Evropa v kostce: Seznam států, které musíte navštívit!

Státy Evropy

Albánie

Albánie – kouzelná země plná tajemství

Andorra

Andorra - malá země v Pyrenejích s bohatou historií a krásnou přírodou.

Belgie

Belgie - mnohojazyčná země s bohatou kulturou a historií. Známá pro své vynikající čokoládové bonbony, pivo a belgické vaflíčky. Hlavním městem Belgie je Brusel, kde se nachází sídlo Evropské unie a NATO. Dále jsou populárními turistickými cíli Bruggy, Gent a Antverpy. V Belgijském království je úředním jazykem francouzština, nizozemština a němčina.

Bělorusko

Bělorusko - stát východní Evropy s hlavním městem Minsk. Sousedí s Ruskem, Ukrajinou, Polskem, Litvou a Lotyšskem. Patří mezi tzv. země Východního bloku a v současnosti je prezidentskou republikou s Alexandrem Lukašenkem jako dlouholetým prezidentem. Bělorusko je známé svými lesy, jezery a bohatým kulturním dědictvím.

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina je další zemí, která se nachází v Evropě. Tato země leží na Balkáně a má bohatou historii spojenou s cestovateli, umělci a významnými osobnostmi. Bosna a Hercegovina je domovem mnoha národnostních skupin a kultur, a také nabízí krásné přírodní scenérie pro turisty k návštěvě.

Bulharsko

Bulharsko - klenot Balkánu a plážové útočiště východní Evropy.

Černá Hora

Černá Hora je malý stát ležící v jihovýchodní Evropě, který se pyšní svojí překrásnou pobřežní linií a úchvatnou horou Durmitor. I přesto, že se jedná o jeden z nejmenších států Evropy, má velký kulturní i historický vliv. V Černé Hoře najdeme mnoho zajímavých památek a krásných přírodních scenérií, což z něj dělá skvělé místo k návštěvě pro každého cestovatele.

Česko

Vítejte u seznamu států v Evropě! Začněme s prvním státem na seznamu - Českou republikou. Tento malý stát uprostřed Evropy nabízí bohatou historii, malebná města a nádhernou přírodu. Zajímavosti zahrnují Prahu, největší město a hlavní město České republiky s krásnými památkami, jako je Karlův most a Pražský hrad. Další turistické atrakce zahrnují Moravský kras, Krkonoše a Karlovy Vary. Zkrátka je to kousek Evropy, který za návštěvu stojí!

Dánsko

Dánsko - malá země se velkou historií a krásnými přírodními scenériemi.

Estonsko

Estonsko - klenot mezi pobaltskými zeměmi Evropy!

Finsko

Finsko - země tisíců jezer a polárních září v severské Evropě.

Francie

Francie - země romantiky a kultury. Nachází se v západní Evropě a je známá svými úchvatnými památkami, jako jsou Eiffelova věž, Louvre nebo Versailleský palác. Vyzkoušejte francouzské víno a sýry a procházejte se po malebných vesnicích a městech plných historie a krásné architektury. Francie rovněž nabízí dechberoucí pobřeží, horské oblasti a řeky, což ji činí ideálním cílem pro dovolenou i pro dlouhodobé pobytování.

Gibraltar

Gibraltar - britské zámořské území na jižním konci Pyrenejského poloostrova vstoupilo do Evropské unie spolu s Velkou Británií v roce 1973, avšak nebylo součástí Evropské měnové unie a nepoužívá euro jako svou měnu. S rozvojem cestovního ruchu se Gibraltar stal oblíbeným turistickým cílem díky svým památkám a překrásným plážím s vynikajícím klimatem.

Řecko

Řecko – Země s bohatou historií a kulturou, která se rozkládá na jihovýchodním výběžku Evropy. Domov mnoha antických památek a ostrovů známých svými krásnými plážemi.

Chorvatsko

Chorvatsko - krásná země s mnoha ostrovy, která nabízí úchvatné pobřeží a bohatou historii.

Irsko

Irsko – Zelená ostrovní země s bohatou historií a kulturou. Nachází se na západě Evropy a je domovem mnoha památek, jako jsou například Cliffs of Moher nebo Guinessova pivovarnická továrna v Dublinu. Irsko je také známé svým sportem - gaelským fotbalem a házenou.

Island

Island: kouzelná země ohně a ledu, nacházející se na severu Evropy, je známá svými impozantními sopkami, geotermálními prameny a krásnými ledovci. V roce 2009 se na Islandu konala historická událost - vznikla tu první ženská prezidentská vláda v Evropě. Tento stát také patří mezi nejvyspělejší země světa díky moderním technologiím a inovativnímu přístupu ke vzdělání.

Itálie

Itálie - krásná země plná historických památek, gastronomických pochoutek a nádherné přírody. Své návštěvníky láká svými slunnými plážemi, vinnými sklípky a romantickými uličkami. Italské města jako Řím, Florencie či Benátky patří k nejnavštěvovanějším turistickým destinacím v Evropě. Pokud hledáte dovolenou plnou kulturního bohatství a relaxace, Itálie je pro vás tou správnou volbou.

