Keukenhof: Tajemná zahrada plná květinového kouzla

Keukenhof

Úvod

Keukenhof - královská zahrada květin

Co je Keukenhof

Co je Keukenhof (zahrada)

Keukenhof je jednou z nejkrásnějších a největších zahrad na světě. Nachází se v Holandsku a je známá svou nádhernou kvetoucí scenérií. Každý rok přitahuje tisíce návštěvníků, kteří se chodí inspirovat jeho rozmanitým sortimentem květin.

Tato úchvatná zahrada je domovem pro více než sedm milionů květinových cibulek, což z ní dělá jedno z největších centrálních míst na světě pro pěstování a výzkum rostlin. Keukenhof nabízí jedinečnou příležitost vidět různé druhy tulipánů, narcisů, hyacintů a mnoho dalších kvetoucích rostlin ve velkolepém prostředí.

Zahrada Keukenhof také slouží jako inspirace pro designery a botaniky z celého světa. Každý rok je tématem jiné umělecké kompozice, která dodává celému místu nový vzhled a atmosféru.

Keukenhof nenabídne pouze ohromující pohled na kvetoucí rostliny, ale také hostí různé výstavy, semináře a speciální akce pro návštěvníky. Je to ideální místo pro procházku s rodinou či přáteli, kde si můžete užít klidný a krásný den ve středu přírody.

Pokud milujete květiny a zahradničení, Keukenhof je jednoznačně místo, které byste neměli vynechat při své návštěvě Holandska.

Historie Keukenhofu

Historie Keukenhofu - Zakládání a rozkvět nejkrásnější zahrady na světě

Od svého založení v roce 1949 se Keukenhof stal symbolem krásy květin a jedním z nejpopulárnějších turistických cílů v Holandsku. Jeho bohatá historie je spojená se snahou o zachování a oslavu jedinečné květinové tradice této země.

Příběh Keukenhofu začíná ve středověku, kdy byla tato oblast přilehlá ke královskému hradu Teylingen využívána jako zahrada pro pěstitelství bylin a zeleniny pro královský dvůr. Název "Keukenhof" dokonce pochází ze staré holandštiny a znamená "kuchyně".

V průběhu staletí se tato lokalita vyvinula v nespoutanou přírodní divočinu, kterou objevili milovníci kvetoucích rostlin. V roce 1949 bylo na vrchu jara otevřeno veřejnosti poprvé - s cílem prezentovat unikátnost holandských tulipánů a dalších kvetoucích druhů.

Dnes je Keukenhof znám jako největší kvetoucí park na světě. Každoročně zde miliony květin rozproudí vlnu barev a vytvářejí úchvatné květinové mozaiky. Tento festival květin se stal nejen důležitou událostí pro pěstitelský průmysl, ale také magnetem pro turisty ze všech koutů světa.

Procházka Keukenhofem je jako cesta časem do historie holandských zahrad, která láká návštěvníky ke kochání se krásou kvetoucí přírody. Ať už jste zamilovaný do tulipánů, narcisů, hyacintů nebo jiných druhů, Keukenhof je prostorem, který si každý milovník květin musí určitě navštívit.

Historie Keukenhofu je připomínáním tradičního holandského umění a společenského ducha, který propojuje lidstvo prostřednictvím krásy přírody. Je to místo plné historického bohatství, které nadchne srdce i mysl každého návštěvníka.

Umístění a rozloha zahrady

Umístění a rozloha zahrady "keukenhof"

Keukenhof, jedna z nejkrásnějších zahrad na světě, se nachází v Holandsku. Své místo si vybrala nedaleko města Lisse, které leží asi 40 kilometrů jižně od Amsterdamu.

Celková rozloha této zahrady je ohromujících 79 hektarů. To znamená, že návštěvníci mají k dispozici obrovské prostranství plné kvetoucích květin a úchvatných krajin. Keukenhof se tak stává jedinečným místem pro milovníky přírody a krásy rostlin.

Vybavena moderním designem, ale stále s respektem k tradicím, nabízí tahto zahrada nespočet různých druhů květin. Každoročně sem je vysazeno více než sedm milionů cibulek tulipánů, narcisů a jiných jarních rostlin. V době plného rozkvětu se tedy návštěvnícím otevře ohromující spektakl barev a vůní.

Dokonce i samotné umístění zahrady je inspirativní. Keukenhof leží uprostřed holandského regionu známého jako Bulb Region, tedy místa, které je proslulé pěstováním květin a cibulek. V okolí najdete nespočet polí plných těch nejkrásnějších tulipánů, hyacintů a jiných rostlin.

