Malta - ostrov slunce, historie a kouzelných zákoutí pro nezapomenutelnou dovolenou

Malta

Úvod do Malty

Úvod do Malty:

Malta je ostrov ležící v Středozemním moři jižně od Sicílie a východně od Tuniska. Tento malebný ostrov je bohatý na historii, kulturu a krásné pláže. Malta byla ovládána mnoha mocnostmi v průběhu staletí, což se projevuje v architektuře a kulturním dědictví ostrova. Dnes je Malta oblíbeným turistickým cílem, kde můžete objevovat fascinující památky, užívat si slunce a zábavu na pláži, nebo ochutnat místní kuchyni s evropskými i arabskými vlivy. V překrásných přístavech také najdete možnost vyrazit na lodní výlety po okolních ostrovech nebo se věnovat potápění mezi úchvatnou podmořskou faunou a flórou. Pokud hledáte kombinaci překrásné přírody a kulturního dědictví, Malta je tím správným místem pro vaši dovolenou.

Historie Malty

Historie Malty sahá až do pravěku, kdy byla osídlena prvními obyvateli. Ostrov byl později ovládán římskou říší, arabskými nájezdníky a rytíři Řádu svatého Jana. Malta sehrála významnou roli během druhé světové války jako strategický bod v Středomoří. Dnes je Malta moderním státem s bohatou historií a kulturním dědictvím, které můžete objevovat na každém kroku při cestování po ostrově.

Geografie a klima Malty

Geografie a klima Malty

Jako jedno z nejmenších států v Evropě nabízí Malta úchvatné přírodní scenérie a unikátní klima. Ležící na pomezí Středozemního moře a Východní Afriky, je tento malý ostrov obklopen průzračnou modrou vodou a sluncem zalitými plážemi.

Malta je tvořena třemi hlavními ostrovy: Maltou, Gozo a Comino. Hlavním městem je Valletta, které je nejen kulturním centrem, ale také jedním z nejlépe dochovaných historických měst na světě. Maltský archipel má bohaté dějiny, které sahají až do doby kamenné.

Klima na Maltě je mediteránní s horkými suchými lety a mírnými vlhkými zimami. Průměrná teplota se pohybuje mezi 14°C v lednu a 32°C v srpnu. Délka slunečního svitu během letních měsíců dosahuje průměrných 12 hodin denně.

Dokonce i přestože jsou zimy na Maltě deštivé, toto krásné místo nabízí návštěvníkům celoročně ideální podmínky pro relaxaci na pláži, vodní sporty a další aktivity na slunci.

Kultura a tradice Malty

Malta je ostrov bohatý na kulturu a tradice, které se datují zpět tisíce let. Maltská kultura je ovlivněna mnoha různými zdroji, včetně fénické, řecké, římské a arabské kultury. Malťané si stále udržují svou minulost a tradiční praktiky dodnes. Když navštívíte Maltu, můžete se těšit na unikátní kulturní zážitek.

Jedním ze symbolů maltské kultury jsou jejich slavnosti, jako například Vallettský karneval nebo slavnost Imnarja probíhající při přelomu června a července. Malťané také milují hudbu a tanec, což dokazuje hudební festival Isle of MTV Malta, pořádaný každoročně v srpnu.

Kromě toho jsou zde i tradiční řemesla jako tkalcovství oblečení Għonnella, které se během staletí zdokonalovalo od starověku po současnost. Vynikajícím představitelem maltských tradic jsou také rybáři s typickými luzzujemi - maltskými loďmi.

Celkově vzato, Malta nabídne návštěvníkům mnoho příležitostí prozkoumat a užít si kulturní zážitky a tradiční maltské praktiky.

Nejlepší místa k návštěvě na Maltě

Máte rádi slunce, moře a historii? To všechno můžete najít na Maltě - krásném středomořském ostrově s tak mnoha zajímavými místy k návštěvě. Zde jsou nejlepší místa, která byste rozhodně neměli minout během svého pobytu:

1. Starověké chrámy Megalithic - tyto úžasné chrámy staré přes 5 000 let jsou dokonalým místem pro milovníky historie.

2. Modrá jeskyně - tato jeskyně nabízí ohromující pohled na modré vody Středozemního moře.

3. Mdina, "Město tišiny" - skryté uprostřed maltských polí je Mdina krásné středověké město s katedrálou Sv. Pavla a úzkými uličkami plnými historie.

4. Gozo - tento menší ostrov je plný krásné scenérie a malebných vesnic.

5. Sliema promenáda - obdivujte nádherné výhledy z této oblíbené promenády naproti Valetta, hlavnímu městu Malty.

Pojďte objevit Maltu a vychutnat si jedinečné zážitky!

Stravování na Maltě

Stravování na Maltě: Objevte bohatou chuťovou paletu ostrova plného slunce a mořských lahůdek.

Praktické informace o cestování na Maltu

Pokud plánujete navštívit Maltu, je důležité mít některé praktické informace o cestování na tento ostrov. Malta se nachází v jižní Evropě a je obklopena Středozemním mořem. Zde najdete krásné pláže, úchvatné historické památky a bohatou kulturu.

Pro vstup na Maltu potřebujete pas platný minimálně 3 měsíce po plánovaném odletu, vízum není třeba pokud pobyt nepřesáhne 90 dnů. Pokud cestujete z jiné země Evropské unie, stačí Vám platný osobní průkaz.

Místní měna je euro a většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá platební karty jako Visa nebo Mastercard. Doprava na Maltě je poměrně jednoduchá - můžete použít autobusy nebo si pronajmout auto. Ostatně i prohlídka ostrova autem je dobrodružstvím sama o sobě.

Pokud chcete ochutnat místní speciality, doporučujeme Vám ochutnat tradiční jídla jako jsou fenkata (bramborové placky) nebo pastizzi (plněné listové těsto). Co se týče pitné vody, maltská voda není pitná, takže si raději nakupte balenou vodu.

Cestování na Maltu je určitě zážitek, který Vám zůstane v paměti dlouho. Doufáme, že Vám tyto informace pomohou plánovat Vaši cestu a přejeme Vám příjemný pobyt!

Závěr a doporučení pro cestování na Maltu.

Závěr a doporučení pro cestování na Maltu

Pokud se chystáte na dovolenou na Maltu, určitě nebudete zklamáni. Ostrov nabízí nádherné pláže, fascinující historii a bohatou kulturu. Abyste si svůj pobyt co nejvíce užili, měli byste mít na paměti následující doporučení:

1. Pamatujte na ochranu proti slunci - Malta má velmi silné slunce, takže si vezměte opalovací krém s vysokým faktorem a nosťe ochranné čepice.

2. Respektujte místní zvyklosti - Malta má svou vlastní kulturu a tradice, takže je důležité být ohleduplný a respektovat místní obyvatele.

3. Vyzkoušejte maltskou kuchyni - Maltská kuchyně je jedinečná a nabízí mnoho zajímavých jídel, jako jsou zajíc s hrozny nebo pečená havranice.

4. Navštivte historické památky - Malta má bohatou historii, takže určitě navštivte UNESCO chráněné Vallettu nebo Hypogeum.

5. Plánování dopředu - Pokud se rozhodnete cestovat do Malty v letních měsících, může být obtížné najít ubytování a dopravu. Proto se doporučuje plánovat dopředu.

Následováním těchto tipů bude váš pobyt na Maltě nezapomenutelným zážitkem.

Publikováno: 13. 04. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Olda Záruba

Tagy: malta | ostrov