Pohoří ČR: Tajemství malebných hor v České republice

Pohoří Čr

Pohoří v České republice patří mezi nejkrásnější přírodní scenérie na světě. Mezi nimi najdeme obzvláště zajímavé a malebné horské pásmo, kterému se říká Pohoří ČR. Tento poutavý a zcela jedinečný krajinný celek nabízí nejenom nepřekonatelnou krásu, ale také mnoho turistických atrakcí a aktivit pro milovníky přírody. V tomto článku si blíže prohlédneme toto úžasné místo a uvidíme, co ho činí tak speciálním a proč byste si ho neměli nechat ujít při svých cestách po České republice.

Geografická poloha a rozloha pohoří ČR

Pohoří ČR představuje významné horské pásmo, které se rozprostírá na území České republiky. Toto území se nachází v centrální Evropě, což z něj činí strategicky důležitou oblast. Celková rozloha pohoří ČR je více než 34 tisíc kilometrů čtverečních, což představuje třetinu celkové rozlohy země. Pohoří ČR se skládá ze dvou hlavních pohoří - Krkonoš a Šumava - a dalších menších pohoří, jako jsou např. Hrubý Jeseník, Orlické hory či Krušné hory. Tyto hory poskytují útočiště pro mnoho druhů rostlin a živočichů a jsou oblíbeným cílem turistů a milovníků přírody nejen z České republiky, ale i z celého světa.

Historie a vývoj pohoří ČR

Pohoří v České republice mají nejen překrásnou krajinu a turistický potenciál, ale také zajímavou historii a vývoj. Vznik pohoří souvisí s tektonickou činností kontinentálních desek, která se odehrávala v průběhu geologických období. V důsledku toho se na území ČR vytvořily tři hlavní horské pásma – Krkonošsko-jesenická subprovincie, Hercynská oblast a Západní Karpaty.

Prvním pohořím, které se na území ČR objevilo, byly Krkonoše. Tyto hory vznikaly postupně během několika geologických období a jejich vrcholky dosahují nejvyššího bodu celého státu – Sněžky (1603 m n.m.). Dalším horským pásmem jsou Orlické hory, Jeseníky nebo Beskydy.

Hercynska oblast zabira velkou cást cechomoravske vysočiny a zahrnuje napr. Šumavu, Novohradské hory a Jizerské hory. Tyto hory maji rozmanité tvary - od masivních hor az po ploché hrebeny.

Západní Karpaty lze rozdělit do třech hlavních částí – Vnější Západní Karpaty, Střední Západní Karpaty a Vnitřní Západní Karpaty. Patří sem například Krušné hory, Lužické hory, Beskydy, Javorníky nebo Bílé Karpaty.

V současnosti jsou pohoří ČR turisticky velmi vyhledávané a patří k nejkrásnějším oblastem naší země.

Nejznámější pohoří v ČR

V České republice se nachází mnoho pohorských pásem, ale mezi nejznámější patří bezesporu Krkonoše, Šumava a Jeseníky. Tyto tři pohoří jsou oblíbenými turistickými cíli jak pro české obyvatele, tak i pro návštěvníky z celého světa. Každé z nich má své specifické kouzlo a nabídne turistům krásné výhledy na okolní krajinu, bohatou přírodu a mnoho zajímavostí. Zatímco Krkonoše jsou nejvyšší horou v ČR s nejznámější dominantou Sněžkou, Šumava je jedním z posledních velkých lesnatých komplexů ve střední Evropě a Jeseníky pak nabízejí krásné vodopády a skály. Pokud hledáte romantiku horských vrcholků a netradiční atmosféru, rozhodně neváhejte navštívit některé z těchto úchvatných pohoří.

1. Krkonoše

Krkonoše jsou nejvyšší horou v České republice a nacházejí se na severovýchodě země. Toto horské pásmo je oblíbeným turistickým cílem, protože nabízí nádherné výhledy a nezapomenutelné zážitky. V Krkonoších se také nachází mnoho termálních pramenů, které jsou známé svými léčebnými účinky. Pro milovníky zimních sportů je Krkonoše nevšedním rájem. V období lyžařských sezón navštěvuje Krkonoše mnoho turistů ze všech koutů světa.