Není divu, že Keukenhof přitahuje tisíce turistů každý rok. Tato zahrada nabízí jedinečnou příležitost pro procházky mezi kytkami, pikniky pod stromy a nezapomenutelné zážitky v podobě živých květinových kompozic. Keukenhof je skutečným rájem na zemi pro všechny milovníky přírody a zahradničení.

Takže pokud hledáte místo plné krásy květin a relaxace, neváhejte navštívit Keukenhof. Budete ohromeni jeho umístěním uprostřed nádherné krajiny Holandska a obrovskou rozlohou plnou neuvěřitelných kvetoucích rostlin.

Květinové výstavy a expozice

Květinové výstavy a expozice

Vítejte na Keukenhof - zahradě plné květin

Keukenhof, známý také jako Zahrada Evropy, je jednou z nejkrásnějších květinových výstavišť na světě. Tato úchvatná přehlídka barev, vůní a krásy každoročně přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa.

Na Keukenhof se můžete těšit na velkolepé kvetoucí expozice, které nabízejí jedinečnou možnost vidět neuvěřitelnou rozmanitost květin. Při procházce zahradami si můžete užít pestrobarevný zámecký park plný tulipánů, narcisů a hyacintů. Různé tematické sekce zaujmou vaše smysly například při prohlídce orchidejových skleníků či kaskádových fontán.

Každoroční téma zmocňuje celou zahradu a zkoumá různé aspekty rostlinného království. Tímto se vytvářejí unikátní designy postavené kolem hlavního motivu tématu daného roku.

Nechte se okouzlit touto jedinečnou zahradou a objevte umění a krásu květinových výstav a expozic na Keukenhof. Buďte součástí této neuvěřitelné přehlídky kvetoucího umění a zároveň si odnesete zážitek na celý život.

Nejlepší čas na návštěvu

Nejlepší čas na návštěvu

Zahrady Keukenhof – poklad květinového rajónu

Pokud hledáte dokonalý okamžik k navštívení zahrady Keukenhof v Nizozemsku, máme pro vás tipy. Tato úchvatná zahrada, známá také jako „zahrada Evropy“, je považována za jeden z vrcholů jara a představuje nezapomenutelnou atrakci pro milovníky květin.

Nejkrásnější doba na návštěvu zahrady Keukenhof je bez diskuze v období jara, konkrétně od poloviny března do poloviny května. Během těchto měsíců se rozkvétající kvetoucí kytky proměňují v ohromující mozaiku barev a vytvářejí fascinující panoramata. Převládajícím druhem jsou samozřejmě tulipány – desetitisíce týdenně se objevují ve více než 800 různých odrůdách.

Není to jenom kvůli tulipánům, že tento okamžik je ideálním časem k návštěvě. Zde najdete také narcisy, hyacinty, růže, lilie a mnoho dalších kvetoucích rostlin. Celkem se tu nachází kolem 7 milionů cibulek, které oživují krajinu s neuvěřitelnou krásou a vytvářejí dech beroucí pohledy.

Dalším důvodem proč navštívit Keukenhof během jara je přátelská atmosféra, která zde vládne. Všude okolo vás jsou nakažlivé úsměvy a radost z čehosi tak jedinečného. Zahrada Keukenhof si každoročně vydobyla pověst jako místo, kde lze objevovat úžasná umělecká díla ze živých květin a pravidelné kulturní akce dodávají tomuto prostoru ještě další magii.

Nezáleží na tom, jestli jste milovník kvetinového fotografování, poklidné procházky nebo jenom chcete zažít to, co přináší plný rozkvět přírody – navštívte zahradu Keukenhof ve správný okamžik a uvidíte jedno z nejúchvatnějších míst na světě.

Aktivity a atrakce v Keukenhofu

Aktivity a atrakce v Keukenhofu

Keukenhof, známý také jako Zahrada Evropy, je jednou z nejkrásnějších a největších květinových zahrad na světě. Každoročně navštíví tuto malebnou lokalitu miliony turistů, aby obdivovali nádhernou paletu barev a vůní.

Mezi hlavní aktivity a atrakce, které můžete v Keukenhofu zažít, patří procházky po rozlehlých zahradách plných tulipánů, narcisů, hyacintů a dalších květinových druhů. Ponořte se do nádhery přírody a objevujte různé tematické zóny s jarními motivy.

Navíc můžete navštívit pavilony plné pestrobarevných orchidejí či různých druhů kvetoucích rododendronů. Pokud máte rádi ptačí zpěv, určitě si nenechte ujít Nádherný dvorek (Beautiful Courtyard), kde se nachází velké voliéry s exotickými ptáky.

