Haus des Meeres: Tajemná podmořská odysea ve Vídni

Haus Des Meeres

Haus des Meeres je populární akvárium nacházející se v rakouské Vídni. Toto úžasné místo přitahuje tisíce návštěvníků ročně, kteří sem přijíždějí obdivovat rozmanitost podmořského života a naučit se o něm více. Akvárium nabízí jedinečnou příležitost sledovat různé druhy ryb, korálů a dalších vodních tvorů z blízka. Navíc, Haus des Meeres nenabízí pouze pohled na podmořský svět, ale také na mnoho dalších zajímavostí jako jsou plazi nebo netopýři. Pokud hledáte vhodné místo pro rodinný výlet nebo jen chcete strávit hezký den s přáteli, Haus des Meeres je skvělou volbou!

Historie a pozadí

Haus des Meeres je jedním z nejvýznamnějších akvárií ve Vídni a celé Rakouské republice. Historie a pozadí tohoto úžasného místa sahají až do 2. světové války, kdy byl v roce 1942 postaven jako protiletadlová věž Luftwaffe s názvem 'Flakturm VI G-Tower'. Po válce sloužil tato monumentální budova různým účelům, například jako sklad pro potraviny nebo archiv pro zábavní průmysl. V roce 1957 se stal součástí Rakouské armády a sloužil jako sklad munice.

V roce 2000 pak byla tato budova přeměněna na akvárium Haus des Meeres, které nabízí více než 10 000 živočichů ze všech koutů světa. Akvárium se stalo populárním cílem turistů i místních obyvatel, kteří sem chodí užít si fascinující pohled na živočišný svět pod mořskou hladinou.

Dnes je Haus des Meeres nejen vyhlášenou turistickou atrakcí, ale také důležitým centrem vzdělávání o ochraně mořských ekosystémů a jejich biodiverzitě. Akvárium se také snaží přispět k ochraně ohrožených druhů živočichů a podporovat výzkum v této oblasti.

Umístění a architektura

Haus des Meeres, což v překladu znamená Dům moří, je akvárium nacházející se v rakouské Vídni. Toto akvárium je nejen místem, kde mohou návštěvníci vidět mnoho druhů mořských živočichů, ale také zajímavou architektonickou stavbou. Haus des Meeres se totiž nachází v budově původně postavené jako protiletadlový věž během druhé světové války. Z této původní funkce si budova zachovala svůj charakteristický cylindrický tvar a interiér stále obsahuje některé prvky používané pro protiletadlovou obranu. Celkový dojem z této unikátní kombinace funkcionality a designu dodává Haus des Meeres netradiční atmosféru, kterou by si návštěvníci neměli nechat ujít.

Exponáty a atrakce

Haus des Meeres je známým akváriem nacházejícím se ve Vídni. Toto akvárium, které se nachází v bývalé protiletadlové věži, nabízí mnoho různých exponátů a atrakcí pro návštěvníky. Jedním z nejpopulárnějších exponátů jsou obrovské nádrže s žraloky, které umožňují úžasný pohled na tuto impozantní dravou rybu. Dalším zajímavým exponátem jsou rozmanité druhy korálů a mořských rostlinových organismů, kteří dávají dohromady celkový dojem podmořského světa. Kromě exponátů nabízí Haus des Meeres také mnoho interaktivních atrakcí pro dospělé i děti všech věkových kategorií. Zde si návštěvníci mohou nechat virtuálně zmizet své tělo ve velkolepé projekci podmořského světa nebo si navléct potapěčskou výstroj a spustit se na potápěčskou simulaci s početnými živly žijícimi pod hladinou. Haus des Meeres je skutečným unikátním zážitkem pro každého milovníka mořského světa.

Akvárium a jeho živočichové

Akvárium je fascinující svět, plný různorodých živočichů, které nás dokážou ohromit svou krásou i zvláštností. Haus des Meeres v centru Vídně je jedním z největších a nejnavštěvovanějších akvárií v Evropě s více než 10 tisíci mořskými i sladkovodními druhy. Návštěvníci se mohou podívat na tropické ryby v korálových útesech, sledovat pohyb velkých žraloků nebo pozorovat chování hadů a krokodýlů. Akvárium je také domovem mnoha ohrožených druhů, jako jsou např. manty, různé druhy želv a korálů. Pro milovníky mořských tvorů je haus des Meeres skutečným rájem a pro ostatní návštěvníky zajímavou připomínkou krás přírody v našem světě.

