Orava - Tajemné pohoří na Slovensku, které vás okouzlí svou krásou

Orava

Úvod do pohoří Orava

Vítejte v našem úvodu do pohoří Orava! Tento region se nachází na severovýchodě Slovenska a nabízí návštěvníkům překrásnou přírodu, bohatou historii a zajímavé kulturní zážitky. Prozkoumáme spolu vrcholky hor a divoké řeky, navštívíme malebná horská městečka a poznáme fascinující folklor, který je charakteristický pro tuto oblast. Tak pojďte s námi objevit krásu pohoří Orava!

Historie a geografie pohoří

Historie a geografie pohoří Orava

Pohoří Orava se nachází na severu Slovenska a zahrnuje území mezi řekami Váh a Dunajec. Jeho historie sahá do pravěku, kdy v oblasti žili Keltové a Germáni. Později zde byli osídleni Slovani, kteří využívali horských pastvin pro chov dobytka.

V průběhu staletí se pohořím prohnal mnohokrát i válečný konflikt. Během druhé světové války byla oblast nacisty obsazena a docházelo zde k partyzánskému boji proti okupantům.

Dnes je pohoří Orava oblíbenou turistickou destinací. Turisté sem přicházejí za krásnou přírodou, malebnými vesnicemi a zachovalými lidovými tradicemi. Nejvyšší horou pohoří je Babia hora s nadmořskou výškou 1725 m.n.m.

Nejznámější vrcholy v Oravě

Orava, nádherné pohoří na Slovensku, je známé pro své impozantní vrcholy a horské masivy. Zde jsou některé z nejznámějších vrcholů, které rozhodně stojí za návštěvu:

1. Babia hora - s výškou 1 725 m n. m. je to nejvyšší vrchol celých Západních Tater

2. Roháče - tato horská skupina nabízí mnoho krásných vrcholů včetně najvyššího vrcholu Plačlivé (2 125 m n. m.)

3. Osobitá - s nadmořskou výškou 1 252 m nabízí úžasný výhled na okolní krajiny a resorty

4. Pilsko - tento masivní kopeček se nachází mezi Beskydami a Skorušinskými vrchy a nabízí neuvěřitelnou panoramatickou vyhlídku.

Pokud máte rádi turistiku a překrásnou přírodu, Orava určitě nenadchne!

Turistické trasy a možnosti pro outdoorové aktivity v pohoří

V pohoří Orava najdete nespočet turistických tras a možností pro outdoorové aktivity. Připravte se na nezapomenutelné túry, horolezectví, cyklistiku či jiné adrenalinové zážitky v jednom z nejkrásnějších koutů Slovenska. Obdivujte malebná údolí a horské vrcholy a užijte si přírodu v celé její kráse. Pohoří Orava je skutečným rájem pro milovníky aktivního odpočinku a dobrodružství.

Kulturní památky a zajímavosti v okolí Oravy

Orava je nejen nádherné pohoří na Slovensku, ale i místo mnoha kulturních památek a zajímavostí. Pokud hledáte cestu k obohacení svého kulturního povědomí, je tento region ideálním cílem pro vaše výlety. Navštivte například zámek Oravský hrad, který patří mezi nejvýznamnější stavební památky tohoto kraje. Kromě této atrakce můžete také navštívit muzeum oravské vesnice, které se nachází v Zuberci. Tento skanzen nabídne pohled do minulosti obyvatel Oravy a ukáže vám tradiční život ve vesnickém prostředí.

Pokud máte rádi přírodu, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu Oravské přehrady, která je jednou z největších přehrad na Slovensku. Okolní lesy pak nabízejí spoustu turistických tras a cyklostezek pro aktivnější oddych.

Orava je tedy místem plným kulturních pokladů i krás přirody - rozhodně se tedy vydejte objevovat tento klenot střední Evropy!

Tip na ubytování a restaurace v regionu

Tip na ubytování a restaurace v regionu Orava

Pokud plánujete cestu do malebného pohoří Orava na Slovensku, můžeme Vám doporučit skvělé možnosti ubytování a restaurací. Region nabízí bohatou nabídku tradičních horských chat i moderních hotelů s wellness službami. Pokud preferujete útulné penziony, také zde nebudete zklamáni.

Co se týče stravování, rozhodně nevynechejte regionální speciality jako bryndzové halušky, kyselé polévky či ovocné knedlíky. Tyto lahůdky najdete v mnoha restauracích po celém regionu Orava.

Přejeme Vám příjemný pobyt v krásné přírodě Oravy!

Závěr a doporučení pro návštěvu pohoří Orava.

Pokud se rozhodnete navštívit pohoří Orava, určitě nebudete litovat! Pohoří nabízí nádhernou přírodu, malebné obce a mnoho turistických atrakcí. Pokud máte rádi trekking a horské túry, tak na vás čekají stovky kilometrů značených tras s krásnými výhledy. Pokud preferujete odpočinkovou dovolenou, můžete si užít překrásné jezera a lesy, kde budete moci relaxovat a načerpat novou energii.

Pro ty z vás, kteří se zajímají o historii regionu, doporučujeme navštívit hrad Oravský a Muzeum oravské dediny. Obě místa nabízejí unikátní pohled do minulosti regionu.

A nakonec bychom chtěli zdůraznit skvělé jídlo a pití. Orava je známá pro své tradiční pokrmy jako bryndzové halušky a řeckokatolický kroj (tradiční kroj), který najdeme na místních slavnostech.

Celkově vzato, navštívte pohoří Orava pro nezapomenutelnou dovolenou s dokonalou kombinací přirozené krásy, historie a tradice!

Publikováno: 01. 06. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Monika Švábová

Tagy: orava | název pohoří na slovensku