Ostrava: Zábavné a neotřelé turistické tipy na útěk z nudy

Kudy Z Nudy Ostrava

Ostrava, druhé největší město České republiky, je plné fascinující historie a kultury. Přesto se někdy může stát, že se v Ostravě nudíte. Proto jsme pro vás připravili seznam tipů na zajímavá místa, která byste neměli při své návštěvě Ostravy minout. Ať už jste zde poprvé nebo sem pravidelně jezdíte, tato turistická místa a aktivity vás určitě potěší a pomohou vám najít inspiraci proti nudě.

Historie Ostravy

Ostrava, největší město Moravskoslezského kraje, má bohatou a zajímavou historii. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1229, kdy byla Ostrava jen malou vesnicí. V průběhu staletí se však stala důležitým průmyslovým centrem – od 19. století se zde rozvinul těžký průmysl, zejména těžba uhlí a hutnictví.

Během druhé světové války byla Ostrava silně poškozena nacisty a po válce byla obnovena jako moderní průmyslové město s vysokou koncentrací výrobních podniků. Nicméně po roce 1989 došlo ke strukturálním změnám a útlumu těžby uhlí a hutnictví, což přineslo velké sociální problémy.

Dnes se Ostrava prezentuje jako moderní město s kulturním životem a turistickými atrakcemi. Kromě památek spojených s průmyslovým dědictvím (např. Dolní oblast Vítkovice, Landek Park) nabídne návštěvníkům také historická místa jako hrad Hukvaldy nebo Slezskoostravský hrad. Město je také známé svými kulturními akcemi, jako jsou Colours of Ostrava nebo Mezinárodní filmový festival.

Kultura a umění v Ostravě

Ostrava je nejen průmyslové město, ale také kulturní centrum Slezska. Pro každého návštěvníka nabízí mnoho možností kultury a umění. Můžete navštívit například Nová síň, jednu z nejprestižnějších galerií v zemi, nebo alternativní kulturní a společenské centrum Pidivadlo, které nabízí různorodý program od divadelních představení po koncerty a workshopy. Dále si můžete prohlédnout unikátní architekturu Dolní oblasti Vítkovice, kterou UNESCO zařadilo na seznam světového dědictví. Milovníci hudby určitě ocení Janáčkovu filharmonii a jazzový klub Bratrstvo. Celkově má Ostrava velmi bohatou kulturní scénu, která jistě uspokojí každého návštěvníka hledajícího zajímavý program proti nudě.

Přírodní krásy a parky

Pokud hledáte přírodní krásy a unikátní parky, nechte se okouzlit krásami, které nabízí Ostravsko. Oblast Východních Beskyd ukrývá mnoho nádherných koutů, jako jsou například Velký Javorník nebo Radhošť. Tyto oblasti jsou ideálním místem pro dlouhé pěší túry i cyklovýlety. Pokud hledáte parky v samotné Ostravě, určitě byste neměli opomenout komplex Dolní oblasti Vítkovice s nádhernými zelenými plochami a momentálně také s jedinečnou výstavou dinosaurů. Ostrava nabízí také celou řadu menších parků, jako je např. Fidlovačka či Komenského sady s originálním mini zoo a zajímavostmi pro děti. Pro milovníky botaniky pak rozhodně stojí za návštěvu dendrologická zahrada v Koberovicích, která tento rok slavila již 73 let své existence a nachází se jen několik kilometrů od Ostravy.

Architektura a památky

Ostrava je město s bohatou historií a zajímavou architekturou. Pokud jste fanoušky památek, určitě byste si neměli nechat ujít úžasný Landek Park nebo gotický kostel svatého Václava a Kateřiny Alexandrijské. Pro milovníky moderní architektury je v Ostravě také řada zajímavých budov, například ČEZ Aréna nebo Komorní hudební divadlo. Zajímavým místem pro návštěvu jsou také industriální památky jako Dolní oblast Vítkovic nebo Michálkovická vodárna. V Ostravě se opravdu najde co podívat – a pokud rádi objevujete nová místa, nemusíte se bát ztratit an i když „kudy z nudy“.

Muzea a galerie

Ostrava je plná kulturních skvostů a mezi nejzajímavější patří muzea a galerie. Pokud máte rádi umění, určitě navštivte Oblastní galerii výtvarného umění nebo Muzeum umění Ostrava, kde najdete rozsáhlé sbírky moderního i historického umění. Milovníci techniky si jistě přijdou na své v Dolní oblasti Vítkovice, kde se nachází unikátní interaktivní Muzeum průmyslového dědictví. Pro ty, kdo chtějí poznat místní historii, doporučujeme Národní památník Hlubina nebo Muzeum třebovických drah. V Ostravě rozhodně nenajdete nudu!

Gastronomie a místní speciality

Ostrava je nejen významným průmyslovým centrem Moravskoslezského kraje, ale také lákavou turistickou destinací díky své bohaté gastronomické scéně a místním specialitám. Pokud se rozhodnete navštívit tuto krásnou část České republiky, určitě nezapomeňte ochutnat tradiční moravskoslezská jídla, jako jsou halušky s brynzou, puncovník nebo štramberské uši. Tyto pochoutky najdete v mnoha restauracích nejenom v samotné Ostravě, ale i v okolních obcích a městech. Pro milovníky sladkých dobrot pak jednoznačně doporučujeme ochutnat tzv. frgál - ovocný koláč s mákem či tvarohem. V Ostravě také najdete řadu moderních restaurací a kaváren, které nabízejí širokou škálu mezinárodní i lokálně inspirovaných pokrmů a nápojů. Rozhodně stojí za návštěvu pro ty, kteří hledají novinky v gastronomii.