Programy a aktivity pro návštěvníky

Haus des Meeres není pouze obyčejné akvárium, ale také výjimečné místo plné zajímavých programů a aktivit pro návštěvníky. Vstup do akvária zahrnuje nejen prohlídku mnoha uměle vytvořených biotopů, ale také zajímavou interaktivní expozici o mořském světě. Pro ty nejodvážnější je k dispozici i možnost potápění se s žraloky a rejnoky. Kromě toho nabízí Haus des Meeres pravidelné přednášky o ochraně mořského prostředí a další tematické workshopy. Pokud hledáte jedinečné zážitky a chtěli byste více porozumět světu pod vodou, Haus des Meeres je tou správnou volbou pro vás!

Služby a vybavení

Akvárium Haus des Meeres ve Vídni nabízí svým návštěvníkům spoustu služeb a vybavení, které napomáhají při pohodlném prozkoumání fascinujícího podmořského světa. K dispozici jsou moderní vstupní haly s přehlednými informačními tabulemi, kde si můžete zakoupit vstupenky a související suvenýry jako dárky pro své blízké. Součástí areálu jsou také restaurace a kavárny, kde si návštěvníci mohou odpočinout a pochutnat si na různých chutných pokrmech.

Pro ty, kteří by chtěli zažít více dobrodružství, jsou k dispozici zkušení průvodci, kteří budou rádi připraveni vést vás skrze nejrůznější trasy a ukázat vám ta nejkrásnější místa akvária. Pro návštěvníky jsou také přístupné moderně vybavené toalety i úschovny pro osobní věci.

Akvárium Haus des Meeres je tak ideálním místem pro rodinné výlety anebo romantickou procházku mezi různorodými druhy ryb, korálů a dalších mořských tvorů.

Otevírací doba a vstupné

Haus des Meeres je jedno z největších akvárií v Rakousku a jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí ve Vídni. Otevírací doba tohoto akvária se liší v závislosti na ročním období. Během letní sezóny, od července do srpna, je Haus des Meeres otevřeno denně od 9:00 do 20:00 hodin. Během zimní sezóny, od listopadu do března, jsou otevírací hodiny poněkud kratší a konají se v pondělí až pátek od 10:00 do 18:00 hodin a o víkendech od 9:00 do 18:00 hodin.

Vstupné na Haus des Meeres se liší podle věku návštěvníka a toho, zda jde o dospělého nebo dítě. Dospělým stojí lístek na celodenní návštěvu přibližně 19 euro. Děti ve věku od 6 do 15 let platí okolo 9 euro za lístek a děti mladší šesti let mají vstup zdarma. Slevy jsou k dispozici pro skupiny s minimálním počtem osmi lidí, studenty a seniory nad šedesát let.

Celkový zážitek ze Haus des Meeres bude opravdu nezapomenutelný pro každého, kdo je zvědavý na život pod vodou. Ať už se jedná o rodinu s dětmi, studenty nebo prostě jen milovníky přírody, Haus des Meeres nabízí skvělé zábavné a poučné aktivity pro každého.

Tipy pro návštěvu

Pokud plánujete návštěvu Vídně a máte rádi život pod vodou, neměli byste minout akvárium Haus des Meeres. Toto unikátní místo se nachází ve velmi neobvyklé budově - bývalém antiaerodynamickém věži z druhé světové války. Procházením jednotlivými patry tohoto objektu můžete objevovat fascinující svět mořských tvorů a rostlin.

Jakmile vejedete dovnitř, narazíte na obrovské úpatní nádrže s různými druhy ryb, rejnoků a dalších mořských tvorů. Následně se dostanete do mnoha různých pavilonů, kde si můžete prohlédnout například piraně, chobotnice, medúzy či korály. Zvláštností akvária Haus des Meeres jsou také jeskynní systémy simulující podvodní jaskyně a útesy.

Pro ty nejodvážnější je připravena speciální atrakce – ponoření se mezi žraloky! Pokud si o ní dopředu domluvíte místo, budete moci využít nabídky kurzu potápění s instruktorem a strávit celou hodinu vypiplávatelných zážitků v objektu, kde se potulují tyto dravé mořské živočichové.

Celkově tedy akvárium Haus des Meeres plně stojí za návštěvu a určitě se nebudete nudit. Před návštěvou si však doporučujeme zkontrolovat otevírací dobu a cenu vstupného.

Závěrem lze říci, že akvárium Haus des Meeres je jedním z nejzajímavějších míst ve Vídni. Jeho návštěva nabízí nejen pohled na fascinující mořské a sladkovodní organismy, ale také příležitost se dozvědět více o ochraně životního prostředí a výzkumu podmořských světů. Bez ohledu na to, zda jste milovníkem živočichů či pouhým zvědavcem, navštívání tohoto akvária vám určitě stojí za to.

Publikováno: 02. 11. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Monika Švábová

Tagy: haus des meeres | akvárium haus des meeres ve vídni