Schladming: Klenot rakouských Alp pro váš nezapomenutelný lyžařský zážitek

Schladming je malebné lyžařské středisko nacházející se v rakouských Alpách. Své návštěvníky láká nejen krásným horským prostředím, ale také špičkovými lyžařskými tratěmi a moderní infrastrukturou. Schladming je místem, které si při svých návštěvách oblíbily jak rodiny s dětmi, tak i nadšení lyžaři a snowboardisté. V tomto článku se podíváme na to nejlepší, co Schladming nabízí, a poskytneme vám tipy na to, jak maximálně využít vašeho pobytu v této zimní destinaci.

Popis lyžařského střediska Schladming

Lyžařské středisko Schladming se nachází v rakouských Alpách a je známé nejen pro své skvělé sjezdovky, ale také pro pořádání světových pohárů ve sjezdovém lyžování. Centrum města je plné útulných kaváren a restaurací, kde si mohou návštěvníci vychutnat tradiční rakouskou kuchyni i příjemné posezení. Samotné středisko nabízí širokou škálu sjezdovek pro lyžaře všech úrovní obtížnosti, a to jak na horských vrcholech, tak i v lesních partiech. Dostatečný počet lanovek a vleků zajišťuje rychlé přesuny mezi jednotlivými tratěmi. Pro milovníky freeridu je k dispozici dostatečný prostor pro volné jízdy mimo značené trasy. Lyžařské středisko Schladming patří mezi nejlepší lyžařská centra v Rakousku, což dokazují každoroční návštěvy tisíců sportovců i turistů z celého světa.

Historie a vývoj Schladmingu

Schladming, lyžařské středisko v Rakousku, má bohatou historii sahající až do 12. století, kdy zde existovala vesnice s názvem "Sladming". V průběhu let se Schladming vyvinul v důležité hospodářské centrum regionu a začal být populárním turistickým cílem.

V roce 1973 hostil Schladming Světové hry v alpském lyžování a tuto tradici si udržuje dodnes. V roce 1982 byla otevřena nová lanovka na vrchol Planai, což pomohlo středisku stát se jedním z nejmodernějších lyžařských center ve světě.

Schladming také sloužil jako pořadatel Mistrovství světa v alpském lyžování v roce 2013, přičemž úspěšně uspořádal celkově padesát závodů Světového poháru. Dnes je Schladming velmi oblíbeným turistickým cílem jak pro zimní sporty tak i pro letní rekreaci díky krásné krajině Salzkammergut a mnoha aktivitám pro rodiny i jednotlivce.

Geografická poloha a přístupnost

Schladming je lyžařské středisko nacházející se v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Leží v nadmořské výšce 745 metrů a je obklopen horskými vrcholy Naturparku Sölktäler, které dosahují až k 2 700 metrům. Díky své geografické poloze je Schladming ideálním místem pro zimní sporty jako lyžování, snowboarding či skialpinismus. Město má dobré dopravní spojení s okolními oblastmi, například dálnicí A10 či železniční tratí, což usnadňuje přístupnost pro turisty ze všech směrů.

Lyžování a snowboarding v Schladmingu

Schladming je největší lyžařské středisko v Rakousku a je oblíbeným cílem pro milovníky lyžování i snowboardingu. S více než 230 kilometry sjezdovek a 85 lanovek a vleků nabízí Schladming skvělé podmínky pro lyžování a snowboarding pro začátečníky i profesionály. Místní horské vrcholy jako Planai, Hochwurzen, Hauser Kaibling a Reiteralm, jsou součástí jednoho ze největších lyžařských areálů ve střední Evropě. Kromě toho jsou zde připraveny také bruslařské dráhy, běžecké trasy a další aktivní volnočasové aktivity, které zajišťují pestrý program pro návštěvníky Schladmingu.

Sjezdovky a lyžařské tratě

Sjezdovky a lyžařské tratě ve středisku Schladming v Rakousku jsou jedny z nejlepších v Evropě. Středisko nabízí více než 120 kilometrů sjezdovek pro začátečníky i pokročilé lyžaře. Kromě toho se zde nachází i pět snowparků a mnoho dalších atrakcí, jako například obří slalom. Lyžařské tratě jsou pravidelně udržovány, takže návštěvníci mohou očekávat dokonalou kvalitu sněhu a bezpečnost na svazích. Pro ty, kteří nemají své vlastní lyže, je možné si je zapůjčit v jednom z mnoha půjčoven v centru Schladmingu. Celkově lze říci, že Schladming patří mezi top lyžařská střediska a stojí za to sem vyrazit na dovolenou.

