Objevte krásu Karvinského moře: Klenot mezi horami láká na nezapomenutelné dobrodružství

Karvinské Moře

V dnešním světě, kde stále narůstá počet obyvatel a roste neustálá potřeba zdrojů vody, jsou vodní nádrže stále více a více důležité. Jednou z těchto nádrží je i Karvinské moře, jedna z největších nádrží na území České republiky. Karvinské moře se nachází na území města Karviná a slouží především ke splnění energetických a hospodářských funkcí regionu. Tento článek se bude zabývat historií, současným stavem a budoucností této velkolepé vodní nádrže.

Geografická poloha Karvinského moře

Karvinské moře je vodní nádrž v Moravskoslezském kraji na území okresů Karviná a Frýdek-Místek. Leží na řece Olší, která se zde rozšiřuje do podoby přehradního jezera. Celková plocha hladiny činí více než 20 kilometrů čtverečních a maximální hloubka dosahuje téměř 30 metrů. Geograficky se nachází v oblasti Slezských Beskyd, které jsou součástí Vnějšího Západního Karpat. Okolní krajina je charakteristická svými lesy, ale také dolování uhlí a průmyslem.

Historie vzniku vodní nádrže

Vodní nádrž Karvinské moře, kterou najdeme v okolí města Karviná, má zajímavou historii. Vznikla totiž díky těžbě hnědého uhlí na přelomu 19. a 20. století. Průmyslový boom v té době vyžadoval velké množství energie a uhlí bylo jedním z hlavních zdrojů této energie. Těžba hnědého uhlí ale také znamenala celkovou změnu krajiny. Hromadami štěrku pokrytých částic se postupně zaplňovaly řeky a potoky, což mohlo vést k povodním.

Proto na konci 50. let minulého století došlo k plánování vodní nádrže, která by sloužila nejen jako zdroj pitné vody pro místní obyvatele, ale také by chránila oblast před povodněmi. V roce 1961 se začalo s výstavbou a po osmi letech byla dokončena. Dnes je Karvinské moře populárním turistickým cílem, nabízí možnost koupání, rekreační aktivity a rybolov.

Technické parametry a charakteristika

Karvinské moře je vodní nádrž nacházející se v okolí města Karviná. Jedná se o přehradní nádrž postavenou na řece Olši, která slouží jako zásobárna pitné vody. Celkový objem nádrže dosahuje 54 milionů m³ a délka hráze měří 2,7 km. Nádrž má maximální hloubku přibližně 30 metrů a plocha hladiny činí více než 100 hektarů. Voda do nádrže proudí z řeky Olše pomocí tří přivaděčů. Přehrada byla dokončena v roce 1988 a dodnes slouží k zajištění pitné vody pro obyvatelstvo regionu.

Rekreační možnosti a turistické atrakce v okolí

V okolí Karvinského moře je mnoho rekreačních možností a turistických atrakcí. Kromě samotného jezera, které láká koupání, rybaření a windsurfing, můžete navštívit například hrad Hukvaldy s krásným výhledem na celé okolí. Pro milovníky přírody doporučujeme túry po Beskydech nebo navštívení nedaleké Přerovské brázdy. V zimě se můžete vydat na sjezdovku v Lyžařském areálu Malenovice nebo si užít běžeckých tras v Karvinských vrších. A pro ty, kteří chtějí poznat místní kulturu, nabízejí se návštěvy muzea Těšínska či galerie ve Frýdku-Místku.

Ekosystém a ochrana přírody

Karvinské moře je vodní nádrž nacházející se na řece Olše, která protéká okolím Karviné a Ostravy. Tento ekosystém poskytuje domov mnoha druhům zvířat a rostlin, jako jsou například ryby, vodní ptáci či různé druhy rostoucích rostlin. Nicméně kvůli lidským aktivitám a průmyslovému znečištění je tato oblast ohrožena. Proto je důležité ochraňovat přírodu a zachovat stávající ekosystém pro budoucí generace. Místní úřady i společnosti provozující průmyslové podniky se snaží minimalizovat negativní dopady na životní prostředí a zachovat tento unikátní ekosystém pro další generace lidí i zvířat.

Kulturní dědictví v okolí Karvinského moře

Okolí Karvinského moře má bohaté kulturní dědictví. V minulosti zde probíhala těžba uhlí, která ovlivnila celou oblast. Dnes se můžeme podívat na mnoho památek této doby, např. na Těšínské muzeum v Karviné nebo na Regionální muzeum v Havířově.

