Most Dolní Morava - Klenot českého turistického ráje

Most Dolni Morava

Představujeme vám Most Dolní Morava - turistickou atrakci s jedinečným pohledem na okolní krajinu!

Historie mostu Dolní Morava

Most Dolní Morava se může pyšnit bohatou historií, která sahá až do počátku 20. století. Původně sloužil k převážení dřeva, později se stal nedílnou součástí železniční trati vedoucí z Červeného Kostelce do Hanušovic. Po roce 1969 byla trať uzavřena a most zůstal opuštěný. V roce 2016 prošel most rozsáhlou rekonstrukcí a stal se turistickou atrakcí. Dnes nabízí neuvěřitelný výhled na okolní krajinu a je oblíbeným místem pro různé sportovní aktivity i romantické procházky. Historie mostu Dolní Morava nás přivádí k úctě ke konstrukci tohoto mistrovského díla techniky, které si zasloužilo druhý život jako turistická perla Jeseníků.

Architektura mostu

Architektura mostu

Most Dolní Morava se může pyšnit unikátní architekturou, která v sobě spojuje moderní prvky a tradiční řemeslnou práci. Celý most je tvořen šikmými pilíři, které mohou připomínat ledovcové sruby. Tento design byl zvolen nejen pro estetický efekt, ale také z důvodu funkčnosti – pilíře totiž dokonale rozptylují nápor vodních proudů.

Most je ohromující jak z pohledu jeho designu, tak i velikosti. Jeho celková délka dosahuje více než 200 metrů a výška temene se pohybuje kolem 30 metrů nad hladinou řeky. Konstrukce byla postavena s ohledem na životnost a odolnost proti povětrnostním podmínkám a dalším vnějším vlivům.

Kromě praktických funkcí slouží Most Dolní Morava i jako turistická atrakce. Pro návštěvníky je zde vybudován speciální pohledový bod, ze kterého si mohou užít krásný výhled na okolní přírodu a samotný most.

Technické parametry mostu

Technické parametry mostu:

Most Dolní Morava je nejen turistickou atrakcí, ale také inženýrským skvostem. Následující technické parametry vám ukážou jeho impozantní rozměry a konstrukční slabinu.

- Celková délka: 485 metrů

- Výška pilířů: 30 metrů

- Rozpětí hlavního pole: 258 metrů

- Nosnost: 40 tun

- Konstrukce: ocelová oblouková konstrukce s betonovými pilíři

Navzdory své velikosti byl Most Dolní Morava navržen s ohledem na přírodu a minimalizaci negativního dopadu na okolní prostředí. Protože se nachází v chráněné krajinné oblasti, byla také snaha co nejvíce zakomponovat ho do přirozeného terénu.

Výhledy z mostu

Výhledy z mostu Dolní Morava jsou nezapomenutelným zážitkem pro všechny návštěvníky této turistické atrakce. Tento krásně navržený most nejenže slouží jako důležitý dopravní uzel, ale také poskytuje úchvatné výhledy na panenskou přírodu okolních hor a údolí. Staňte se svědky dechberoucího pohledu na nedotčená místa, která lze pozorovat pouze z tohoto jedinečného místa. Pro ty, kteří hledají odpočinek a relaxaci v přírodě, jsou Výhledy z mostu Dolní Morava naprosto ideálním místem pro uniknutí od shonu velkoměsta. Přijďte si užít klid a krásu české krajiny z této neuvěřitelné perspektivy!

Aktivity a turistické atrakce v okolí mostu

V blízkosti dolnomoravského mostu najdete spoustu aktivit a turistických atrakcí, které stojí za to vidět. Toto okouzlující místo nabízí nejen krásné výhledy na okolní krajinu, ale také mnoho možností pro aktivní odpočinek a zábavu.

Pro ty, kteří se chtějí projít po překrásném území s velkým množstvím přirozených krás, jsou zde připraveny nádherné turistické trasy vedoucí podél řeky Moravy. Pro milovníky cyklistiky jsou zde k dispozici stezky vhodné pro všechny úrovně zdatnosti.

Pokud máte chuť na adrenalinový zážitek, doporučujeme navštívit nedaleký lanový park s různými druhy postupů a obtížnosti. Pro rodiny s dětmi je tu také bazén a hřiště v blízkém okolí.

Nenechte si ujít návštěvu místních památek jako např. historických kostelů či muzea. V letním období se tu konají také různé kulturní i sportovní akce pro všechny generace.

Takže pokud plánujete navštívít Dolní Moravu a její nádherný most, určitě si udělejte čas a prozkoumejte okolní atrakce.

Závěr - Objevte krásy Mostu Dolní Moravy, neuvěřitelné turistické atrakce!

Publikováno: 30. 05. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Olda Záruba

Tagy: most dolni morava | turistická atrakce