Hostivařská přehrada: Zelená oáza uprostřed Prahy, kterou musíte navštívit!

Hostivařská Přehrada

Úvod do Hostivařské přehrady

Hostivařská přehrada je uměle vytvořená nádrž nacházející se na řece Botiči, která slouží jako zdroj pitné vody pro mnoho obyvatel Prahy. Přehrada také nabízí široké spektrum aktivit pro volný čas, jako je koupání, rybaření, jachting a windsurfing. V této úvodní části se podíváme na historii vzniku přehrady a na to, co lze očekávat při návštěvě tohoto krásného místa nedaleko centra Prahy.

Historie a vznik přehrady

Historie a vznik Hostivařské přehrady

Hostivařská přehrada se nachází na území Prahy a slouží především jako zdroj pitné vody pro město. Vznikla ale již v 70. letech 20. století jako první ze série pražských úpraven vod pro potřeby obyvatelstva.

Původně se jednalo o menší rybník, který byl využíván k chovu ryb a k rekreaci. Již tehdy se ale uvažovalo o jeho rozšíření a využití jako zdroje pitné vody. Rozhodnutí padlo na začátku 70. let a stavba začala roku 1972.

Výstavba byla velmi náročná a komplikovaná, neboť terén kolem rybníka je velmi členitý a musela být provedena řada inženýrských prací, např. vybudování nového hráze či propojení s dalšími vodními toky.

Přehrada byla dokončena roku 1977 a ihned se stala klíčovým zdrojem pitné vody pro Prahu. Dnes je Hostivařská přehrada důležitou součástí pražského systému na úpravu a distribuci pitné vody a zároveň oblíbeným místem pro sportovní a rekreační aktivity obyvatel města.

Popis a charakteristika přehrady

Popis a charakteristika přehrady Hostivařská přehrada v Praze

Hostivařská přehrada je umělé vodní dílo, které se nachází na okraji Prahy, v městské části Praha 10. Její hlavním účelem je sloužit jako zdroj pitné vody pro obyvatele hlavního města.

Přehrada byla vybudována v letech 1960 až 1964 na řece Botič. Má délku 2,2 kilometru a šířku asi 500 metrů. Celková objemnost nádrže dosahuje více než 30 milionů kubických metrů vody. Na přehradě se nachází také malý ostrůvek plný stromů a keřů.

Kolem přehrady je atraktivní turistický areál s mnoha možnostmi aktivního odpočinku. V létě si mohou návštěvníci užít koupání v čisté a osvěžující vodě, rybaření, mini golf a další sportovní aktivity jako jsou inline bruslení nebo cyklistika po okolních cyklostezkách.

Přehrada Hostivař je ideálním místem pro rodinné výlety i romantické procházky podél nábřeží. Okolní lesy nabízejí hojnost stínících míst, kde si odpocinout v teple letního dne.

Rekreační možnosti na přehradě a v okolí

Rekreační možnosti na Hostivařské přehradě a v jejím okolí jsou skutečně rozmanité. Přehrada nabízí ideální podmínky pro koupání, slunění či rybaření, ale také pro vodní sporty jako windsurfing nebo paddleboarding. Pro milovníky aktivního odpočinku jsou zde k dispozici cyklostezky a běžecké trasy, které se vine kolem celé přehrady. V okolí najdete i řadu dalších atraktivních míst, jako je například naučná stezka Hostivař-Záběhlice nebo Botanická zahrada v Troji. Pokud hledáte klidné prostředí k odpočinku a relaxaci, rozhodně stojí za návštěvu Hostivařská přehrada a její okolí.

Sportovní aktivity na přehradě a v okolí

Pokud se chystáte navštívit Hostivařskou přehradu nebo její okolí, nabízí se vám řada skvělých sportovních aktivit. Na samotné přehradě můžete využít kajaků a paddleboardů, aby si užili klidného odpoledne na vodě. Pro ty, kteří hledají adrenalinové zážitky, je tu možnost jet-skii nebo windsurfingu.