Noční život a zábava

Ostrava má mnoho možností, jak si užít noční život a zábavu. Pokud hledáte kulturní zážitky, doporučujeme navštívit Divadlo Antonína Dvořáka nebo Novou scénu divadla Petra Bezruče. Pro fanoušky hudby a tance jsou k dispozici kluby jako například Fabric nebo Flash Barrandov. Milovníci filmu si mohou užít premiéry v kině Cinestar nebo projekce v alternativním kině Art Hobit. Ostrava také nabízí řadu barů a restaurací, kde si můžete vychutnat drinky či dobré jídlo. Nezapomeňte také na akce jako jsou koncerty, festivaly a veletrhy, které se pravidelně konají po celý rok.

Sportovní aktivity a outdoorové možnosti

Ostrava nabízí mnoho sportovních aktivit a outdoorových možností pro turisty i místní. Na své si přijdou vodáci, kteří mohou sjíždět řeky Lučinu, Ostravici či Opavici. Cyklisti si zase užijí trasy v Beskydech nebo na cyklostezkách po okolní krajině. Milovníci turistiky se mohou vydat na národní přírodní rezervaci Poodří nebo do blízkého lesa, kde najdou řadu značených cest a naučných stezek. Pro ty, kteří hledají adrenalinový zážitek, je tu například lanový park nebo paintball aréna. Bez ohledu na to, jaké sporty máte rádi, v Ostravě rozhodně nenajdete chvíli nudy!

Blízká okolí Ostravy

Blízké okolí Ostravy skýtá mnoho zajímavých turistických tipů. Například návštěva zámku v Hradci nad Moravicí, který je považován za jednu z nejkrásnějších barokních staveb na území České republiky. Dále můžeme doporučit procházku přes Národní přírodní rezervaci Rejvíz, kde se nachází nejhlubší propast v ČR a také známé rašeliniště. Pro milovníky architektury je určen komplex bývalých průmyslových objektů Dolní oblast Vítkovice, kde dnes najdete muzeum techniky a možnost podniknout "industriální" prohlídku. Pro odpočinek pak mohou posloužit krásné lesy či cyklostezky kolem řeky Odry.

Ubytování v Ostravě

Pokud plánujete návštěvu Ostravy a hledáte vhodné ubytování, máte na výběr z mnoha možností. Od hotelů a penzionů v centru města až po levnější hostely, které jsou ideální pro turisty s menším rozpočtem.

Pro ty, kteří chtějí být co nejblíže hlavním turistickým atrakcím Ostravy, jsou doporučené hotely v centru města. Kromě toho je samozřejmě možnost si vybrat ubytování v blízkém okolí obchodních center a nákupních zón.

Penziony jsou dalšímožností pro návštěvníky Ostravy. Ty se nachází především na okraji města, ale také v jeho blízkosti. Hlavním benefitem penzionu oproti hotelu je rodinné prostředí - navíc často nabízají ubytování s snídaní.

Hostely jsou nejpřístupnejšou variantou ubytování pro turisty s menším rozpočetem. Nabídka hostelského ubytování se postupně rozšiřuje i do centra Ostravy.

V každém připadě platý: Vybavte se mapowym podkladem a o pojede bezstarostnie i ve velkomesto!

Doprava v Ostravě

Doprava v Ostravě je poměrně dobře zajištěna. Pro turisty, kteří se chtějí po městě pohybovat veřejnou dopravou, jsou k dispozici autobusy, tramvaje a trolejbusy. Tyto dopravní prostředky jsou provozovány v režimu MHD a lze je využít za jednotný tarif.

Pro návštěvníky města je vhodné zakoupit si turistické jízdenky nebo lístky na vícedenní používání MHD. Při delším pobytu v Ostravě se tak lze vyhnout častému placení jednotlivých jízd.

Další možností dopravy jsou Taxi služby, které jsou dostupné především na letištích a nádražích. Pokud plánujete cestovat do okolních oblastí, nabídka pronájmu automobilů je rozsáhlá.

V neposlední řadě stojí za zmínku cyklistické stezky vedoucí kolem řeky Ostravice a v jejím okolí. Tyto stezky nabízejí krásné výhledy na přilehlé krajinu a umožňují turistům prozkoumat mnoho zajímavých míst poblíž Ostravy.

Závěr a doporučení pro návštěvu Ostravy

Pokud hledáte místo s bohatou historií a množstvím kulturních akcí, Ostrava je to pravé místo pro Vás. Po návštěvě této krásné části České republiky bychom Vám doporučili se určitě podívat na Dolní oblast Vítkovice, která nabízí unikátní průmyslovou atmosféru a mnoho zajímavých akcí. Pro milovníky umění jsou tu galerie a muzea, např. Nová radnice, katedrála Božského Spasitele nebo Slezskoostravský hrad. Pokud pak hledáte zábavu, nejdřív navštivte Landek Park a prozkoumejte tamní hornickou historii. Poté se vydejte do Stodolní ulice, kde najdete spoustu barů, klubů a restaurací s vynikajícím jídlem za rozumné ceny. Celkově vzato, Ostrava je skvělé místo na víkendový výlet plný zábavy a kulturního dědictví Čech.

Publikováno: 18. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Luciána Nováková

Tagy: kudy z nudy ostrava | turistické tipy