2. Jeseníky

Jeseníky jsou horské pásmo, které se nachází v severovýchodní části České republiky. Toto pohoří je charakteristické svými nejvyššími vrcholy - Pradědem a Šerákem. Jeseníky nabízejí návštěvníkům krásnou přírodu s mnoha turistickými stezkami, cyklotrasami a lyžařskými středisky. Na vrcholech hor lze obdivovat nádherné výhledy na okolní krajinu a zároveň se tady setkat s bohatou faunou a flórou. Jeseníky jsou také známé svými minerálními prameny a lázněmi, jako je například Karlova Studánka. Pohoří Ješeniky tedy rozhodně stojí za návštěvu pro milovníky přírody i relaxace.

3. Šumava

Šumava je jedno z nejkrásnějších a nejrozmanitějších pohoří v České republice. Nachází se na jihozápadě země, tvoří přirozenou hranici s Německem a rozkládá se na území Jihočeského kraje a Plzeňského kraje. Šumava je bohatá na překrásné krajiny, divokou přírodu, historické památky i kulturní tradice. V horách najdeme mnoho krásných turistických stezek s nádhernými výhledy, které lákají turisty jak v létě, tak i v zimě. Ať už se jedná o horskou cyklistiku, běžkování či lyžování, každý si zde najde svou oblíbenou aktivitu. Půvabu této oblasti dodávají také malebná horská městečka s typicky šumavskou architekturou, jako jsou například Sušice, Vimperk nebo Kvilda. Šumava je bezesporu jedním z nejkrásnějších koutů České republiky a rozhodně stojí za to ji navštívit.

4. Králický Sněžník

Králický Sněžník je jedním z nejvyšších vrcholů pohoří Králický Sněžník, které se nachází na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Tento masiv vytváří dominantu severovýchodního pohraničí Česka a nabízí nádherné horské tůry a výhledy do okolí. Pro turisty je Králický Sněžník oblíbenou destinací pro letní i zimní rekreaci, kdy si mohou užít horské túry, cyklistiku, lyžování či snowboarding. V okolí najdete také mnoho historických památek jako např. klášter Hedeč, zámek v Králíky nebo hrad Lanšperk.

5. Orlické hory

Orlické hory jsou jedním z nejkrásnějších horských pásů v České republice. Rozkládají se na východě republiky a na své návštěvníky čekají s malebnou přírodou a mnoha možnostmi pro turistiku i zimní sporty. Tento kraj nabízí také zajímavé kulturní památky, jako jsou hrady a zámky, které jsou svým historickým významem velmi důležité pro tuto oblast. Zajímavostí je také fakt, že Orlické hory jsou domovem vzácných druhů zvířat, jako jsou rys, vydra nebo tetřev hlušec. Pro milovníky přírody a klidu se tedy jedná o skvělé místo pro relaxaci a odpočinek od každodenního shonu ve městech.

Přírodní krása a unikátní ekosystémy pohoří ČR

Pohoří v České republice nabízejí nejen krásnou krajinu, ale také jedinečné ekosystémy a přírodní bohatství. Mezi nejvýznamnější patří například Krkonoše, které jsou národním parkem a chrání mimo jiné endemické druhy rostlin a živočichů. Podobně ochranný režim mají i další pohoří jako Šumava nebo Jeseníky. Tyto oblasti lákají turisty i vědce z celého světa, kteří se snaží chránit tuto unikátní přírodu pro budoucí generace.