V okolí přehrady najdete nespočet tras na běhání a cyklistiku. Především kolem Vltavy se nachází krásná cyklostezka s úchvatnými výhledy na přehradu a okolní lesy. Pokud máte rádi golf, je tu nedaleko golfové hřiště Hostivař.

Přehrada i její okolí jsou ideálním místem pro sportovní nadšence a milovníky dovolené plné dobrodružství.

Kulturní akce a festivaly na přehradě a v okolí

Na Hostivařské přehradě a v jejím okolí se koná mnoho zajímavých kulturních akcí a festivalů. Letní měsíce jsou nabité programem, který láká návštěvníky z celé Prahy i ze vzdálenějších oblastí. Mezi nejoblíbenější patří například letní kina pod širým nebem, hudební festivaly, tradiční regionální slavnosti a spousta dalších akcí. Tyto festivaly a akce nabízejí nejen zábavu, ale také možnost prozkoumat krásné okolí Hostivařské přehrady a objevit nová místa v Praze 10.

Doprava a parkování u přehrady

Doprava a parkování u přehrady Hostivařská přehrada v Praze je oblíbeným místem pro relaxaci a rekreaci. Pokud plánujete navštívit tuto krásnou lokalitu, je důležité mít informace o dopravě a parkování. V okolí přehrady se nachází několik parkovišť s dostatečnou kapacitou, které jsou zdarma. Navíc, Hostivařská přehrada je dobře dostupná MHD - autobusem číslo 101 z metra Opatov nebo 197 z metra Skalka. Pokud tedy hledáte klidné místo na odpočinek v blízkosti Prahy, nemusíte hledat dál než Hostivařská přehrada s pohodlnou dopravou a dostatečným množstvím parkovacích míst.

Ubytování v okolí přehrady

Ubytování v okolí přehrady je lehké najít a ideální pro ty, kteří chtějí strávit dovolenou u vody. Pokud hledáte ubytování v blízkosti hostivařské přehrady v Praze, máte na výběr z mnoha možností. Zajímavou alternativou jsou například kempy, které nabízí nejen ubytování ve stanech či karavanech, ale také různé aktivity pro celou rodinu. Pokud si chcete dopřát více pohodlí a luxusu, můžete zvolit hotel nebo apartmán s krásným výhledem na přehradu. Bez ohledu na to, jakou variantu ubytování si vyberete, můžete se těšit na nádhernou přírodu a spoustu možností k relaxaci i aktivnímu odpočinku.

Stravování v okolí přehrady

Pokud hledáte výborné stravování v okolí hostivařské přehrady, máte štěstí! Toto krásné místo v srdci Prahy nabízí skvělé možnosti pro každého, kdo má rád kvalitní jídlo a pití. Najdete zde restaurace, kavárny a bistra s různými specialitami - od tradiční české kuchyně až po exotické pokrmy ze celého světa. A to všechno podle vašeho gusta a rozpočtu. Tak neváhejte navštívit okolí hostivařské přehrady a objevit mnoho skvělých gastronomických zážitků!

Závěr a doporučení pro návštěvu Hostivařské přehrady.

Závěr a doporučení pro návštěvu Hostivařské přehrady:

Pokud plánujete navštívit Prahu, nezapomeňte zahrnout do svého itineráře jedno z nejkrásnějších míst v okolí – Hostivařskou přehradu. Tato malebná a klidná lokalita nabízí návštěvníkům spoustu zábavy i relaxace.

Pro milovníky vodních sportů jsou k dispozici skvělé podmínky pro windsurfing, veslování či kajak. Pro ty, co si chtějí jen tak odpočinout na slunci, je tu velký trávník s možností pikniku a grilování.

Historici si určitě oblíbí nejen samotnou přehradu, ale i okolní lesy s mnoha turistickými trasami a cyklostezkami. Pro děti pak nabízí Hostivařská přehrada velké hřiště s pohybovými prvky a lanovými atrakcemi.

V každém případě stojí za to navštívít toto krásné místo plné zábavy i přirozeného klidu.

Publikováno: 22. 07. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Stanovská

Tagy: hostivařská přehrada | přehrada v praze