Kosovo

Kosovo - země na Balkáně s turbulentní historií a neuznaným status jako nezávislý stát. V současné době je Kosovo členem Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a dalších mezinárodních organizací.

Kypr

Kypr - ostrov lásky a kontrastů v Středozemním moři. Kypr je zemí bohatou na historii, kulturou a přírodní krásy, které lákají návštěvníky ze všech koutů světa. Tento ostrov nabízí mnoho možností pro turisty, od slunných pláží po horské túry a zahrnuje také mnoho archeologických nalezišť. Kypr je ideálním cílem pro ty, kteří hledají nádhernou scenérii spojenou s bohatou historií a kulturou Evropy.

Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko - malý, ale malebný alpský stát v centru Evropy. S hlavním městem Vaduz a obklopeno Švýcarskem a Rakouskem, Lichtenštejnsko se může pochlubit nádhernou přírodou, bohatou historií a vynikajícími lyžařskými středisky. I když je to jeden z nejmenších států na světě, jeho kulturní nabídka je velmi pestrá a zajímavá.

Litva

Litva - malá země plná překrásných památek a kulturního dědictví. Toto pobaltské státu je nejlidnatějším ze tří baltských států a nabízí návštěvníkům fascinující historická města, malebné venkovské oblasti a pohostinné obyvatelstvo. Litva se také pyšní rozmanitou kuchyní a skvělými pivo, které stojí za ochutnání!

Lotyšsko

Lotyšsko je malá země nacházející se na východním pobřeží Baltského moře. Její hlavní město Riga je známé svou historickou architekturou a bohatým kulturním dědictvím. Lotyšsko je také domovem mnoha překrásných pláží a přírodních krás, jako jsou např. národní parki Gauja a Kemeri. V seznamu států Evropy by nemělo Lotyšsko chybět!

Lucembursko

Lucembursko - malá země s velkým vlivem. Nacházející se uprostřed Evropy, tato monarchie je často označována jako ekonomický gigant a jedno z nejvíce prosperujících států EU. I přesto, že má pouze půl milionu obyvatel, Lucembursko hraje důležitou roli v mezinárodním bankovnictví a politice, což ji činí klíčovým hráčem na evropské scéně.

Maďarsko

Maďarsko je státem v střední Evropě, který se pyšní bohatou historií a kulturou. Jeho hlavním městem je Budapešť, která je známá svými nádhernými památkami, jako například budovou parlamentu, rybářskou baštou či hradem Buda. Kromě toho zde můžete navštívit také termální lázně či slavný maďarský operní dům. Maďarsko je také proslulé svou gastronomií, ze které nejznámější jsou gulaš a langos.

Makedonie

Makedonie - balkánský klenot uprostřed historických zemí!

Malta

Malta - Klenot Středozemí s bohatou historií a krásným pobřežím

Moldavsko

Moldavsko - země plná historie a kultury v centrální Evropě.

Monako

Monako - malé království uprostřed Francie

Monako, oficiálně Knežství Monako, je malý stát v západní Evropě. Leží na pobřeží Středozemního moře u jižního okraje Alp a obklopuje ho Francie. Monako je jedním z nejmenších států na světě s rozlohou pouhých 2 km². Má přibližně 37 tisíc obyvatel a jeho hlavním městem je Monte Carlo.

V Monaku se nachází mnoho luxusních kasin a resortů, což mu dodává pověst moderního a bohatého státu. Monacký kníže má rovněž velkou popularitu díky dlouholetému manželství s herečkou Grace Kellyovou, která se stala kněžnou poté, co se za něj provdala v roce 1956.

Navzdory svým malým rozměrům má Monako vysokou životní úroveň a silnou ekonomiku. Je také členem OSN a Evropské unie pro bezpečnost a spolupráci.

Německo

Podnadpis: "Německo - centrum evropského průmyslu a kultury"

Německo se nachází v centru Evropy a je jedním z nejvýznamnějších států v této části světa. Sídlí zde mnoho významných společností, které ovlivňují ekonomiku celého kontinentu. Kromě toho má Německo dlouhou historii a bohatou kulturu, která se projevuje v architektuře, literatuře a umění. Navštívte Německo a objevte jeho krásy a zajímavosti!

Nizozemsko

Nizozemsko - země plná květin a kanálů, kde se nachází mnoho historických památek jako například vetrné mlýny a muzea.

Norsko

Norsko - království severského původu a jedna z nejkrásnějších zemí Evropy. Leží na skandinávském poloostrově a je známé svými fjordy, horami a severními polárními zářemi. Díky bohaté historii a kultuře je Norsko zajímavou turistickou destinací i pro milovníky outdoorových aktivit.