Turistické atrakce a aktivity v pohoří ČR

Pohoří v České republice nabízí mnoho turistických atrakcí a aktivit, které oslovují milovníky přírody i dobrodružství. V této oblasti se nachází řada známých hor, jako jsou Krkonoše, Šumava nebo Jeseníky. Turisté zde mohou podniknout nejen pěší túry s nádhernými výhledy na okolní krajinu, ale také cykloturistiku či jízdu na koni. Pro ty odvážnější jsou k dispozici adrenalinové sporty jako horolezectví nebo downhill. Navštívite-li pohoří v zimním období, můžete si užít lyžování a snowboardingu na mnoha dobře upravených sjezdovkách. Kromě toho zde najdete i mnoho lázeňských středisek a termálních pramenů, kde se můžete zrelaxovat po náročném dni stráveném v horách. Pohoří ČR je opravdu ideálním cílem pro všechny milovníky přírody a zdravého životního stylu.

1. Hiking a pěší turistika

Pohoří ČR nabízí nekonečné možnosti pro všechny milovníky pěší turistiky a hikingu. Toto horské pásmo, které se táhne skrze celou republiku, je jednou z nejkrásnějších a nejrozmanitějších oblastí pro outdoorové aktivity. Turistické trasy přivítají jak začátečníky, tak zkušené horaly. Návštěvníci mohou objevovat okolní krajiny a překonávat různorodý terén plný horolezeckých významů, skalnatých řek či lesů s prastarými stromy. Každý si může vybrat trasu odpovídající svým fyzickým schopnostem a hledisku doby na ní strávené. Pohoří ČR je skutečnou pokladnicí krásných rozhledů a úchvatné divoké přírody a je nedílnou součástí českého kulturního dědictví, takže by jej neměl minout žádný nadšenec dobrodružství.

2. Lyžování a snowboarding

V pohoří ČR lze najít mnoho skvělých míst pro lyžování a snowboarding. Mezi nejznámější patří Špindlerův Mlýn, Harrachov a Pec pod Sněžkou. V těchto centrech si mohou zamilovanci zimních sportů užít nejen dlouhé sjezdovky, ale také snowparky pro freestylové jezdce. Kromě toho se v pohoří nachází i menší střediska jako například Lipno či Železná Ruda, které jsou vhodné pro začátečníky i rodiny s dětmi. Ať už hledáte adrenalinový zážitek nebo klidné lyžařské trasy, v pohoří ČR určitě najdete ideální místo na svůj zimní pobyt.

3. Cykloturistika

Cykloturistika v pohoří ČR je skvělý způsob, jak prozkoumat tyto krásné krajiny. Kromě toho, že nabízí neuvěřitelné výhledy na malebné horské scenérie, poskytuje cykloturistika také skvělou příležitost pro fyzickou aktivitu a relaxaci. Horská krajina sice může být náročná, ale cykloturistům nabízí mnoho možností pro výlety jak pro zkušené tak začínající cyklisty. Mnoho cyklostezek vedoucích pohořím ČR je vhodných i pro rodiny s dětmi a nabízejí bezpečné a přesto nádherné prostředí pro odpočinek a relaxaci. Navštivte pohoří ČR a užijte si krásy této jedinečné oblasti na kole!

4. Horolezectví a via ferraty

Horolezectví a via ferraty jsou v posledních letech stále populárnější aktivity v pohoří ČR. Pro horolezce nabízejí tyto hory mnoho možností s různými obtížnostmi. Existuje mnoho známých horolezeckých oblastí v Čechách i na Moravě, jako například Adršpašsko-Teplické skály, Labské pískovce nebo Sokolické skály.

Na druhou stranu, pro turisty kteří nemají zkušenosti s horolezením, jsou ideálním řešením via ferraty - kovové lana připevněné ke skalní stěně, které umožňují bezpečnou cestu po strmém terénu. V pohoří ČR se nachází několik via ferrat, např. na Prachovských skalách nebo ve Velkém Přerově.

Je důležité dodržovat bezpečnostní pravidla a nevydávat se na horskou túru bez dostatečného vybavení a znalostí. Nicméně pokud jsou správné opatření přijata, horolezectví a via ferraty nabízejí jedinečný způsob prozkoumání krás českých hor a užitkování si překrásného výhledu.

