Bilbao - tajemství baskického města, které vás okouzlí!

Bilbao

Úvod do Bilbaa

Úvod do Bilbaa

Bilbao je město ležící na severu Španělska, v regionu Baskicko. Je to hlavní město provincie Vizcaya a jedno z nejvýznamnějších ekonomických center ve Španělsku. Město se stalo světově proslulým především díky muzeu Guggenheim, které je jedním z nejvýznamnějších muzeí moderního umění na světě. Krom toho má Bilbao bohatou historii a kulturu, která sahá až do doby Římanů. Zajímavostí jsou také baskické tradice, které jsou stále živé v této oblasti. Pokud plánujete návštěvu Bilbaa, připravte se na krásné památky, skvělé jídlo a zajímavou atmosféru tohoto španělského města.

Historie města

Historie města Bilbao

Bilbao je město ležící na severu Španělska, které má zajímavou historii sahající až do středověku. První zmínky o městě pocházejí již z 14. století, kdy se zde rozvíjela především rybářská a obchodní činnost. V průběhu 16. a 17. století se Bilbao stalo důležitým střediskem těžby železné rudy a v pozdním 19. století se začal rozvíjet průmyslový sektor, což vedlo ke značnému hospodářskému růstu města.

Bilbao se výrazně změnilo během 20. století, kdy došlo k modernizaci infrastruktury a urbanistických úpravách. V roce 1997 byla otevřena slavná Guggenheimova muzea, které přineslo novou éru turistického ruchu a umocnilo mezinárodní renomé města.

Dnes je Bilbao jedním z nejdůležitějších ekonomických center Španělska a Evropy s bohatou kulturní historií i současností.

Kultura a umění v Bilbau

Bilbao, hlavní město baskické provincie Vizcaya, je proslulé svou bohatou kulturní a uměleckou scénou. Místní obyvatelé jsou hrdí na své dědictví a snaží se udržovat tradice a historii této regionalistické části Španělska.

Muzeum Guggenheim Bilbao je jedním z nejznámějších turistických atrakcí v Bilbau. Tato ikonická budova, navržená americkým architektem Frankem Gehrym, představuje moderní přístup k architektuře a umění. V muzeu se nachází sbírka moderního a současného umění, které zahrnuje jak španělské umělce, tak i mezinárodní hvězdy.

Kromě muzea Guggenheim se v Bilbau nachází i další kulturní institutiony, jako jsou divadla, opery a koncertní sály. Místní lidé si velmi cení hudby a tanec jsou silnými prvky baskické kultury.

V okolí Bilbaa jsou také malá města plná historie a tradice. Navštivte například město Guernica, slavné díky Picassovu obrazu bojujícího býka.

Ať už jste milovníkem umění nebo historie, Bilbao nabízí mnoho možností k objevování a prozkoumání.

Architektura a památky

Architektura a památky v Bilbau

Bilbao je město plné nádherných staveb a historických památek. Proslulé jsou zejména moderní stavby, jako například ikonický Guggenheimův muzeum s futuristickou fasádou či oblíbený Euskalduna Palacio de Congresos, který připomíná loď.

Kromě toho se zde nachází i řada starobylých budov a památek, jako například katedrála Santiago de Bilbao z 14. století či radnice z 19. století v neoklasicistním stylu. Při procházce po městě se návštěvníci mohou setkat s řadou dalších zajímavých architektonických skvostů, které poutají pozornost svým neobvyklým designem.

Celkově lze říci, že architektura a památky jsou v Bilbau důležitou součástí kulturního dědictví tohoto španělského města a určitě stojí za návštěvu každého turisty.

Gastronomie v Bilbau

Gastronomie v Bilbau: Kulinářský zážitek na každém rohu.

Aktivity a zábava v okolí města

Aktivity a zábava v okolí města Bilbao

Bilbao, metropole nacházející se na severu Španělska, nabízí návštěvníkům mnoho atrakcí a možností pro zábavu. Pokud hledáte kulturní zážitky, můžete navštívit ikonické Guggenheimovo muzeum, kde si můžete prohlédnout moderní a současné umělecké díla.