Polsko

Polsko - stát v centru Evropy s bohatou historií, fascinující kulturou a překrásnými přírodními scenériemi. Země s mnoha zámky, hradby a kostely je ideálním cílem pro milovníky historie, ale také nabízí spoustu aktivit pro ty, kteří touží po dobrodružství v horách nebo na pobřeží Baltského moře. Polsko je rovněž známé svou tradiční kuchyni a chutnými pokrmy jako jsou pierogi (plněné knedlíky), gołąbki (zelné rolády) nebo žurek (kyselá polévka). Navštivte Polsko a objevte jeho krásy!

Portugalsko

Portugalsko - země plná slunce, vín a krásných pláží. Nachází se na jihozápadním pobřeží Evropy a je jednou z nejstarších koloniálních mocností. Portugalsko má také bohatou historii a kulturní dědictví, které stojí za to objevit. Zde se nachází mnoho památek UNESCO, jako například historické centrum Lisabonu, klášter Alcobaça a Batalha nebo Serra da Estrela.

Rakousko

Podnadpis: Rakousko - Země hudby, historie a horských vrcholů

Rakousko je země nacházející se ve střední Evropě, proslulá svou bohatou historií, kulturou a nádhernými horskými vrcholy. Rakousko je také známé jako "země hudby", protože pochází odtud mnoho významných hudebních osobností, jako Mozart nebo Beethoven. Rakousko také nabízí turistům mnoho krásných zámku, muzeí a kulturních akcí. Horské oblasti jako Tyrolsko nebo Salcbursko jsou oblíbenými turistickými destinacemi pro lyžaře a turisty toužící po překrásné scenérii hor.

Rumunsko

Rumunsko - Země karpatských hřebenů a Transylvánie se svými legendami a záhadami.

Rusko

Rusko - největší stát Evropy s fascinujícími kulturními a historickými památkami.

San Marino

San Marino - malý stát s velkou historií a krásnou přírodou

San Marino je nezávislý stát ležící v samém středu Apeninského poloostrova. Jedná se o jednu z nejmenších zemí Evropy, jejíž území zabírá pouhých 61 km². Stát se pyšní svou historií, která sahá až do 4. století, kdy byla založena první osada na kopci Monte Titano. San Marino bylo v průběhu staletí často suverénním městským státem, který si udržoval nezávislost na okolních mocnostech.

Dnes je San Marino turistickým rájem s bohatou historií a krásnou přírodou. Jde o ideální místo pro milovníky horských túr, ale také pro ty, kteří chtějí poznat kulturně-historické památky této malebné země. Mezi hlavní turistické atrakce patří např. Katedrála svatého Marina, Palácove komplex Národním muzeem a Galeriemi modern umění, botanický park La Cavana aj.

Pokud si chcete užít krásu malebného San Marina a jeho unikátnosti, určitě byste neměli vynechat návštěvu tohoto krásného a nezávislého státu v samém srdci Evropy.

Slovensko

Podnadpis "Slovensko" by mohl znít například: "Fungující demokracie a krásná příroda - co nabízí Slovensko, jedna ze zemí Evropy?"

Slovinsko

Slovinsko - malá země s velkou přírodou a bohatou historií. Nachází se v jihozápadní Evropě a je domovem více než 2 milionů obyvatel. Slovinsko má mnoho krásných míst k návštěvě, včetně horských vrcholů, jezer, historických památek a slunečných pláží na pobřeží Jaderského moře. Navštivte Slovinsko a objevte jeho jedinečné krásy!

Španělsko

Španělsko - země tisíce sluncí a bohaté kultury, nacházející se na Pyrenejském poloostrově v jihozápadní Evropě. S velkou populací a rozmanitým geografickým terénem, nabízí turistům mnoho možností prozkoumat historii, přírodu i moderní španělskou kulturu.

Švédsko

Švédsko - krásná země plná přírodních divů, moderních měst a historických památek. Nachází se na severu Evropy a nabízí nejen nádhernou přírodu, ale i zajímavou kulturu a fascinující historii. V této části seznamu států v Evropě nemůže Švédsko chybět.

Švýcarsko

Švýcarsko – úchvatné alpské krajiny a kulturní poklady střední Evropy. Země, která se může pochlubit nádhernými jezery, horskými vrcholy a jedinečnou architekturou, to vše spojené s bohatou historií a tradicemi.

Ukrajina

Ukrajina - druhý největší stát Evropy s bohatou historií a kulturním dědictvím.

Velká Británie

Velká Británie - Ostrov s bohatou historií a kulturou plný malebných měst, úchvatných přírodních scenérií a fascinujících tradic.

Vatikán.

Vatikán - Nejmenší a nejzvláštnější stát v Evropě. Je také jediným státem, který se nachází zcela uvnitř hranic jednoho města (Řím). I když jeho území je malé, má velký historický a náboženský význam. Vatikán je oficiálním sídlem papeže a centrem katolické církve.

Publikováno: 17. 04. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Olda Záruba

Tagy: státy evropy | seznam států v evropě