Navíc v okolních obcích najdeme krásné kostely, např. kostel sv. Josefa v Orlové nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v Petrovicích. Zajímavostí je také unikátní (a jediný) katolický kostel ve Slezsku s tureckou kopulí - bazilika Navštívení Panny Marie v Girkovci.

Další zajímavosti představují hrad Šumburk, který byl postaven již ve 14. století a ruiny hradu Hukvaldy nad Ostravicí. V okolních lesních porostech se dá najít spoustu zbytků po historických štolách a těžbě uhlí.

Karvinské moře samotné nabídne nádhernou přehradu s množstvím rekreačních aktivit pro turisty a rodiny s dětmi jako např. cyklostezky, turistické stezky nebo atrakce pro vodáky a surfaře.

Aktivity a sporty na vodní nádrži

Karvinské moře je vodní nádrží, která nabízí široké spektrum aktivit a sportů pro návštěvníky. V létě se můžete těšit na plavání, windsurfing, kajaky, paddleboarding a rybaření. Okolní lesy také poskytují skvělou možnost pro pěší turistiku nebo cyklovýlety. V zimním období pak můžete vyrazit na bruslení, boby nebo sjet svahy na snowboardu či lyžích v okolních střediscích jako např. Trojmezí. Bez ohledu na to, jaké aktivity and sporty na vodní nádrži si zvolíte, pamatujte prosím na bezpečnost a dodržování pravidel vodního provozu.

Ubytování a stravování v blízkosti Karvinského moře

Pokud se chystáte navštívit Karvinské moře, určitě vás bude zajímat ubytování a stravování v blízkosti této přírodní krásy. V okolí je mnoho penzionů, hotelů i kempů, které nabízejí různé druhy ubytování pro každého.

Co se stravování týče, najdete zde restaurace, kavárny i stánky s občerstvením. Pro milovníky tradiční české kuchyně je zde řada restaurací, které nabízí vynikající polévky, masová jídla i sladké dezerty. Pokud preferujete mezinárodní kuchyni, určitě nebudete zklamáni – okolní restaurace nabízejí širokou škálu jídla od italských těstovin až po thajská curry.

V blízkosti Karvinského moře je také mnoho krámů a supermarketů, kde si můžete nakoupit potraviny na piknik u vody nebo si doma uvařit ve vaší ubytovací jednotce. Celkově je toto místo ideálním místem pro dovolenou plnou relaxace a pohody.

Doporučená trasa pro návštěvu Karvinského moře

Pokud se chystáte navštívit Karvinské moře, doporučuji vám projet celou okružní trasu kolem nádrže. Začít můžete u přístaviště v Karviné, kde si můžete pronajmout lodě a čluny pro projížďku po jezeře. Poté pokračujte po silnici směrem k obci Hořičky, kde se nachází naučná stezka vedoucí kolem břehů jezera. Dále se můžete vydat ke geologickému naučnému okruhu v obci Lazy u Slezských Rudoltic a prohlédnout si zde unikátní ukázky geologických vrstev.

Zpět na hlavní silnici se vydejte směrem na Hrádek nad Nisou, kde se nachází pohodlné parkoviště pro turisty. Z tohoto místa si můžete užít krásné výhledy na celou nádrž a pokochat se tichem a klidem okolních lesů. Když budete chtít ochutnat místní speciality, zajděte do tradičního restauračního zařízení nedaleko od parkoviště.

Celková délka trasy je asi 30 kilometrů a její absolvování by nemělo zabrat více než pár hodin. Doporučuji ale více času, abyste si mohli vychutnat atmosféru tohoto nádherného místa.

Zakončení článku o Karvinském moři je velmi důležité, jelikož tato vodní nádrž má nejen ekologický význam pro oblast, ale také slouží jako turistická atrakce. Voda v Karvinském moři se postupně čistí a obnovuje svou biologickou rozmanitost díky práci místních ekologů. Proto je nutné chránit přilehlé lesy a zdravotně zaťíženou půdu, aby se tento unikátní přírodní klenot mohl dále rozvíjet. Pro turisty nabízí Karvinské moře mnoho možností aktivního odpočinku, jako jsou cyklotrasy, vodní sporty nebo procházky kolem nádrže. Je tedy naším společným cílem uchovat krásy této překrásné lokality i pro budoucí generace.

Publikováno: 26. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Dědková

Tagy: karvinské moře | vodní nádrž