Lyžařské školy a instruktoři

Lyžařské školy a instruktoři jsou neodmyslitelnou součástí lyžování. V rakouském lyžařském středisku Schladming se o návštěvníky starají velmi kvalifikovaní instruktoři, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oblasti výuky. Lyžařské školy nabízejí různé druhy kurzů pro začátečníky i pokročilé lyžaře, a to jak individuálně, tak ve skupinách. Instruktoři se snaží každému svému klientovi individuálně poradit a pomoci mu zdokonalit jeho lyžařské dovednosti. Díky tomu si mnozí návštěvnící strediska odcházejí s pocitem zlepšení svých schopností na sjezdovce.

Další zimní aktivity v Schladmingu

Kromě lyžování a snowboardingu nabízí Schladming i další zimní aktivity pro návštěvníky. Pro ty, kteří hledají odpočinek od sportů na sněhu, je k dispozici wellness centrum s vířivkou, saunou a masážemi. Milovníci adrenalinu si mohou vyzkoušet paragliding nad krásnými alpskými scenériemi nebo se projet na saních tažených koňmi. V okolí je také několik kilometrů běžeckých tras vhodných jak pro začátečníky, tak pro pokročilé běžce. A pokud byste chtěli poznat místní kulturu a tradice, můžete navštívit muzeum v centru Schladmingu nebo se zúčastnit tradičních folkloristických akcí. Schladming opravdu nabídne každému návštěvníkovi něco zajímavého!

Après-ski a noční život

Schladming je vynikající destinace pro lyžování, ale není to jen o sportu. Après-ski scéna zde je absolutně neodolatelná s množstvím barů a hospod, kde se můžeš odreagovat po náročném dni na svahu. Noční život zde také nabízí spoustu možností: od kulturních akcí, přes bary s živou hudbou až po taneční kluby – určitě tu najdeš to své. Schladming opravdu má všechno – perfektní lyžařský terén kombinovaný s nezapomenutelným Après-skiiem a nočním životem.

Ubytování v Schladmingu

Schladming je oblíbeným cílem mnoha lyžařů a turistů, kteří hledají kvalitní ubytování během svého pobytu v této rakouské oblasti. Naštěstí, Schladming nabízí širokou škálu možností ubytování, které vyhovují různým preferencím a rozpočtům.

Pro ty, kteří hledají luxusní ubytování, jsou k dispozici hotely s pěti hvězdami s vynikajícím servisem a wellness centry. Pro rodiny s dětmi nebo skupiny přátel jsou vhodné apartmány či chalupy s plně vybavenými kuchyněmi a dostatkem prostoru pro odpočinek po náročném dni na sjezdovce.

Pro sportovce a milovníky adrenalinu jsou připraveny chaty a horské chaty umístěné přímo na úpatí hor. Tyto ubytovací zařízení nabízejí jedinečnou atmosféru středisky Schladmingu a umožňujíc tak snadné dostupnosti ke všem lyžařským tratím.

V neposlední řadě, Schaldming nabídne i budget-friendly možnosti ubytování ve formě penzionů či hostels. Tyto možnosti jsou ideálním způsobem, jak ušetřit peníze a zároveň si vychutnat pohodlné a čisté ubytování.

Krátké řečeno, Schaldming disponuje širokou škálou možností ubytování, aby vyhověla potřebám všech turistů. Bez ohledu na to, zda hledáte luxusní hotel nebo útulnou chatku uprostřed hor, Schladming má pro vás to pravé ubytování.

Gastronomie a místní kuchyně

Schladming je nejenom vynikajícím lyžařským střediskem, ale také místem, kde můžete ochutnat skvělou gastronomii a místní kuchyni. Rakouská kuchyně je známá po celém světě díky svým bohatým chutím a ingrediencím, které jsou unikátní pro tuto oblast. Ve Schladmingu najdete řadu restaurací a kaváren nabízejících tradiční rakouská jídla, jako jsou schnitzely, guláše nebo tvarohové knedlíky. Nezapomeňte také na zákusky a cukrovinky, které jsou v Rakousku jedinečné a velmi oblíbené. Pokud máte rádi pivovary, určitě si nenechte ujít návštěvu některé z mnoha zdejších pivovarů, kde si můžete vychutnat skvělé rakouské pivo spolu s lahodnými místními specialitami.

