Štrbské pleso: Oáza lyžování a krásy na Slovensku

Štrbské Pleso

Štrbské pleso, to je slovenské lyžařské středisko, které se nachází v Tatranském národním parku. Nejvyšší hora Vysokých Tater - Gerlachovský štít se zde tyčí jako ochranný symbol této krásné přírody. Štrbské pleso láká nejen lyžaře, ale i turisty hledající klid a relaxaci. V tomto článku ti přinášíme bližší informace o tomto středisku a co ti může nabídnout.

Geografická poloha

Štrbské pleso je lyžařské a turistické centrum, které se nachází na severu Slovenska v nadmořské výšce 1 346 m.n.m. Toto malebné horské středisko se rozprostírá v Tatrách mezi vrcholy, jako jsou Rysy, Vysoká a Kriváň a je obklopeno velmi krásnou přírodou Tater. Díky své poloze je Štrbské pleso oblíbeným cílem milovníků hor, kteří se sem sjíždějí nejen kvůli lyžařským aktivitám, ale také kvůli procházkám po okolních horách a údolích s nádhernými výhledy.

Historie

Štrbské pleso, jedno z nejprestižnějších slovenských lyžařských středisek, má také bohatou historii. První zmínky o této krásné oblasti se datují již do 16. století, kdy sem začali první turisté přijíždět za účelem objevování malebných krajů Vysokých Tater.

Název Štrbské pleso pochází z německého jazyka a znamená “pstruhové jezero”. Své jméno si však jezero nezadalo samo - podle legendy totiž v těchto místech kdysi žila princezna, jejíž ovečky bloudily po horách. Jednoho dne přišla ovečka ke krásnému jezeru a poté, co zahlédla skvostnou rybu – pstruha – začala ho okamžitě lovit. Avšak podvodník Karkulka (podobný leprauchaunovi) ukradl rybu a utvořil ze svých rukou Štrbské pleso.

Od té doby prošlo toto místo mnoha proměnami. V 19. století sem přicházeli četní umělci a spisovatelé, aby zachytili krásu těchto horských oblastí ve svých dílech. V roce 1925 bylo u jezera postaveno první lyžařské středisko, které se stalo výchozím bodem pro další výstavbu a rozvoj tohoto turistického centra.

Během druhé světové války byly Vysoké Tatry svědky bojů mezi partyzány a nacisty. Po válce se však Štrbské pleso opět stalo oblíbeným turistickým cílem, což vedlo k dalšímu rozvoji infrastruktury a aktivit nabízených návštěvníkům.

Dnes je Štrbské pleso jedním z nejnavštěvovanějších lyžařských středisek ve střední Evropě s kvalitními ubytovacími zařízeními, mnoha restauracemi a bary, sportovními službami a překrásnou přírodou okolo něj.

Přírodní krása

Štrbské pleso, slovenské lyžařské středisko, je obklopeno krásnou a nedotčenou přírodou. Jeho návštěvníci mohou obdivovat mohutné hory Tatry, které se tyčí v pozadí nad tichým jezerem Štrbské pleso. Toto místo láká turisty nejen svými lyžařskými sjezdovkami, ale také svou přírodní krásou. Okolo jezera se nachází malebné stezky lemované hustými lesy a horskými bylinami, které nabízejí velkolepý výhled na okolní krajinu. To vše dělá z Štrbského plesa skvělé místo pro odpočinek od každodenního ruchu a pro spojení s přírodou.

Lyžařské středisko

Štrbské pleso je jedním z nejvyhledávanějších lyžařských středisek na Slovensku. Nachází se v Tatranském národním parku a nabízí nejen kvalitní lyžařské tratě, ale také krásnou přírodu okolo horského jezera Štrbské pleso. Pro lyžaře je zde připraveno více než 12 kilometrů sjezdovek různých obtížností a pro milovníky snowboardingu je k dispozici snowpark. Díky moderním vlekům a lanovkám se nemusíte bát front a můžete si užít naplno svoje zimní radovánky. Kromě lyžování zde najdete mnoho dalších aktivit, jako například běžecké trasy či romantické projížďky koňským saněmi. Pokud hledáte ideální místo pro svou zimní dovolenou, Štrbské pleso určitě stojí za návštěvu!