Pro ty aktivnější jsou k dispozici cyklistické trasy a chodníky vedoucí kolem okolní krajiny plné polí kvetoucích tulipánů. Mnoho návštěvníků si také vychutnává plavbu lodí po okolních kanálech, které nabízejí úchvatné pohledy na květinovou krajinu.

Keukenhof je také dětsky přívětivý, s mnoha zábavnými atrakcemi pro rodiny. Děti se mohou projít labyrintem nebo se vyřádit na hřišti s trampolínami a skluzavkami. Navíc ve vybraných termínech jsou pořádány různé workshopy a programy pro děti, kde se mohou naučit o květinách a zahradničení.

Keukenhof je skutečným rájem pro milovníky květin a přírody. Ponořte se do této neuvěřitelné atmosféry, kde vítr voní tulipány a barevné kompozice vytvářejí jedinečný obraz jarního kvetoucího ráje.

Možnosti stravování a nákupu suvenýrů

Možnosti stravování a nákupu suvenýrů v Keukenhof – krásné zahradě

Keukenhof, známá také jako „Zahrada Evropy“, je neuvěřitelným místem pro milovníky přírody a květin. Kromě ohromujících kvetoucích louk a lákavých chodníčků nabízí také širokou škálu možností stravování a nákupu suvenýrů.

Když se rozhodnete projít nebo odpočinout ve velkolepém areálu Keukenhof, jistě si budete přát ochutnat některé lahůdky. Na výběr máte ze skvělých restaurací, kde si můžete vychutnat tradiční holandskou kuchyni nebo mezinárodní speciality. Mnoho restaurací nabízí venkovní posezení s výhledem na rozpuklé zahrady, což přidává další kouzlo k vašemu jídlu.

Pokud hledáte originální suvenýry jako památku na svou návštěvu, určitě se podíváte do obchodů s upomínkovými předměty v Keukenhof. Zde najdete širokou škálu dárků – od barevných tulipánových cibulek po ručně malované keramické vázy a další předměty inspirované květinami. Můžete si vybrat něco pro sebe nebo potěšit své blízké originálním suvenýrem z této krásné zahrady.

Keukenhof je nejen ohromující kvetoucí ráj, ale také místo, kde si můžete vychutnat skvělé jídlo a zakoupit unikátní suvenýry. Nezapomeňte si odnést kousek tohoto magického místa s sebou domů a třeba i experimentovat s pěstováním tulipánů ve vaší vlastní zahradě!

Doprava a parkování

Doprava a parkování v Keukenhof - královské zahradě květin

Keukenhof, nádherná zahrada plná barevných květin, láká každý rok tisíce návštěvníků. Pokud se chystáte navštívit toto jedinečné místo, je důležité mít informace o dopravě a parkování.

Pokud přijedete autem, mějte na paměti, že parkoviště v okolí Keukenhof jsou omezená. Doporučujeme proto využít veřejnou dopravu. Autobusové spojení je zajištěno z různých částí Nizozemska, včetně Amsterodamu a Haagu. Autobusy jezdí pravidelně a odvezou vás přímo k hlavním vstupním branám.

Další možností je cesta vlakem do nedaleké stanice Lisse nebo Hillegom. Zde se budete moci připojit k autobusovému spojení do Keukenhof. Oba tyto místní vlakové spoje jsou velmi pohodlné a snadno dostupné.

Pro ty, kteří preferují jízdu na kole, existuje také možnost půjčit si kolo a projet se po okolní krajině plné kvetoucích polí tulipánů. Keukenhof je dobře přístupný a je zde dostatek cyklistických tras.

V případě, že se rozhodnete využít veřejnou dopravu, můžete zakoupit kombinovaný jízdenkový lístek, který zahrnuje vstupné do Keukenhof. Tím ušetříte čas i peníze.

Doprava a parkování v Keukenhof jsou dobře organizované, aby vaše návštěva byla co nejpohodlnější. Nezapomeňte plánovat svou cestu dopředu a vychutnejte si jedinečnou atmosféru této královské zahrady květin.

Užitečné informace pro návštěvníky

Užitečné informace pro návštěvníky

Keukenhof - královská zahrada květin

Vítejte v Keukenhof, jedné z nejkrásnějších a nejproslulejších zahrad na světě. Tato rozlehlá zahrada se nachází nedaleko města Lisse v Nizozemsku a každý rok láká tisíce návštěvníků nejen svou pestrým kvetoucím okrasným květinovým porostem, ale také pestrobarevnými poli tulipánů.

Pokud plánujete navštívit tento raj pro milovníky květin, máme pro vás několik užitečných informací.

Otevírací doba: Keukenhof je otevřen od poloviny března do začátku května. Je vhodné si před návštěvou ověřit aktuální otevírací dobu a denní program na oficiálním webu.

