Objevte nejúžasnější zázraky přírody na světě: Cestování za přírodou

Zázraky Přírody

Největší vodopád na světě - Angel Falls

Angel Falls, který se nachází v národním parku Canaima ve Venezuele, je nejvyšší vodopád na světě. S celkovou výškou 979 metrů a pádem o délce 807 metrů je to opravdu ohromující přírodní úkaz. Voda padá z vrcholu Auyán-tepui, jednoho z největších stolových hor na světě. Tento impozantní vodopád je jednou z největších turistických atrakcí Venezuely a láká návštěvníky z celého světa.

Nejhlubší soutěska na světě - Grand Canyon

Grand Canyon je jedním z nejúžasnějších zázraků přírody na světě. Nachází se v severní Arizoně, ve Spojených státech amerických. Je to nejhlubší soutěska na světě, která byla vyhloubena řekou Colorado po miliony let eroze. Soutěska je dlouhá přibližně 446 kilometrů a dosahuje hloubky až 1,8 kilometru. Její okolí je bohaté na rozmanitou flóru a faunu, a nabízí nádherné výhledy a turistické aktivity. Grand Canyon je také důležitým geologickým nalezištěm, které poskytuje informace o historii Země. Tato úchvatná přírodní památka je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů ve Spojených státech i ve světě.

Největší korálový útes na světě - Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je nejen největším korálovým útesem na světě, ale také jedním z nejúžasnějších přírodních divů. Táhne se podél východního pobřeží Austrálie a dosahuje délky přes 2 300 kilometrů. Jeho rozloha je ohromujících 344 400 kilometrů čtverečních. Útes je domovem pro tisíce druhů korálů a mnoho dalších mořských živočichů, jako jsou ryby, želvy a delfíni. Velký bariérový útes je také oblíbenou destinací pro potápěče z celého světa, kteří si mohou vychutnat nádherné podvodní scenérie plné barevných ryb a exotických rostlin. Je to skutečně jedinečné místo, které stojí za to objevit a obdivovat jeho krásu.

Největší prales na světě - Amazonský prales

Amazonský prales je největším pralesem na světě a rozkládá se přes devět zemí Jižní Ameriky. S rozlohou přesahující 5,5 milionu čtverečních kilometrů je tato oblast domovem neuvěřitelného množství druhů rostlin a živočichů. V pralese najdeme více než 40 000 druhů rostlin, 3 000 druhů ryb a více než 400 druhů savců. Amazonský prales také slouží jako domov pro mnoho indiánských kmenů, které zde žijí v souladu s přírodou. Tento úchvatný ekosystém je jedinečným pokladem naší planety a stojí za to ho objevit.

Největší sopečný kráter na světě - Ngorongoro

Na východě Tanzanie se nachází jedno z nejúžasnějších přírodních divů - Ngorongoro. Tento sopečný kráter je největším svého druhu na světě s průměrem 20 kilometrů a hloubkou 600 metrů. Je domovem obrovského množství zvířat, včetně slonů, nosorožců, lvi a gepardů. Díky svému unikátnímu ekosystému je Ngorongoro vyhlášeným chráněným územím UNESCO a lákadlem pro milovníky přírody i fotografy z celého světa.

Největší slané jezero na světě - Mrtvé moře

Na Blízkém východě se nachází největší slané jezero na světě - Mrtvé moře. Toto unikátní jezero leží mezi Izraelem, Jordánskem a Západním břehem a přitahuje pozornost svou výjimečnou slaností. Mrtvé moře obsahuje téměř 10krát více soli než ostatní oceány, což způsobuje, že ve vodě se člověk snadno udržuje na hladině. Díky tomu se stalo oblíbeným místem pro koupání a relaxaci. Navíc, díky vysoce koncentrovaným minerálům ve vodě, má Mrtvé moře blahodárné účinky na pokožku a láká také turisty hledající léčebné procedury. Bohatstvím přírodních krás a jedinečností je Mrtvé moře skutečným zázrakem přírody, který stojí za návštěvu.

Největší poušť na světě - Sahára

Sahára je největší pouští na světě a rozkládá se přes deset zemí v severní Africe. Její rozloha činí přibližně 9,2 milionu kilometrů čtverečních. Poušť Sahára je známá svými obrovskými písečnými dunami, které dosahují výšky až 180 metrů. Tato poušť také patří mezi nejsušší místa na Zemi, kde průměrný roční úhrn srážek nepřesahuje 100 mm. Sahára je domovem pro mnoho druhů živočichů, včetně velbloudů, hadů a škorpiónů, kteří se dokázali adaptovat na extrémní podmínky. Navštívte-li Saháru, budete svědky neskutečné krásy a fascinujícího prostředí této největší pouště na světě.

Největší ledovec na světě - Lambertův ledovec

Lambertův ledovec se nachází v Antarktidě a je považován za největší ledovec na světě. Má délku přes 400 kilometrů a šířku přesahující 100 kilometrů. Jeho tloušťka dosahuje až 2,5 kilometru. Ledovec je pojmenován po anglickém mořeplavci Johnu Lamberto, který ho objevil v roce 1956 během průzkumu oblasti. Lambertův ledovec tvoří součást Východního antarktického ledu, který pokrývá rozsáhlou část kontinentu. Tato oblast je známá svou extrémně nízkou teplotou a drsnými podmínkami, což z ní činí jedno z nejméně přístupných míst na Zemi.

Největší jezero na světě - Kaspické moře

Kaspické moře, nacházející se mezi Evropou a Asii, je největší jezero na světě. Má rozlohu přesahující 371 tisíc kilometrů čtverečních. Jeho délka dosahuje více než 1 200 kilometrů a šířka až 435 kilometrů. Kaspické moře je také jedním z nejhlubších vodních útvarů na světě s maximální hloubkou přesahující 1 025 metrů. Je domovem mnoha unikátních druhů ryb, jako je jeseter beluga, který produkuje vzácný kaviár. Tato slaná vodní plocha má také velký ekonomický význam díky bohatství ložisek ropy a zemního plynu v jejím okolí. Kaspické moře je fascinujícím přírodním útvarem, který stojí za návštěvu pro svou ohromující velikost a biologickou rozmanitost.

Největší deštný prales na světě - Kongojští pralesy

Kongojští pralesy, nacházející se v Africe, jsou považovány za největší deštný prales na světě. Rozkládají se především v Demokratické republice Kongo a zasahují i do dalších okolních zemí. Tento úžasný ekosystém pokrývá obrovskou plochu přes 2 miliony čtverečních kilometrů. Kongojští pralesy jsou domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů, včetně goril horských, bonobů a slonů pralesních. Jejich biodiverzita je jedinečná a fascinující. Pro milovníky přírody jsou Kongojští pralesy skutečným rájem plným tajemství a krásy.

Publikováno: 03. 02. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Luciána Nováková

Tagy: zázraky přírody | příroda