Aktivity a atrakce

Štrbské Pleso je nejen ideální destinací pro milovníky lyžování, ale také nabízí širokou škálu aktivit a atrakcí. V létě si můžete užít turistiku v nádherném přírodním prostředí Vysokých Tater, projet se lanovkou na vrchol Solisku, nebo si zahrát golf na jednom z nejkrásnějších hřišť ve střední Evropě. Pro rodiny s dětmi jsou k dispozici různá dobrodružství jako například lanové centrum Tarzania, bobová dráha, nebo rodinný park Funny Park. A pokud potřebujete trochu odpočinku a relaxace, můžete navštívit wellness centrum s více než 20 saunami a bazény. Štrbské Pleso je tak skvělým místem pro aktivní dovolenou i relaxaci v překrásné přírodě Slovenska.

Ubytování a stravování

Ubytování a stravování jsou klíčové prvky pro úspěšnou lyžařskou dovolenou na Slovensku. Štrbské Pleso je jedním z nejznámějších lyžařských středisek v oblasti Tatranského národního parku, který nabízí širokou škálu ubytování a stravovacích služeb.

Vzhledem k tomu, že mnoho návštěvníků se rozhodne pro vícedenní pobyt, středisko Štrbské Pleso disponuje velkým množstvím hotelů, penzionů a apartmánů. Pro ty náročnější je k dispozici luxusní pětihvězdičkový hotel Grand Hotel Kempinski s výhledem na hory. Lidé s menším rozpočtem si pak mohou vybrat z nabídky levných ubytovacích zařízení.

Co se týče stravování, Štrbské Pleso nabízí různorodost restaurací a bister. Pro milovníky tradiční slovenské kuchyně jsou k dispozici restaurace, jako např. Koliba Patria nebo Furmanova krčma. Pro ty, kteří preferují mezinárodní kuchyni, je tu možnost navštivit restaurace v hotelích. Pro rychlé občerstvení jsou pak ideální bistra a kavárny.

Celkově Štrbské Pleso uspokojí potřeby návštěvníků na vysoké úrovni, co se týče ubytování a stravování.

Doprava

Doprava je velmi důležitou součástí pro návštěvníky lyžařského střediska Štrbské Pleso na Slovensku. K dispozici jsou různé způsoby dopravy, které umožňují pohodlný přístup k této oblíbené destinaci pro milovníky zimních sportů. Mezi nejčastěji využívané možnosti patří vlaková doprava a autobusová doprava, které jsou propojeny s okolními městy i mezinárodním letištěm v Popradu. Na místě pak návštěvníci mohou využít kyvadlovou dopravu nebo si pronajmout auto, aby se snadno dostali ke svým ubytovacím zařízením a do lyžařských areálů. Vzhledem k tomu, že se jedná o populární turistickou oblast, je doprava Štrbského Plesa dobře organizovaná a poskytuje pohodlný přístup pro všechny návštěvníky tohoto krásného místa.

Tipy pro návštěvníky

Tipy pro návštěvníky Štrbského plesa:

1. Vyzkoušejte více než 20 km sjezdovek, které nabízí toto slovenské lyžařské středisko.

2. Pokud nehledáte adrenalinový zážitek na sjezdovce, využijte možnosti běžeckých tratí včetně okruhu kolem jezera Štrbské pleso.

3. Pro ty, kteří nejsou fanoušky zimních sportů, je ideálním cílem restaurace s panoramatickým výhledem na Tatry.

4. Pamatujte, že ke Štrbskému Plese mohou vést pouze vozidla ve správě hotelů a lyžařských středisek, takže se připravte na parkování mimo území střediska a dopravní ruch v oblasti.

5. Nezapomeňte si vzít vhodné oblečení a obuv pro zimní podmínky.

Celkově lze říci, že Štrbské pleso nabízí návštěvníkům širokou škálu možností pro aktivní trávení volného času nejen v zimním období. Toto slovenské lyžařské středisko je jedním z nejvýznamnějších a turisticky nejnavštěvovanějších míst na Slovensku. Kromě sjezdovek a běžeckých tras, které patří mezi nejlepší v Evropě, se zde nachází také mnoho restaurací a hotelů. V letních měsících lze využít krásných procházek po okolní přírodě a navštivit např. Národný park Tatry. Štrbské pleso je tedy ideálním místem pro dovolenou jak pro rodiny s dětmi, tak i pro sportovce a milovníky přírody.

Publikováno: 28. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Dědková

Tagy: štrbské pleso | slovenské lyžařské středisko