Bronx - Tajemná čtvrť plná kontrastů v srdci New Yorku

Bronx

Bronx je čtvrť nacházející se v severní části New Yorku. Tato oblast je bohatá na historii a kulturu, ale také často spojována s chudobou a kriminalitou. Přestože je Bronx známý svými problémy, v posledních letech prošel velkou proměnou a stává se moderním městským centrem s řadou kulturních akcí a zajímavostí. V tomto článku se podíváme na historii, současnost a budoucnost této fascinující čtvrti.

Historie Bronxe

Bronx je jedna z pěti městských částí New Yorku a nachází se na severovýchodě města. Tato čtvrť má bohatou historii, která sahá až do 17. století, kdy byla osídlena nizozemskými kolonisty. Na konci 19. století se Bronx stal oblíbeným cílem pro urbanisty, kteří chtěli udělat z této oblasti komerční centrum s moderním přístavem. V roce 1914 byl dokončen most Hell Gate Bridge, který propojil Bronx s Queens a Manhattanem. Díky tomuto spojení se Bronx stal důležitým centrem průmyslu a obchodu.

V polovině 20. století docházelo v Bronxi k velkému přistěhovalectví zejména ze zemí Latinské Ameriky a Karibiku, což vedlo k rozvoji nových kulturních center jako jsou například Harlem River Houses nebo South Bronx Cultural Corridor. Na přelomu tisíciletí se ale blahořečení bronxského rozkvětu změnilo v kritiku kvůli chudobě, násilnictvím a drogovým gangům.

Dnes se situace v Bronxi pomalu stabilizuje a spousta objektů pamatuje na tu slavnou historii této čtvrti – Yankee Stadium nebo Botanická zahrada Bronx.

Geografická poloha

Bronx je jednou z pěti městských částí, a zároveň také okrskem východně od Manhattanu v New Yorku. Tato čtvrť se nachází na pevninském spojení mezi Bronx River a Harlem River, a je obklopena vodními cestami. Geografická poloha Bronxe ho činí přirozeným centrem komunikace, s řadou důležitých dálnic a silnic, které vedou do celého města a okolních oblastí. Navzdory urbanizaci se v Bronxi stále nachází rozsáhlé zelené plochy a parky, jako například Bronx Zoo nebo Pelham Bay Park, což tuto oblast udržuje jako potenciálně atraktivní destinaci pro turisty i pro místní obyvatele.

Kultura a umění v Bronxi

Bronx je jednou z pěti čtvrtí New Yorku a vyniká nejen jako oblast s hustým urbanistickým uspořádáním, ale také jako centrum kulturního dění. Nejenže se tady nachází několik muzeí, galerií nebo divadel, ale především je to místo, kde se snoubí mnohé vlivy a tradice.

Jedním z hlavních aktérů kulturní scény Bronxe je například divadlo Pregones Theater. To se zaměřuje na latinskoamerickou kulturu a nabízí jak tradiční, tak moderní přístup k divadelnímu umění. Je to rovněž místo setkání pro společenství lidí žijících v Bronxi různých etnických kořenů.

Další zajímavou institucí je Bronx Museum of the Arts, které patří mezi nejvýznamnější muzea moderního umění v USA. Muzeum se zaměřuje na prezentaci uměleckých děl od současných autorů z celého světa a sleduje téma migrace a identity.

V Bronxi najdete i množství street artu. Ulice jsou plné malovaných murálů s různými motivy za kterými stojíc celá řada výtvarníků. Mnozina z nich maji silny socialni podtext a ukazuji napriklad snahu o rovnost, soudrznost a respekt k ruznym kulturam z celeho sveta.

Kulturní scéna Bronxe je plná energie a nabízí návštěvníkům netradiční pohled na umění a kulturu. Místní komunita tvoří různorodé etnické skupiny, které ovlivňují tvorbu i obsah kulturních akcí. Díky tomu je každá návštěva Bronxe jedinečným zážitkem.

Slavné památky a atrakce v Bronxi

Bronx je městskou čtvrtí v New Yorku, která je plná zajímavých památek a atrakcí. Jedním z nejznámějších míst je Yankee Stadium, domovské hřiště baseballového týmu New York Yankees. Pro turisty jsou také velmi populární zoo Bronx Zoo, kde je možné vidět více než 6000 živočichů, a botanická zahrada New York Botanical Garden s rozlohou více než 100 hektarů. V Bronxi se rovněž nachází slavný umělecký soubor The Bronx Museum of the Arts. Navštivte Bronxi a objevte jejich jedinečné krásy!

Gastronomie v Bronxi

Bronx, jedna z pěti newyorských čtvrtí, je známá nejen svou rozmanitou kulturou a historií, ale také pestrou gastronomickou scénou. Pokud hledáte autentický zážitek a chuťové požitky, Bronx nabízí širokou škálu možností.

Pro milovníky italské kuchyně je Little Italy v Bronxu tím pravým místem. Zde najdete mnoho tradičních restaurací a obchodů s potravinami, které se specializují na nejlepší italské produkty. Od slavných pizza pie až po těstoviny al dente - máte na výběr.

Pokud toužíte po jiných chutích, nenechte si ujít Arthur Avenue Market, což je obrovský trh s čerstvými potravinami. Naleznete zde ovoce, zeleninu, maso i ryby a další speciality ze všech koutů světa.

Pro fanoušky rychlého občerstvení je tu Nathan's Famous Hot Dogs - legendární fast foodový řetězec proslulý masitými hot dogy a hranolkami s různorodými dipy.

