na další zajímavá místa v okolí.
Za návštěvu stojí zřícenina hradu Děvičky tyčící se na vrcholu kopce. Z Děviček se vám naskytne nádherný výhled na okolní krajinu Pálavy s vinicemi a malebnými vesničkami. Milovníci přírody ocení naučnou stezku Děvín, která prochází rezervací a informuje o fauně a floře této unikátní lokality.
Nedaleko Turoldu se nachází město Mikulov, které láká návštěvníky svým zámkem, židovskou čtvrtí a spoustou vinných sklípků. Vydat se můžete i do Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznamu UNESCO, s nádhernými zámky a rozlehlými parky. Jeskyně Na Turoldu je tak ideálním cílem pro jednodenní výlet i delší dovolenou.
Další zajímavosti Moravského krasu
Jeskyně Na Turoldu se nachází v Moravském krasu, oblasti proslulé svými krasovými jevy. Moravský kras je největší a nejvýznamnější krasovou oblastí v České republice s více než 1100 jeskyněmi. Pro veřejnost je jich zpřístupněno pouze pět. Mezi nejnavštěvovanější patří Punkevní jeskyně s propastí Macocha, systém Amatérské jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Jeskyně Na Turoldu se od těchto zpřístupněných jeskyní liší. Není zdobená krápníky v takové míře, ale je unikátní svou geologickou stavbou a historií. Tvoří ji systém chodeb a dómů vytvořených v jurských vápencích. Jeskyně sloužila jako úkryt pro pravěké lovce a později i jako útočiště pro obyvatele okolních vesnic během válek. Dnes je významným nalezištěm kosterních pozůstatků pravěkých zvířat a archeologických artefaktů. Prohlídka jeskyně Na Turoldu není tak masová jako v jiných jeskyních Moravského krasu, a proto nabízí intimnější zážitek a bližší kontakt s historií a geologií této fascinující oblasti.
Publikováno: 14. 12. 2024
Kategorie: cestování