Doprava: Keukenhof je dobře dostupný jak z Amsterdamu, tak i z letiště Schiphol. Nejbližší parkoviště jsou k dispozici ve vzdálenosti cca 10 minut chůze od vstupní brány. Doporučujeme také použít veřejnou dopravu, například autobusové nebo vlakové spojení.

Navigace: Keukenhof je rozdělen do různých sekcí a zahrad, které jsou propojeny pěšími cestami. Před vstupem si můžete zakoupit plánek zahrady, který vám pomůže lépe se zorientovat v tomto rozsáhlém komplexu. Nezapomeňte také navštívit hlavní atrakce jako například letní palác nebo větrný mlýn.

Stravování: V areálu Keukenhof najdete několik restaurací, kaváren a stánků s občerstvením, kde si můžete pochutnat na tradičních holandských specialitách, jako jsou palačinky či sýrové kroketky. Pokud si chcete odpočinout a vychutnat si krásné okolí, doporučujeme si přinést piknikový koš.

Další tipy: Doporučujeme se obléknout pohodlně a vhodně podle aktuálního počasí. Nezapomeňte také na ochranu proti slunci, sluneční brýle a opalovací krém. Mnoho návštěvníků si také s sebou bere fotoaparáty, abyste mohli zachytit jedinečné momenty plné květinových barev.

Keukenhof je skutečně zahradním rájem, který jistě stojí za návštěvu. Užijte si procházku mezi tulipány, narcisy a dalšími květinami a nechte se unést krásou přírody v této magické zahradě.

Závěr - Krásy zahrady Keukenhof

Keukenhof je jedním z nejúžasnějších míst, které si milovníci přírody a květin rozhodně nesmí nechat ujít. Tato nádherná zahrada se nachází v Nizozemsku a láká tisíce návštěvníků každý rok.

Svého jména si Keukenhof vysloužil díky krásným květinovým kompozicím, které zde každoročně vytvářeny. Různé druhy tulipánů, narcisů či hyacintů tvoří úchvatné mozaiky barev a vůní, které prostupují celou zahradou.

Procházka po Keukenhof je prožitkem pro všechny smysly. Chcete-li se ponořit do světa květinových rajských ostrůvků, máte tu jedinečnou možnost. Nechte se unést romantikou ranní mlhy nad letohrádkem, obdivujte krásu barevných tulipánových polí či se inspirovaný pozorujte mistrovská díla květinových soch.

Keukenhof nenabídne pouze hluboký estetický zážitek, ale také příležitost k relaxaci a odpočinku. Kromě procházek se můžete zapojit do různých aktivit, jako je jízda na kole nebo plavba lodí po nedalekých kanálech.

Závěrem lze tedy konstatovat, že návštěva zahrady Keukenhof je nejen otevřením brány do světa květinového ráje, ale také jedinečnou cestou k uvolnění a harmonii s přírodou. Keukenhof vás ohromí svou krásou a zanechá ve vás hluboký dojem, který si budete pamatovat dlouho poté, co opustíte její úžasné prostředí.

Zdroje

Zdroje

Keukenhof, významná zahrada, čerpá svou krásu a podmanivost z různých zdrojů. Většina rostlin, které se v této nádherné zahradě nachází, pochází především ze samotného Nizozemí. Díky unikátnímu klimatu a půdě se sem daří pěstovat nejrůznější druhy květin a rostlin.

Mezi hlavními zdroji rostlin pro Keukenhof patří místní květinové farmy. Tyto farmy mají dlouhou tradici v pěstování tulipánů, hyacintů, narcisů a dalších překrásných květin. Každoročně dodávají tisíce cibulek, které jsou pečlivě zasazeny do vybraných částí zahrady.

Dalším důležitým zdrojem pro Keukenhof jsou slavné holandské školky. Ty se specializují na produkci semen a sazenic květin. Díky jejich odbornosti a inovacím mohou být nové odrůdy a barevné kombinace prezentovány právě v této neuvěřitelné expozici.

Keukenhof také spolupracuje s mnoha renomovanými botanickými zahradami a institucemi z celého světa. Díky této spolupráci je možné získat unikátní rostliny a exotické druhy, které jinak na holandském venkově nebyly bytostně k nalezení.

Své místo v Keukenhof mají také místní zahradní architekti, kteří přispívají k tvorbě jedinečných designů a kompozic. Jejich umělecký cit a znalost rozložení květin do úchvatných vzorů poskytuje návštěvníkům jedinečný zážitek.

Díky těmto různým zdrojům se Keukenhof stává magickou oázou květinové krásy a neopakovatelnosti.

Publikováno: 20. 07. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Olda Záruba

Tagy: keukenhof | zahrada