Nakonec bychom nemohli opomenout ani delicie afroamerické kuchyně jako jsou smažená kuřata nebo koláče z banánů. Tyto pochoutky najdete v mnoha malých restauracích a stáncích, kde se setkáte s přátelskými místními lidmi.

V Bronxu se skutečně nachází něco pro každého foodieho. Stačí vyrazit na průzkum a objevit všechny chutě, které tato čtvrť nabízí!

Místní festivaly a události

Bronx je čtvrtí v New Yorku, která je známá mnoha zajímavými a rozmanitými festivaly a událostmi pro místní obyvatele i turisty. Každoročně se zde konají tradiční kulturní oslavy jako například Bronx Day Festival nebo Bronx International Film Festival, které přináší mnoho uměleckých projektů a filmových projekcí. Další populární akcí je Bronx Zoo Holiday Lights, kdy jsou noční prohlídky zoo vyzdobeny tisíci světýlky a nabitý program plný zábavy pro celou rodinu. Sportovní fanoušci pak mohou vyrazit na Yankee Stadium na baseballové zápasy nebo sledovat běžecké maratony po ulicích Bronxy. Nezáleží na tom, zda jste fanouškem umění, kultury nebo sportu - Bronx má pro každého něco!

Tipy na ubytování v Bronxi

Bronx je čtvrť v New Yorku, kterou mnoho turistů při své návštěvě tohoto města často přehlíží. Pokud zvažujete pobyt v této části velkoměsta, nabízí se řada zajímavých možností na ubytování.

Jednou z nejlepších volb je pronajmout si byt nebo apartmán přes Airbnb. Tato služba umožňuje najít ubytování od místních lidí a dát tak šanci poznat Bronxi i z jiné stránky než jen jako turista.

Další možností jsou hotely a motely, které se nacházejí v okolí metra. Tyto ubytovací zařízení nabízejí pohodlnou dostupnost do centra města a zároveň jsou cenově dostupné.

Pro ty, kteří chtějí zažít kus historie, doporučujeme navštivit skvostný hotel Opera House Hotel, který se nachází v historické budově divadla. Nabídne vám stylové pokoje, modernizovaný komfort a doslova perfektním prostorem pro fotografování na Instagramu.

Celkově je Bronx určitě zajímavým místem pro návštěvu a má co nabídnu jak v oblasti kultury, sportu tak i gastronomie. Vyberte si tedy ubytování dle svých potřeb a užijte si krásy této méně známé části New Yorku.

Doporučené aktivity a zážitky v Bronxi

Bronx je jednou z nejvíce rozmanitých čtvrtí v New Yorku, která nabízí mnoho zajímavých aktivit a zážitků pro turisty i místní obyvatele. Zde je několik doporučení:

Jednou z ikon Bronxe je Yankee Stadium, kde hrají své domácí zápasy slavní Yankees. Pokud máte rádi baseball nebo sportovní atmosféru, navštivte tento stadion na utkání a užijte si adrenalinovou podívanou.

Dalším úžasným místem v Bronxe je botanická zahrada New Yorku - The New York Botanical Garden. Tento park rozkládající se na 250 hektarech nabízí krásné rostliny, velkolepé fontány a exotické květiny. Je to místo, kde si milovníci přírody opravdu přijdou na své.

Pro fanoušky umění se určitě vyplatí navštivit Muzeum Bronxu (The Bronx Museum of the Arts), které nabízí pestrou sbírku moderního a současného umění od umělců pocházejícím ze všech možných koutů světa.

A pokud potřebujete odpočinout po celodenním prohlídce památek, navštivte některý z nočních klubů spojených s latinsko-americkou kulturou, které Brons nabízí. Zde si můžete zatancovat na živou latinskoamerickou hudbu a ochutnat místní speciality.

To jsou jen některé z aktivit, které můžete zažít v Bronxe. Tato čtvrť nabízí neuvěřitelné množství více než zajímavých zážitků pro každého turistu i místní obyvatele.

Bezpečnostní rady pro návštěvu Bronxe

Pokud plánujete návštěvu Bronxe v New Yorku, je důležité dodržovat několik bezpečnostních rad. Zde jsou některé z nejdůležitějších:

1. Snažte se nechodit sám po ulicích ve večerních a nočních hodinách, zejména na méně osvětlených místech.

2. Držte se hlavních turistických tras a vyhněte se chudinským čtvrtím.

3. Dbejte opatrnosti při cestování hromadnou dopravou a vždy dbávejte na osobní majetek.

4. Nepřijímejte od cizinců nabídky drog nebo jiného nelegálního obsahu.

5. Buďte obezřetní, pokud dostanete nabídku na prohlídku čtvrti od místního průvodce.

Tato opatření by měla pomoci minimalizovat rizika spojená s návštěvou Bronxe a zajistit bezpečné a příjemné cestování v této malebné čtvrti New Yorku.

Celkově lze říci, že Bronx je zajímavou a pestrou čtvrtí v New Yorku. Navzdory předsudkům a špatné pověsti se zde nachází mnoho zajímavých míst k návštěvě. Mezi nejznámější patří Yankee Stadium, Zoo Bronx nebo Botanická zahrada Bronxu. Avšak stejně tak nelze ignorovat problémy tohoto regionu, jako jsou bída, kriminalita a sociální nerovnosti. I přesto stojí za to navštívit tuto neobyčejnou čtvrť, která nabízí jedinečný pohled na různorodost New Yorku.

Publikováno: 05. 09. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Olda Záruba

Tagy: bronx | čtvrť v new yorku