Milovníci přírody ocení návštěvu parku Etxebarria, který se nachází v samém centru města. Tento klidný útočiště nabídne krásné výhledy na Bilbao a okolní krajiny.

Pokud hledáte adrenalinovou zábavu, vydejte se do blízkého přístavního městečka Getxo a vyzkoušejte si surfování na nedalekých plážích Sopelana a Barinatxe.

Pro milovníky gastronomie je Bilbao nevyhnutelnou destinací. Mezi speciality této oblasti patří pintxos, druh tapas servirovaných ve Středozemní stylu spolu s malým pohárem vína či pivem.

Co už čekáte? Navštivte Bilbao a užijte si aktivit i zábavu v okolím tohoto fascinujícího města!

Doporučené hotely a ubytování

Doporučené hotely a ubytování v Bilbau - objevte ty nejlepší možnosti pro svůj pobyt v této krásné baskické metropoli! Užijte si pohodlí moderního hotelu nebo si zarezervujte útulný apartmán přímo v centru města. Prozkoumejte naši nabídku a najděte tu pravou volbu pro sebe a své blízké.

Jak se dostat do Bilbaa a jak se v něm pohybovat

Pokud plánujete návštěvu Bilbaa, je důležité vědět, jak se do města dostat a jak se v něm pohybovat. Bilbao je hlavním městem Baskického regionu ve Španělsku a má vynikající dopravní spojení s ostatními částmi země i s mezinárodními letišti.

Pokud přijedete letadlem, můžete dorazit na letiště Bilbao, které je 12 km severně od města. Z letiště se dostanete metrem (linky L1 a L2), autobusem nebo taxíkem. Pokud jedete autem, můžete se k Bilbau dostat po dálnicích A8 nebo AP68.

V samotném městě pak máte na výběr z následujících dopravních prostředků: metro (3 linky), tramvaj (1 linka) a autobusy (mnoho linek). Systém veřejné dopravy v Bilbau funguje velice dobře a jeho používání je efektivní a přehledné.

Pohyb po městě lze usnadnit zakoupením tzv. "Barik" karty, což jde jednoduše na automatech na stanicích metra či tramvaje. Karta umožňuje bezproblémový přístup ke všem druhům veřejné dopravy a její použití je rychlé a snadné.

Bilbao nabízí mnoho zajímavých turistických atrakcí, jako například slavný muzeum Guggenheim nebo historické staré město Casco Viejo. Cestování po městě by tedy nemělo být problémem a můžete si tak užít krásy tohoto úchvatného španělského města.

Závěr a tipy na další cestování po Španělsku.

Závěr a tipy na další cestování po Španělsku

Pokud jste navštívili Bilbao, západní pobřeží Španělska nabízí ještě spoustu krásných míst k prozkoumání. Například nedaleko se nachází San Sebastian, známý svými plážemi a lahodnou gastronomií. Tento přístavní město je ideálním místem pro procházky podél nábřeží nebo ochutnání slavných baskických tapas.

Další zajímavou destinací je město Santiago de Compostela, které je známé jako duchovní centrum. Navštivte katedrálu svatého Jakuba a prozkoumejte okolní uličky plné tradiční architektury.

Pokud máte rádi historii, určitě navštivte Córdobu s mozaikami Alhambry a krásnou mešitou Mezquita. V Seville může být humorné sledovat flamenco tancující nastudované v opakovaném spojeném sále s nádhernými terasami.

Španělsko nabízí tolik zajímavých míst, že byste se tam mohli vrátit stokrát - od Madridu po Barcelonu až po Granadu či Malagu. Tento kout Evropy nabídne každému něco, takže neváhejte a vydejte se na další dobrodružství!

Publikováno: 02. 06. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Dědková

Tagy: bilbao | zeměpis