Jurkovičova rozhledna: Klenot českého cestování s neuvěřitelným výhledem

Jurkovičova Rozhledna

Jurkovičova rozhledna je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí v Beskydech. Nachází se na vrcholu Čantoryje a nabízí jedinečný výhled na okolní krajinu. Tento kamenný věžovitý objekt byl postaven podle návrhu slavného architekta Dušana Samo Jurkoviče v roce 1929 a dodnes přitahuje mnoho návštěvníků, kteří sem míří jak pro samotnou rozhlednu, tak i pro krásné horské vycházky. V tomto článku se zaměříme na historii a zajímavosti této unikátní stavby.

Historie Jurkovičovy rozhledny

Historie Jurkovičovy rozhledny sahá do období před první světovou válkou. V roce 1911 se s nápadem výstavby rozhledny na vrcholu Lysé hory obrátil na architekta Dušana Jurkoviče spolek Pro-Lysou horu. Po dvou letech příprav a shánění finančních prostředků byla v roce 1913 započata výstavba. Na stavbu rozhledny byly použity místní dřevařské technologie a dokonale sladěna s okolním horským prostředím. Po necelých dvou letech byla v srpnu roku 1914 dokončena a oficiálně otevřena pro veřejnost.

V meziválečném období se Jurkovičova rozhledna stala velmi oblíbeným cílem turistů, kteří sem z celého Československa přijížděli projít si krásné lokality Beskyd a užít si z nejvyššího bodu Lysé hory nezapomenutelný výhled na okolní krajinu. Během druhé světové války byla rozhledna často hojně navštěvovaným místem pro vojenské účely.

Po válce sloužila rozhledna opět turistickým účelům a byla postupně renovována a modernizována. V roce 2002 byla prohlášena kulturní památkou ČR a stala se nedílnou součástí Lysé hory, jejíž krajina byla v roce 1956 vyhlášena národním parkem. Dnes se rozhledna stala pro turisty symbolem Beskyd a patří mezi nejnavštěvovanější místa regionu.

Architektura rozhledny

Jurkovičova rozhledna je nejen jednou z nejznámějších rozhleden v Česku, ale také představuje unikátní architektonický klenot. Tuto rozhlednu navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič v roce 1903 a postavil ji na vrcholu Pradědu v Jeseníkách. Její charakteristický tvar připomíná tradiční roubené stavby, které jsou typické pro horské oblasti. Všechny detaily rozhledny byly pečlivě promyšleny tak, aby harmonicky zapadaly do okolní přírody a zároveň splňovaly svůj účel - poskytovat návštěvníkům krásný výhled na okolní krajinu. Dnes je Jurkovičova rozhledna symbolem Jeseníků a oblíbeným turistickým cílem mnoha lidí z celého světa.

Umístění a přístup k rozhledně

Jurkovičova rozhledna se nachází v malebné krajině Beskyd, konkrétně na kopci Kelčském Javorníku. Toto umístění již samo o sobě slibuje nádherný výhled do okolí. Přístup k rozhledně je možný pěšky z nejbližší vesnice, ale také autem po úzkých serpentýnách. Při cestě k rozhledně lze obdivovat krásné výhledy a nebýt zklamán ani samotnou stavbou, která patří mezi nejvýznamnější díla architekta Dušana Jurkoviče. Návštěva této rozhledny určitě stojí za to, ať už jste nadšenec turistiky či pouze hledáte nezapomenutelný zážitek s panoramatem hor.

Výhledy z Jurkovičovy rozhledny

Jurkovičova rozhledna se nachází na vrcholu kopečku ve střední části Beskyd. Z této výšky nadmořské výšky více než 800 metrů nabízí návštěvníkům krásné výhledy na okolní krajinu. Východním směrem lze vidět Pohoří Hostýnsko-vsetínské, na západě pak Králický Sněžník a Jeseníky. Když je dobrá viditelnost, můžeme spatřit i průmyslové oblasti Ostravska a Třinecka. Celkový dojem ze výhledu z rozhledny je nesmírně působivý a každému, kdo se sem vypraví, určitě přijde vhod chvilička odpočinku pro čerpání energie z krásné přírody kolem.