Kultura a tradice v pohoří ČR

Kultura a tradice mají v pohoří ČR hluboké kořeny a jsou důležitou součástí života obyvatel hor. Historický vývoj tohoto regionu se odráží v lidových zvycích, řemeslech a místních oslavách. Nejvýrazněji se projevuje folklór, který zahrnuje tance, písničky, hudební nástroje a kroje.

V regionu se také udržují tradiční řemesla jako je tkalcovství nebo výroba dřevěných hraček. Turisté tak mohou navštívit místní trhy a ochutnat speciality domácí kuchyně, jako jsou ovocné koláče nebo slivovice.

Další důležitou součásti kulturního dědictví pohoří ČR jsou mnohé oslavy spojené s místními tradicemi. Například nejslavnější z nich je pálení čarodějnic v prvním máji na horách Beskyd.

Zajímavostmi jsou i etnografická muzea, která lákají návštěvníky do horských vesnic, aby poznali historii místního obyvatelstva. Tento region nabídne nejen krásnou přírodu a turistické trasy, ale také zajímavý pohled na život a kulturu horalů.

Zajímavosti o pohoří ČR

Pohoří ČR jsou jednou z nejvýznamnějších geografických oblastí v České republice, které nás fascinují svou krásou a historií. Zajímavostí o těchto pohořích je mnoho: například nejvyšší horou je Sněžka, která dosahuje výšky 1602 metrů nad mořem, nebo fakt, že se v ČR nachází celkem deset pohoří.

Mezi další zajímavosti patří např. Jeseníky, kde se nacházejí unikátní prameny minerálních vod s léčivými účinky. Naopak Krkonoše jsou oblíbeným turistickým cílem díky svému horskému charakteru a lyžařským areálům. Krušné hory pak sloužily po staletí jako zdroj nerostných surovin a dnes přitahují turisty svými malebnými krajinnými scenériemi.

Pohoří ČR tedy nabídne každému návštěvníkovi to svoje specifické kouzlo. Ať už jste nadšenec do vyhlášených lyžařských středisek či milovník rozhledů z vrcholků hor, určitě si najdete to své.

Doporučené cestovní trasy a tipy na výlety

Pokud se chystáte na výlet do pohoří ČR, máme pro vás několik doporučených cestovních tras a tipů na zajímavá místa. Pro milovníky hor doporučujeme výstup na nejvyšší vrchol Sněžku, který se nachází na hranicích s Polskem. Nedaleko Sněžky pak můžete navštívit i pramen Labe, které je považováno za nejdelší českou řeku.

Pro romantickou atmosféru a krásné výhledy zase doporučujeme vyrazit do romantického údolí Bílého Labe s malebnou horskou osadou Pecka. Milovníci historie pak určitě ocení návštěvu hradu Kost, který se nachází u Jičína a dle odborníků patří mezi nejhezčí gotické stavby u nás.

Další možností je navštívít Krkonošský národní park, památku UNESCO s malebnou přehradou Labská bouda, nebo toulky po Jizerských horách a Beskydech. Nezapomeňte si také vychutnat místní speciality jako jsou kyselé zelí s uzeným masem nebo ovocné knedlíky. Pohořím ČR vévodícím jedna z nejkrásnějších částí naší vlasti, tak neváhejte a vydejte se na výlet právě sem!

Celkově lze říci, že pohoří ČR je jedním z nejvýznamnějších přírodních bohatství České republiky. Toto krásné a rozmanité horské pásmo nabízí návštěvníkům mnoho možností k aktivnímu odpočinku v přírodě. Kromě toho je pro nás také důležité, abychom se o tuto oblast správně starali a chránili ji pro budoucí generace. Závěrem bychom tedy měli být vděční za takto unikátní přírodní krásy a pracovat na tom, aby zůstaly zachovány i pro budoucí generace.

Publikováno: 12. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Dědková

Tagy: pohoří čr | horské pásmo v české republice