Kultura a památky v okolí Schladmingu

Schladming může nabídnout nejen skvělé lyžařské podmínky, ale také bohatou kulturní scénu a historické památky v okolí. V nedalekém městečku Ramsau am Dachstein se nachází ojedinělý gotický kostel s dřevěnou konstrukcí z 15. století, který patří k nejstarším dochovaným stavbám tohoto druhu v Rakousku. Pro milovníky historie je určitě zajímavou zastávkou také hrad Großsölk, který byl postaven ve 13. století a dodnes se zachoval ve velmi dobrém stavu.

V Schladmingu samotném rovněž stojí za to navštívit náměstí Hauptplatz s novogotickým kostelem svatého Jana Křtitele a malebnou radnicí. Nebo si můžete zajít do Muzea světelných umění představujícím fascinující světlo-výtvarné instalace od různých umělců.

Celkově lze říci, že Schladming je ideálním destinacím pro ty, kteří chtějí spojit lyžování s poznáváním kulturního dědictví a krásné přírody.

Doporučené výlety a atrakce v okolí

Pokud plánujete navštívit lyžařské středisko Schladming v Rakousku, máte kromě samotného lyžování nebo snowboardingu mnoho dalších možností, jak si užít překrásnou přírodu tohoto regionu. V okolí totiž najdete mnoho zajímavých atrakcí a výletů. Mezi nejvýznamnější patří například návštěva přehradní nádrže Riesachsee, která se nachází asi 20 minut jízdy autem od Schladmingu. Tato malebná oblast nabízí krásné pohledy na okolní hory a možnosti pro vodní sporty.

Další zajímavou atrakcí je Dachsteinova ledovcová jeskyně, která se nachází zhruba 30 minut jízdy autem od Schladmingu. Tuto jeskyni můžete navštívit po celý rok a podivuhodný svět ledových soch Vás určitě nadchne.

Za zmínku také stojí mnoho turistických tras po okolních horách a údolích, kde si můžete vychutnat krásy překrásné alpské krajiny. Doporučujeme např. turistický výstup na Stoderzinken či Halfarhochhorn a pro milovníky cyklistiky je určitě ideální vyrazit na bikovou túru po úbočích kopců.

Schladming a okolí nabízejí mnoho možností pro aktivní dovolenou, ale také odpočinek a relaxaci. Určitě se zde vyplatí strávit více než jen několik dní.

Praktické informace a tipy pro návštěvníky

Pokud plánujete návštěvu lyžařského střediska Schladming v Rakousku, je důležité mít na paměti několik praktických informací a tipů. Doporučujeme si předem zarezervovat ubytování, jelikož se jedná o velmi oblíbené místo pro zimní sporty. Vzhledem k tomu, že středisko nabízí více než 200 km sjezdovek, může být užitečné si předem naplánovat trasu podle svých schopností a preferencí.

Vstupenky na lanovky se také doporučuje zakoupit předem online, aby se vyhnuli tlačenici u pokladen. Když si budete balit zavazadla, nezapomeňte na teplé oblečení a vybavení pro lyžování - helmu, brýle a rukavice jsou nutností. Pokud rádi využíváte après-ski aktivity, mnoho restaurací a barů nabízí večerní zábavy.

V neposlední řadě, elektronická parkovací karta (tzv. "Pickerl") je povinnost pro každé vozidlo parkující na off-street parkoviště v Rakousku. Praktickou možností je zakoupit si ji online před cestou. Dbejte také na to aby vaše vozidlo bylo vybaveno zimními pneumatikami, jelikož to je v Rakousku povinnost.

Celkově lze říci, že Schladming je skvělé lyžařské středisko, které nabízí mnoho možností jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé lyžaře. Množství sjezdovek v různých obtížnostech a modernizované lanovky jsou jasným důkazem o kvalitě lyžování v této oblasti. Závěr tedy může být jednoznačný - Schladming je ideálním místem pro zimní dovolenou plnou lyžování a bude určitě uspokojovat náročné požadavky každého nadšence zimních sportů.

Publikováno: 17. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Dědková

Tagy: schladming | lyžařské středisko v rakousku