Turistické atrakce v okolí rozhledny

V okolí Jurkovičovy rozhledny se nachází množství turistických atrakcí, které stojí za návštěvu. Mezi nejznámější patří například naučná stezka Vodní nádrž Šance, která vede kolem malebné přehrady a nabízí krásné výhledy na okolní lesy. Další oblíbenou zastávkou je poutní místo Hostýnská vrchovina s kostelem Navštívení Panny Marie a klášterem svatého Jana Nepomuckého. Pro milovníky historie je ideálním cílem hrad Helfštýn se svou impozantní architekturou a bohatou historií. Kromě těchto míst lze v okolí najít také množství cyklotras a turistických tras, které nabídají neopakovatelný zážitek z krajiny Chřibů a okolních obcí.

Aktivity a zážitky spojené s návštěvou rozhledny

Pokud se vydáte na návštěvu Jurkovičovy rozhledny, můžete si slibovat mnoho zajímavých aktivit a zážitků. Už samotný výstup na rozhlednu je dobrodružstvím - po cca 300 schodech se dostanete k vrcholu, kde vás čeká úchvatný výhled na okolní krajinu. Rádi byste si nádherný pohled z rozhledny ještě více užili? Pro ty nejodvážnější z vás je konečnou třešničkou na dortu možnost využít lanovku, kterou se můžete sjet opět dolů. Pokud jste spíše milovníky historie, jistě oceníte i fakt, že Jurkovičova rozhledna byla postavena již v roce 1908 a dodnes představuje unikát svého druhu. Nezapomeňte si vzít foťák, abyste si mohli tento nezapomenutelný zážitek zachytit a vzpomínat na něj i dlouho po návratu domů.

Praktické informace pro návštěvníky

Pokud se chystáte navštívit Jurkovičovu rozhlednu, je potřeba mít na paměti několik praktických informací. Rozhledna se nachází v Jeseníkách, konkrétně na vrcholu Pradědu, a proto je třeba si připravit dostatečné oblečení a obuvi pro horské podmínky. Při cestě k rozhledně je doporučeno použít turistickou mapu a dát si pozor na strmý terén.

Vstup na rozhlednu je zpoplatněný a lze zakoupit lístky předem nebo na místě u pokladny. Pokud se plánujete vydat nahoru pěšky, počítejte s průměrným časem výstupu kolem jedné hodiny. Na vrcholu vás čeká krásný panoramatický výhled do okolní krajiny.

Doporučujeme také vzít si dostatek tekutin a svačinu s sebou, neboť se na vrcholu nachází pouze malá restaurace s omezeným sortimentem. V neposlední řadě, dodržujte prosím pravidla ochrany přírody a nezanechejte žádné odpadky na vrcholu ani během cesty k rozhledně.

Doufáme, že tyto informace pomohou usnadnit vaši návštěvu a že si užijete krásy přírody z výšky na Jurkovičově rozhledně.

Celkově lze říci, že Jurkovičova rozhledna je jednou z nejvýznamnějších rozhleden v České republice. Její architektonické provedení a umístění na vrcholu Radhošťské hornatiny ji činí atraktivním místem pro turisty i milovníky přírody. Výhled z rozhledny na okolní kopce a údolí je nádherný a stojí za to si ho přijít osobně prohlédnout. Pro ty, kteří touží po větším adrenalinu, je možné překonat výškový rekord skokem z bungee trampolíny. Navštíviti tuto rozhlednu je tedy zcela jistě nezapomenutelným zážitkem, který stojí za to zařadit do svého seznamu cestovatelských výprav.

Zdroje

Zdroje pro informace o Jurkovičově rozhledně jsou mnohé a rozmanité. Pro začátek je možné využít oficiální webové stránky rozhledny, kde najdete nejen bližší informace o historii a současném stavu rozhledny, ale také aktuální ceny vstupného a otevírací dobu. Dalším zdrojem jsou tištěné průvodce, které lze zakoupit na místě a přináší zajímavosti o okolních památkách a přírodě. Pokud máte zájem se dozvědět více o architektuře samotné rozhledny, může posloužit literatura věnovaná tvorbě Dušana Jurkoviče. Navštívíte-li okolní muzea nebo turistická centra, můžete se setkat i s dalšími zajímavými informacemi či audiovizuálními materiály týkajícími se této pozoruhodné stavby.

Publikováno: 18. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Dědková

Tagy: jurkovičova rozhledna | rozhledna